• $16,1626
  • €17,3306
  • 967.695
  • 2375
3 Aralık 2011 Cumartesi

Suriye utancı

Görünen o ki Türkiye, Suriye'nin işgali konusunda Batı ile bir kararlaşmaya girmiş.Tampon bölge kararı ardından askeri müdahale tartışmaları umduğumdan çok daha süratle gelişti. Ankara'nın bu iştah ve hevesini anlamak gerçekten mümkün değil. Amerikan Başkan Yardımcısı'nın ziyaretini de, 'terör konusu görüşüldü' diye geçiştirmek olacak şey değil. Ülkemiz iki komşusuna karşı kurgulanagelen kirli ve kanlı oyun planında adeta 'kraldan çok kralcı' bir portre çiziyor. Bu utanç verici tavrı da, sicili malum Arap Birliği'nin -saygın!- üyelerine yaslayıp, 'Onlar ne karar alırsa biz onu takip edeceğiz' cümleleriyle izaha kalkışmak gerçekten komik oluyor.
AKP, Suriye'de gelinen noktayı, başta kendi tabanı, Türkiye kamuoyuna 'Suriye otoriter bir rejim, Esad halkına kötü davranıyor ve bizim bu konuda ilkesel tavrımız var' ağzıyla izaha yeltenmesi ayrıca tartışılmalı.
Suriye'ye yaptırım kararı alan o Arap ülkelerinden hangisi halkına karşı demokrat? Batılı sisteme entegre krallıklar bunlar...
Çok yazdık çizdik ve ısrarla devam edeceğiz. Türkiye, İran ve Suriye'ye karşı son derece hasmane bir tavır içinde. Bu tavır, AKP iktidarının başta ABD, Batılı sisteme neden ve nasıl yaslanageldiğinin de somut karinesi haline geldi zira bu pozisyon artık bir diyet borcu fotoğrafı veriyor.  Asimile bir 'our boys' yaftasını bu kadar gönüllü bir telaş ve istekle boynuna asmak da neyin nesi?
İlkesel bir duruşunuz var idiyse komşulara sıfır sorun politikası neydi?
Birlikte ailece yaz tatiline çıktığınız 'Kardeşim Beşşar'dan Zalim Beşşar'a birkaç ay içinde nasıl ve neden geldik?
Önümüzdeki yol haritası da kulislerden sızıyor. İbrahim Karagül geçtiğimiz günlerde çerçeveye dair bir yazı kaleme aldı. Plan kabaca şöyle:
'Planın hemen hemen tamam olduğu, Suriye operasyonunun Arap ülkeleri ve Türkiye tarafından yapılacağı, beş-on beş kilometre derinliğinde olacak tampon bölgede, Suriye yönetiminin bütün askeri ve istihbarat hareketliliğinin yasaklanacağı, bölgedeki denetimin Arap savaş uçakları ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından sağlanacağı ifade ediliyor.
ABD'nin lojistik destek vereceği operasyonda, muhtemelen Irak'tan İncirlik'e nakledilen insansız hava araçları da kullanılacak. Tam da bu dönemde, Abdullah Öcalan'ın Beşşar Esad'a gönderdiği mesaj, bin PKKlı'nın Esad'a destek için Suriye'ye nakledilmesi, Türkiye sınırına sıfır noktasında PKK kampı kurulduğuna dair istihbarat raporları bu çerçevede de değerlendirilebilir. Suriye İnsan Hakları Konseyi'nin verilerinden hareketle, Birleşmiş Milletler, Suriye yöneticileri hakkında savaş suçlusu kararı çıkartacak. Konu Güvenlik Konseyi'ne gidecek ve bugünkü Suriye yönetimi savaş suçlusu ilan edilecek.
NATO savunma bakanları ABD'de toplanacak. Suriye dosyası Türkiye'ye havale edilecek. Türk birlikleri Suriye içlerine doğru harekete geçecek ve tampon bölge oluşturacak. Tampon bölgenin derinliği 5 ila 15 kilometre arası olacak. Sınırın Türkiye tarafında ve tampon bölgede yabancı güçler ve Suriye muhalefetine bağlı birlikler konuşlandırılacak. Muhalifler silahlandırılacak. Bu arada iç savaş yoğunlaşacak, dünya genelinde bir hassasiyet oluşacak. Bingazi modeli Suriye'de de uygulanacak. Silahlı güçler ve ordudan ayrılan askerler ülke içindeki etkinliklerini artıracak.'
Sanki adım adım bu plan uygulanıyor. Ve her şey çok hızlı
gelişiyor...
Suriye bataklığının içine bu ülkeyi şuursuzca itenler şu soruyu da sormalıdır:
Suriye'den sonra sırada İran var. Peki sonra ne var?

<p>Seksenler, Doksanlar, Ertuğrul 1890, Papatyam ve Yeditepe İstanbul birçok unutulmaz projede rol a

Deniz Oral Turgut Özal rolünü anlattı! Meğer ilk düşünülen isim bambaşka biriymiş

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti