• $9,2547
  • €10,7929
  • 530.556
  • 1434.41
10 Mart 2012 Cumartesi

Suriye yalanları kasette

Adı Danny Dayem.
Suriye kökenli bir İngiliz... Son birkaç aydır CNN, SKY, El Cezire hatta BBC gibi onlarca haber kanalına ve internet alemine bağlanarak 'Esad ordusunun katliamları'nı dünyaya duyurdu. O tam bir kahramandı...
Yanılmıyorsam Humus'ta yaralandı. Batı medyası onu ve katliam görüntülerini yayınlarken sıfatı 'aktivist' oldu.
Suriye'nin güneyinde bir kasabada duvara özgürlük sloganları yazan bir grup çocuğun işkence görmesiyle başlayan olaylar, aylardır ülkenin dört bir tarafına yayıldı. Bu süre zarfında iki kez Suriye'ye girdim ve Batı medyasının olan bitene dair nasıl bir habercilik anlayışıyla olan biteni çarpıttığını bizzat gördüm.
El Cezire'nin en ünlü savaş muhabiri Rula Amin Şam'da benim kaldığım otelde kalıyordu. Ve ikimiz de eski şehirdeki o butik otelin şık avlusunda kahvemizi yudumlarken haber geçiyorduk. Evet, Suriye'de yer yer çatışmalar vardı ve fakat rejimin sıkı kontrolü sebebiyle o bölgelere gidilemiyordu. Rula haber geçerken, El Cezire'nin altyazıları tam anlamıyla yalanlardan ibaretti. 'Aktivist'lerden geldiği öne sürülen görüntüler, çatışma bölgelerinden yapılan bağlantılarda rakamlar kesinlikle abartılarak veriliyordu. Rula'ya, 'Nasıl böyle bir şey yapabilirsiniz? Sen de ben de biliyoruz ki bu rakamlar, iddia olunan olaylar kesinlikle gerçek dışı...' diye sorduğumda, 'Çok haklısın hep kavga ediyorum ama editörler manipüle ediyor bu haberleri' demişti.
İstifanın onurlu bir müessese olduğunu ve onun bu tavra karşı duruşunun çok şeyi değiştireceğini söylediğimde bunu 'şimdilik' düşünmediğini söylediğini hatırlıyorum.
İzleyen aylarda Batı medyası kampanyasına devam etti. Aynı şekilde de devam ediyor...
Danny Dayem'in CNN'le yaptığı bir bağlantıdaki sesler ise kelimenin tam anlamıyla foyalarını ortaya çıkardı.
Danny Dayem'in, CNN'le canlı bağlantı yapmadan önce etrafındakilere silah ateşlemelerini söylediği görülüyor. Gayet rahat bir ortamda olduğu gözlenen Dayem, canlı bağlantı sırasında son iki saatte yüzlerce kişinin öldüğünü iddia ediyor. Kameraman ona 'cesetler yerde sürükleniyor' diye fısıldıyor. O aynı kelimeleri tekrar ediyor.
Ve her şey bir medya sirkinde olup bitiyor.
CNN bu rezaletten kurtulmak için bir baktık ki Danny'yi bulup stüdyosuna getirmiş. Medya etiği açısından kelimenin tam manasıyla yüz kızartıcı bir şekilde Anderson Cooper, Dayem'e 'CNN muhabiri olmadığını ve CNN'den tek kuruş para almadığını' söyletiyor, ardından da Suriye devleti izin vermediği için kendilerinin normal yollarla Suriye'ye giremediklerini, bu yüzden de Danny Dayem gibi kişilerin aktardıklarına muhtaç olduklarını söylüyor.
Irak işgalinde de, hatırlarsanız şayet, kitle imha silahları vardı. Batı, Saddam'ın elindeki 'Kitle imha silahları'nı bulmak için Irak'ı işgal edip bir milyon Müslüman'ı öldürdü. Bugün bu kara propaganda Türkiye medyasında da var.
Türkiye kamuoyu olası bir Suriye işgaline bu görüntülerle hazırlanıyor. Benzer bir süreç Güneydoğu'da yaşansa ve Batı basını bu yayınları Hakkari'den yapsa ne düşünürdük acaba?

<p>Kamyonet sürücüsü hızını alamadı. Direksiyon  hâkimiyetini kaybetti. Bir anda devrilen kamyonetin

Yokuştan aşağı inerken devrildi

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor

Türk kahvesi hangi hastalıklara iyi gelir?