• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
2 Kasım 2011 Çarşamba

Sözü tüketmek

KCK operasyonlarının ulaştığı eşik artık bizlere tek bir şey gösteriyor: Birileri söz gömülsün kan aksın istiyor. Bu ülke topraklarının mezarlıklarında daha kaç gencimize yer açmalıyız?
İktidar, Kürt meselesinde belli bir anlayış içinde hesabı iyice yapılmamış bir hedefe doğru sürükleniyor. Bu sürecin genel çerçevesini, güdümlü medyalarda yazılıp çizilenlerden görmek mümkün.
Zarakolu ve Ersanlı'nın da KCK soruşturması çerçevesinde tutuklanan yüzlerce insanın arasına katılması çok önemli bir eşiktir. Kürt meselesinde silahlar sussun, demokratik siyasetin önü açılsın diyenlere bu çok ağır bir darbedir. Hiç şüpheniz olmasın ki bu tutuklamaların etkisi çok yönlü ve ağır olacaktır. Burada Fethullah Gülen'in Kürt meselesinde PKK'yı 'bir avuç şaki'' olarak görüp 'Hakkı, kötek olanlar' şeklinde nitelemesini de birçok açıdan önemli görüyorum. Cumhurbaşkanı'nın 'intikam' kelimesini kullanması, Başbakan'ın sert üslubu ve cemaatin tavrı artık çok belirgin. Bu süreci tamamen tıkayan bir inisiyatiftir. Dağdaki bir avuç şaki olarak gördüğünüz silahlı hareketin siyasal yapılanması KCK'dır. Yapılan operasyonların sadece Doğu ve Güneydoğu'yu değil tüm Türkiye'yi kapsamasında dikkat çekici bir yan yok mu? BDP yüzde 10 baraja rağmen o kadar vekili lotaryadan çıkan oylarla mı meclise gönderdi? 'Kürt siyasal hareketi Kürtlerin çoğunluğunu temsil etmiyor'' diyenler Türkiye'yi büyük bir tuzağa çekiyorlar.
BDP mitinglerinde açılan 'PKK halktır'' pankartını, Kürt faşizmi olarak yaftalamak sersemliktir.
Kürtler adına siyaset yapanlar bellidir. Adına PKK deyin, Öcalan deyin KCK deyin, BDP deyin. Bu hareketin ciddi bir yapılanması, bu yapılanmanın da ciddi bir toplumsal karşılığı var. Tüm bu baskılar onları daha da kenetliyor.
Siyasetten vazgeçmek yerine siyasallaşmanın şiddet dışı olma koşullarını zorlamak gerekiyordu...
Bu tespit Zaman gazetesinde yayınlanmıştı.
Ancak gelinen nokta iktidarın (tamamını kastediyorum) savaş çığlıkları atmasını anlamaya çalışıyorum. Bu kafayla gidilirse bir başka 'Mavi Marmara' gemisi Mersin Limanı'na yanaşmaya kalktığında ne yapacaklar merak ediyorum. O kadar eleştirdiğiniz İsrail'le aynı kefeye konmaya hazır mısınız sahiden?
El Cezire Diyarbakır'dan 'Kürt Baharı' yayınları yapmaya başladığında ne olacak? İmkansız mı?

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak