• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
23 Haziran 2012 Cumartesi

Sağlıksız bir fotoğraf

Çok yakın bir akrabam geçen hafta beyin kanaması geçirdi ve hastaneye kaldırıldı.
Ben ve çocuklarım sağlıkla ilgili bir sıkıntı yaşadığımızda özel sağlık sigortasının konforlu şemsiyesi altında yaşadığımızdan vaziyetin pek farkında değildim.
Bu vakayla hastanelerimizin haline dair bir hem bir fikrim oldu hem de oturup sağlıkta genel duruma dair bir fotoğraf üzerine kafa yorma fırsatı buldum. 20 yıl önce polis muhabiriyken nöbet tuttuğum hastane neyse aynısı o...
Bok kokan leş gibi tuvaletler, kırık dökük bakımsız binalar, mutsuz ve sinirli sağlık personeli...
Kendi durumumdan hareketle vaziyeti paylaşayım. Yakınım 94 yaşında, bizden başka kimsesi yok. Diğer kadın hastalarla aynı odada kaldığından benim bakma imkanım yok. Serviste görevli hasta bakıcılar günde 200 liraya bu tür hastalarla ilgileniyorlar.
Birkaç hafta sonra taburcu edilirse hayatının kalan kısmını yatalak olarak geçirecek. Bu ya huzur evi ya da özel bir bakıcı eşliğinde evimde bakmam anlamına geliyor.
AKP döneminde sağlığın nasıl paralı bir hale geldiği bir raporla gözler önüne serilmişti. Bu vesileyle birkaç satır başını paylaşayım.
AKP döneminde ortaya çıkan sağlıkta katılım payı için başlangıçta sigortalılar sadece 2 TL ödeyecek denildi. Ancak bu ücret zamanla 40 TL'ye kadar çıktı.
AKP'den önce sigortalılar, devlet memurları ve emekliler, sağlık ocaklarından, devlet ve üniversite hastanelerinden ücretsiz olarak yararlanırken aynı şekilde anlaşmalı özel hastanelere de ek bir ücret ödenmiyordu. Şimdi ödeniyor.
Genel Sağlık Sigortası uygulamaya girmeden önce, SSK'lılar, Bağ-Kur'lular, Emekli Sandığı mensupları sağlık hizmeti için ne kadar para ödüyorsa yine aynı ücreti ödeyecek ek ücret ödemeyecek deniliyordu. Buna rağmen eskiden olmayan 11 ayrı kalemde yeni ödemeler şimdiden ortaya çıkmış durumda. Önceden hasta için yatak ücreti diye bir kalem yokken, AKP ile birlikte tek kişilik odada 90 TL, iki kişilik oda da 45 TL ilave ücret ortaya çıktı.
AKP iktidarının sağlıkta dönüşüm sürecinde ortaya çıkardığı bir diğer başlık ise, 'istisnai sağlık hizmetleri' oldu. Bu kapsamda belirlenen hizmetlerden yararlanmak isteyen hasta SGK'nın o ameliyat için belirlediği fiyatın 3 katını peşin olarak vezneye yatırmak durumunda.
Örneğin safra kesesinde taş olan bir hasta 'robotik cerrahi metoduyla' kansız ameliyat olmak istedi. Bunun için ameliyatın fiyatının 3 katı olan 2 bin 160 TL'yi peşin olarak hastane veznesine ödemek durumunda. Bunu ödeyemediği durumda karnının yukarından aşağıya kadar kesilmesine razı olması gerekiyor.
Bunlar hastaya doğrudan yansıyan veriler.
İşin asıl vahim boyutu ise üniversitelere indirilen darbe. Bu darbenin etkisi inanın çok ağır olacak. Biz kısmen ama çocuklarımız bu bedeli oldukça yaygın oranda ödeyecekler.
Ve, 'Allah büyüklerimizden razı olsun' demeyecekler.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip