• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
13 Aralık 2010 Pazartesi

Piç kuruları

WikiLeaks'in Genel Yayın Yönetmeni ve sözcüsü Julian Assange'ın tutuklanması bir milattır.
Dünya kamuoyu meselenin komplo kokan bir tecavüz tartışmasına hapsedilemeyecek önemde olduğunun farkında.
WikiLeaks'in önemi sızdırdığı haberlerden daha büyük. Egemenlerin 'kirli çamaşırları'nı ortaya saçması ve ardından bu yaşananlar aslında bize; sıradan insanlara, bir başka şeyi gösteriyor.
Assange'ın derdest edilmesi hiyerarşinin olmadığı internetin nasıl güçlü bir kolektif oluşturmayı başardığını ispatlıyor.
Guantanamo'da esirlere yapılan muamelenin korkunç detayları, Kenya'daki yargısız infazlar, Irak'ta sivillerin ve gazetecilerin Amerikan askerleri tarafından öldürülme görüntüleri, diplomasinin kapı arkasındaki küçük düşürücü ifadeler ve en son olarak ilaç kartellerinin yedikleri haltlar.
Elbette arkası gelecek.
İsveç'te WikiLeaks'in kaynakları ile medya arasında elçilik görevi yapan gazeteci Johannes Wahlström'in bir Yahudi düşmanı olduğu iddialarından tutun onlarca komplo üretiliyor. Gerçeklik payı olsa bile bu bilgilerin nasıl sızdığından ve kimler tarafından nasıl kullanıldığından daha önemli olan sessiz yığınların konvansiyonel medya yerine internet üzerindeki bu bilgi yumağına güvenmeleri çok önemli.
Hacker'lar liberterdir. WikiLeaks olayını bu siyasi arka planıyla da doğru okumalıyız.
Egemenlerin 'demokrasi' safsatası nicedir soframızda değil mi?
ABD, Irak'ı kitle imha silahlarını gerekçe göstererek işgal etmedi mi?
O işgalde tüm dünya medyası bizleri en çok hangi kelimeyle kandırdı? Demokrasi... Bu kelime bana artık sadece bir milyon insanın; masum kadın ve çocuğun cesedini ifade ediyor.
Daha fazla demokrasi diyenlere o nedenle şüphe ile yaklaşıyorum.
Başbakanımız üniversite rektörlerine Türkiye'ye nasıl daha fazla demokrasi geldiğini anlatırken dışarıda kafası kırılan kimdi? Bir avuç üniversiteli çocuk... Bakmayın siz medyanın o olaydaki ikiyüzlü tavrına... Düne kadar bu çocukları.n seslerine yer vermiyordunuz da neden şimdi çarşaf çarşaf fotoğraflarını basıyorsunuz?
İnternette oluşan kolektif nasıl ki İngiltere'de öğrencileri bir araya getiriyorsa aynısı Türkiye'de de oluyor.
Julian Assange tutuklandıktan hemen sonra on binlerce aktivist korsan saldırı yazılımları indirerek dev şirketlere ve resmi kurumlara sistemli ve koordineli saldırılar gerçekleştirdiler.
Bunlar daha ilk kıvılcımlar.
Neyin eşiğinde olduğumuzu hissedin. Liberterler yeni cepheyi umulmadık bir yerden açıyor. Assange'ın dediği gibi o 'piç kuruları' da bunun farkında zaten...

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!