• $15,8379
  • €16,7505
  • 926.456
  • 2394.83
28 Kasım 2011 Pazartesi

Suriye gerçekleri

Geçtiğimiz gece kardeşimin evinde yeni aldığı bir Smart TV'yi karıştırırken tuhaf bir şeyle karşılaştım. BBC'nin Smart TV'ler için yazdığı bir uygulamayı yükledim ve karşıma on demand (lineer akmayan; istendiği anda izlenebilen içerik) bir haber menüsü çıktı. O menüde bir BBC'nin ekibinin gizli yollardan Suriye'ye sızıp Hums şehrinde 'direnişçiler'le yaptığı çekimlerden oluşan son derece çarpıcı bir haber izledim.
Ne o haberi ne de o haberlerin görüntülerini televizyonlarımızda görmüştüm. Aradım ve bulamadım. Fakat daha ilginci o haberde silahların ve yabancı 'savasçılar' Suriye topraklarına nasıl sızdığına dair detaylar olmasıydı. O görüntüleri izleyip 'Direnişçiler'in Suriye dışından gelen silahlı kişiler olduğunu anlamak için uzman olmaya gerek yoktu.
Suriye'de olaylar başladığı günlerde oradaydım. Kaldığım otelde Batılı ajanlar turist veya gazeteci kisvesi altında cirit atıyordu. Dünyaya Suriye'deki olayları bildiren yabancı ve bağımsız haber ajanslarının hiçbiri Suriye topraklarından bire bir şahit olarak o haberleri yazmıyordu. BBC bunun tek istisnasıydı. Bu arada dün bu anlamda son derece çarpıcı bir haber gene gözlerden kaçırıldı. 10-23 Temmuz'da Suriye başkenti Şam'a turist vizesiyle giren ve ülkedeki çeşitli kentleri gezen siyaset tarihi ve bilimi profesörü Pierre Piccinin, Fransız haber ajansı AFP'nin başkentte Esad rejimine karşı düzenlenen protestoya en çok 10 bin kişinin katılmasına karşın bu rakamı yarım milyon gösterici diye geçtiğine dikkat çekerek, Batı medyasını gerçeği yansıtmayan haberler yapmakla eleştirdi.
Fransız haber ajansı AFP ve İtalyan haber ajansı Ansa'nın haber kaynağının 'Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (OSDH)' adli kuruluş olduğuna vurgu yapan Piccinin , bu kuruluşun ardında merkezi Londra'da olan siyasi bir organizsayonun bulunduğunu, Esad rejimine muhalefet eden Rami Abdel Ramane'nin başkanı olduğu bu kuruluşun Müslüman Kardeşler örgütüyle bağlantı içinde olduğu, Ramane'nin kendisinin de Müslüman Kardeşler üyesi olduğunu öne sürdü.
Suriye'de Esad karşıtı protestoları konu alan ve Youtube'da yayınlanan video filmlerin OSDH tarafından Youtube'a aktarıldığını söyleyen Piccinin, Suriye'deki birçok şehirden gelen görüntülerde yakın çekim karelerin seçildiği, çoğu zaman 5 bini aşmayan protestocuların büyük bir kitleymiş gibi gösterildiğini ifade etti.
Suriye'de rejimin öldürdüğü iddia edilen Esad muhalifleri konusundaki bilgilerin tek haber kaynağının OSHD olduğunu söyleyen Belçikalı öğretim üyesi, Amnesty International'ın güvenilir bulmadığı OSDH kaynaklı haberleri, tüm Batı medyasının temel aldığını aktardı.
Suriye'deki siyasi gelişmeler konusunda Batılı medyalar ve haber ajanslarının gerçekleri yansıtmayan, hayal ürünü haberlere imza attıklarına vurgu yapan Piccinin 'Hiç kimse Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ni araştırmaya yanaşmıyor' diye dile getirdi tepkisini.
Bu habere de dün sadece haber.sol.org.tr sitesinde rastlayabildim.
Suriye'de devletin askerine ve polisine silahla saldıran bugüne kadar yüzlerce insanı öldüren bir hareket var. Bu hareketin haklı veya haksız olduğunu bir kenara koyarak sadece şunu sormak istiyorum. Batı basını ve Türk medyası sosyal Medya'dan geldiği söylenen bu görüntüleri neye göre değerlendiriyor? BBC gibi bir yayıncının 'direniş'le ilgili o haberi neden Türk medyasında görülmüyor? Libya'da direnişi örgütleyenlerden Hassidi ve Kumi CIA tarafından Guantanamo'dan serbest bırakılan El Kaide üyeleri değil miydi?
Bugün Suriye için planlanan senaryoda, tıpkı Irak işgalinde olduğu gibi Batı medyası tarafından desteklenmektedir.
O tarihte o işgale karsı duran Müslüman aydınlar şimdi Esad'a diktatör muamelesi yapıyor.
Bu planı görmüyorlar mı yoksa görmek mı istemiyorlar? Daha önemlisi mesele bir Şii- Sünni zihniyeti mi?
Unutmayın o ajanslar için PKK hiçbir zaman terör örgütü olmadı. Suriye'den sonra sıra Kürt meselesine gelirse ağzınızı ne yüzle açacaksınız? Üstüne üstlük halihazırda Tahrir'in onlarca katı zaten Güneydoğu'da toplanıyor. Sadece Türk medyası olan biteni göstermiyor.
Algı her şeydir. Unutmayın algınızı yöneten medyadır. Medyanın gösterdikleri kadar göstermedikleri de önemlidir.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama