• $16,3158
  • €17,4671
  • 972.819
  • 2418.1
22 Haziran 2011 Çarşamba

Söz kadınlarda

Kandil'deki kadınlarla yaptığım uzun söyleşiler, gerçekten çok önemli tespitler içeriyordu. Bir kitapta tamamına yer vereceğim bu kapsamlı söyleşilerde kadınlarla, cins meselesinden özgürlüğün tanımına, kültürel konjonktürel sorunlardan silahlı mücadeledeki rollerine kadar geniş bir yelpazede konuştuk.
Mesela Berfe Erzincan'ın şu cümleleri:
''Yeni bir kadın, yeni bir erkek yaratmak istiyoruz. Silahlı mücadele yürüttük çözüldü; sorun bitti gideceğiz. Bunu kabul etmiyoruz.
Çözülse bile biz eski tarzda yaşamayacağız, aile olacaksa daha güzel bir aile, kadın erkek ilişkisi olacaksa daha özgür bir ilişki, kadın daha özgür, erkek daha efendi olacak, kadına karşı yaklaşımda ölçüleri daha farklı olacak. Karşısındaki cinsi özgür ve eşit görmek zorunda olacak o erkek, eski biçimi kabul etmeyeceğiz. Rus devriminde olmuş devrim olmuş herkese evine gitmiş. Biz kadınlar bunu kabul etmiyoruz yani, gidersek oradaki (şehirdeki) erkeklerin de kulaklarını çekeceğiz. Biz o klasik kadını ve erkeği Kürt kadınları olarak kabul etmeyeceğiz.
Ortadoğu'da kadının intihar ve recm eşiğinde yaşamasını kabul etmeyeceğiz yani... Mecliste bile çok eşlilik yasası var, dört tane karısı var. Kadın evden çıkamıyor. Ağzı yok dili yok... Bunu da kabul etmiyoruz.''
Kandil'de yaşayan kadınlardan Romej Serhat da 'kadın' meselesine çok farklı bir perspektifle yaklaşıyor:
''İşte hani 'toplumun gelişim düzeyi kadının gelişim düzeyi ile ölçülür' denir... Bu nokta bizde devrim sonrası değil devrimle birlikte ele alınan ardından partileşme aşaması ile somutlaştırılan ciddi bir aşamadır.
Daha sonra düzenli olarak kongrelerimizi yaptık. Hem askeri hem toplumsal hem ideolojik faaliyetlerde görevlendirmeler oldu.
Kadın hakkındaki kararları kadın alır. Tüm bu gelişmeler üzerinden yüzde 40 kotası devreye girdi. Bütün karar mekanizmalarında kadın yer alır. Şunu biliyoruz: Kadının bizdeki düzeyi ne kadar topluma yedirilirse toplumdaki kadın ne kadar gelişirse o zaman gerçekten biz mesafe kat ettiğimizi anlamış olacağız. Örgütteki kadın militanlar olarak kendimize koyduğumuz temel kıstas toplumdaki değişim ve dönüşümdür. Bu konuda ailenin eğitilmesi, erkeğin ve kadının eğitilmesi, sosyal faaliyetler bizde programlı parti faaliyetleridir.
Kısacası yeni bir toplum gerekli kapitalist sisteme karşı. İnsan özüyle buluşmalı. İnsanlık tarihinde böyle bir dönem vardır esası da onun güncelleştirilmesidir. Anaerkil dönem... Biz hareketimizle bir prototip yaratmak istiyoruz. Bu mümkündür...''
Yaptığım onca söyleşi arasında çok geniş bir yelpazede bu ve benzeri tespitler oldukça fazla...
Özellikle kadınlarla yaptığım söyleşilerin kadınlar tarafından okunup anlaşılması bence çok kıymetli. Geçen yazımda da işaret ettiğim gibi (bir kez daha hatırlamak gerekirse) kadın meselesi ve bunun Kürt siyasal hareketi tarafından ele alınma biçiminin ulaştığı noktanın Türkiye'ye doğru anlatılması bile ortak dil bulutunun oluşmasına katkı sunabilir.

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu