• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
23 Nisan 2012 Pazartesi

Simon tetikçileri

Hanefi Avcı'nın (hani şu aşırı sol terör örgütü üyesi olmaktan tutuklu olan emniyet müdürü) 'Haliç'teki Simonlar' kitabında uzun uzadıya tarifini yaptığı Simonlar vardı ya.
Avcı, o kitapta, Simonları kabaca şöyle tarif ediyordu: Bunlar cemaat üyesi,  örtülü ve illegal bir şekilde bürokraside örgütlenmiş bir suç örgütüdür.
Ergenekon davası başta olmak üzere delil ürettiler. Hukuksuz soruşturmalar yaptılar.
Bu davalara biraz aşina olan biri geçen süre içinde ne gibi hukuksuzluklar yapıldığını, hangi soruşturmalarda nasıl deliller üretildiğini biliyor.
Geçen süre zarfında onlarca dalgada yüzlerce insan gözatına alındı. Yüzlercesi tutuklandı ve özellikle medyada son derece koordineli kampanyalar yapıldı. Kamuoyunun algısı mükemmel bir şekilde manipüle edildi. Soruşturmanın gizliliği ayaklar altına alındı. Akademisyen, gazeteci, bürokrat çok önemli isimler sistemli bir şekilde itibarsızlaştırıldı.
Cemaate bağlı gazete ve TV'ler, Taraf gazetesi bu süreçte son derece kilit bir rol oynadı.
O Simonlar bu süreçte bavullarla bilgileri, ses kayıtlarını ve dosyalarda zekice kurgulanmış detayları zaman ayarlı itibarsızlaştırma bombaları olarak bu tetikçilerin ellerine verdiler.
Kamuoyunda oluşturulan algıyı bozmaya kalkan isimler ise başta OdaTV ve Ahmet Şık, Nedim Şener gibi gazeteciler aynı yöntemlerle etkisizleştirildi.
Terör örgütü üyesi olma iddiasıyla ve üretilen delillerle hapse atıldılar ve aynı koro gücü elinde bulunduran bu yapıdan yana en hafif ifadeyle sorumsuzca pozisyon aldılar.
Yapılan ulusal ve uluslararası kampanyalar neticesinde, adları çok geçtiği için (bu bile tek başına bu hakim ve savcıların hakkaniyetinin sorgulanması için yeterlidir) salıverildiler.
Ve son haftalarda cemaat hedef tahtasına oturdu. Dünyanın en etkili gazeteleri cemaati sorgulamaya ve ötesinde eleştirmeye başladı.
Hakan Fidan üzerinden Başbakan'a yönelmeleriyle hükümetle de gerginlik arttı.
Şeffaflaşmadan bu eleştirilerden kurtulamazsınız eleştirilerini bir PR manevrasıyla bertaraf etmeye kalkan hareket ilk olarak vakıf aracılığıyla uzun bir açıklama yaptı. Sonra ise 'sivil kanat' adına birileri medyayla ilk teması sağlayıp imaj yenileme çabası içine girdi.
'Sivil kanat' Simonlara mesafe koyma girişimi bir makyajdan öteye geçemedi. Fakat çok kritik bir başka gelişme daha oldu.  
O Simonların tetikçisi üç isim iktidara en yakın medya grubunun tepe yöneticisiyle polemiğe girdi. Ve merkez medyada o güne kadar hiç kimsenin cüret dahi edemediği bir üslupla tabiri caizse evire çevire dövülmeye başlandılar.
Soner Yalçın'ın Samizdat'ı bile tek başına gerçek mesleği gazetecilik olmayan ve bir sürecin bir gizli yapılanmanın tetikçisi olarak tarihe geçecek bu üç kirli isim şimdi hedef tahtasında.
Çok çok geç kalındı. Bu yazının üzerinden ne kadar zaman geçecek bilemiyorum. Belki on yıl. Ama artık şunu adım gibi biliyorum. Hanefi Avcı gibi, Soner Yalçın gibi onlarca masum insan o cezaevlerinden çıkacaklar. Kamu vicdanında aklanacaklar. Ve sıra o Simonlara gelecek. Mutlaka.
O gün benin merak ettiğim soru nasıl değil neden olacak? Neden bunu yaptınız?
Tetikçiler mi? Onlara bu soru sorulmayacak.
Zira o Simonların kesinlikle bir motivasyonu var. İdeolojik, sosyolojik veya psikolojik. Buna eminim. Bu tetikçilerin ise motivasyonu bile yok.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak