• $16,1271
  • €17,3074
  • 965.704
  • 2375
24 Aralık 2011 Cumartesi

Öykülerde saklı acı gerçek

Yaklaşık sekiz yıl önce bu günlerde Irak topraklarına girmiştim. İşgal henüz başlamamıştı. Irak'ın kuzeyinde tanık olduklarımı maalesef bir kitap haline getirmedim. O sancılı günlerde orada olmak büyük bir deneyimdi. Oradan geçtiğim hiçbir haber, tanıklıklarımı tam olarak yansıtmadı. Açıkçası yansıtması da pek mümkün değildi. Kameramın kadrajına giren bir yüzün gerçekte ne yaşadığını haber dili içinde hakkıyla anlatmak imkansızdır. O günlerde ve sonrasında Irak'ta yaşanan bu acılar nasıl anlatılacak diye çok kafa yordum. Yıllar önce Kuzey Irak'ta tanıştığım Tecelli Sırma bu soruma bir yanıt verdi.
'Bu kent artık ne Darülselam ne Medinet-üs Selam ne de Tanrı'nın Bahçesi... Kent tecavüze uğramış kadınlar gibi intihara meyilli. Bombalanmış yıkıntılar arasında, şehir eşkıyaları, Amerikan askerleri ve insan eti yemeye alışmış sokak köpeği sürüleri devriye geziyor. Helikopterler, tanklar ve Rambo'lara rağmen yaşama tutunmaya çalışan halk, en büyük savaşı; 'ayakta kalma savaşı'nı veriyor.'
Kitabına bu cümlelerle başlıyor.
Profesyonel işi gereği Süleymaniye'de yaşayan Tecelli Sırma, dokuz yıllık tanıklıklarından yola çıkarak harikulade bir kitaba imza attı. 'Wansa-Irak öyküleri' Irak'ta yaşayan Sünni, Şii, Yezidi gibi farklı inanış ve kültürdeki insanların gündelik yaşamlarının ölüm ve acıyla yoğrulmuş ortak öykülerini anlatıyor.
Kitapta altı öykü var. Irak topraklarının zengin kültürel yapısı, öykülerin arka motifini besliyor. Sırma, okuru, erkeklerini cezaevlerinde ya da savaşta kaybeden kadınların acılı hayatlarına konuk ediyor. Bağdat'ta tek başına yaşam mücadelesi veren Dalya'nın Irak'ta çalışan Türk fabrika müdürü Tankut ile kesişen yaşamlarının anlatıldığı 'Acem Nikahı' öyküsü son derece çarpıcı. Bir yanda mut'a nikahı yaparak para kazanmak zorunda kalan Dalya, öte tarafta gurbette yalnızlık çeken Tankut'un yaşamlarının birbirine değmesi, okuru bambaşka bir duygu coğrafyasına taşıyor.
Kitapla aynı adı taşıyan 'Wansa', Yezidi kızı Wansa ile Rahip Yusuf'un aşkını öykülüyor.
Hiçbir haber bülteni demokrasi vaadiyle işgal edilen Irak'ta yaşananların sıradan insanların hayatlarını nasıl mahvettiğini anlatamaz. Tecelli Sırma, bizlere sadece kanlı işgalin yarattığı kültürel, insani tahribatı anlatmıyor. İnsanlığın böylesi acılardan ne gibi dersler çıkarabildiğini, aşkın her şart altında sınır tanımadığını ve bir insanlık ülküsü olarak hakikat inşasının ancak namuslu kelimelerle mümkün olduğunu anlatıyor.
'Tek bir kurşun sıkılmadan, bombalar patlamadan, tanklar ezmeden, evler yıkılmadan, camlar kırılmadan, duvarlar çökmeden, kollar bacaklar havaya uçmadan, tek bir damla kan bile akmadan Halepçe ölüm uykusuna daldı.' 
'Enfal', 'Halepçe' ve 'Sarı Toz' öyküleri Halepçe katliamının ardından yaşananları anlatıyor.
Şayet Irak'ta yaşananları bir başka gözle anlamak; insanların hayatlarına dokunmak istiyorsanız Tecelli Sırma'nın Wansa'sını okuyun.

<p>Seksenler, Doksanlar, Ertuğrul 1890, Papatyam ve Yeditepe İstanbul birçok unutulmaz projede rol a

Deniz Oral Turgut Özal rolünü anlattı! Meğer ilk düşünülen isim bambaşka biriymiş

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti