• $17,9703
  • €18,4397
  • 1037.66
  • 2864.25
2 Nisan 2011 Cumartesi

Neden Suriye?

Suriye tüm Ortadoğu coğrafyasında kilit öneme sahip. Suriye'nin karışması belli aktörler açısından bekalarını etkileyecek bir tehdit demektir. Kim bu aktörler? Hizbullah, Hamas, AKP, Kürtler ve elbette İran...
Suriye Sykes-Picot sonrası şekillenen Ortadoğu'nun tam kalbinde yer alıyor. Şimdi o Ortadoğu yeniden tasarlanmaya çalışılırken hedefte elbette Suriye var... Batı, Irak işgalinde hedeflerinde Suriye olduğunu açıkça ilan etmişti. İran varlığı ve etkisi bu planı sadece öteletti.
11 yıllık iktidarı boyunca çeşitli krizlerle yüzleşen Devlet Başkanı Beşşar Esad, Batı açısından, bir reformist değil, modernist oldu.
Ülkede çok önemli kararlara imza attı. Ancak babasından kalan bu siyasi mirasın bakiyesinde tüm yapıyı kontrol eden muazzam bir bürokratik Alevi elit var. Hafız Esad döneminde öylesi bir polis devleti oluşturulmuş ki bu yapının dünden yarına dönüştürülmesi neredeyse imkansız. Bu yapı keyfi tutuklamalarla korku salmaya devam ediyor.
Buna rağmen rejim açısından Hariri suikastı bu süreçte en mühim kilometre taşı oldu. Ancak işe yaramadı. İsrail, Lübnan ve Gazze'ye saldırarak aslında Suriye'ye cephe açmaya çalıştı. Hizbullah bunu mümkün kılmadı.
Beşşar Esad'ın ülkeyi demokratikleştirmek için attığı adımlara devamlı böyle çelmeler takıldı.
Ülkede Anayasa'nın 8.maddesi demokratik siyasetin önünü tıkıyor.

- Şam gerçekten son derece gergin bir güne uyandı. Hemen her sokak başında silahlı sivil veya resmi polisleri görmek mümkün.
- Bazı sokaklarda sivil araçlar içinde bekleyen ikili üçlü gruplar görmek mümkün.
- Evlerin çoğunda ve arabalarda Suriye bayrakları ve Esad'ın resimleri asılı...
-  Suriye resmi haber ajansı önceki gece yarısı Şam yakınlarında silahlı bir grubun yakalandığını ve gözaltına alınırlarken bir diğer silahlı grupla çatışmaya girildiğini açıkladı.
- Yakalanan bu şahısların sorgularında cuma namazı sonrası halkın toplu halde bulunduğu yerlerde çevreye ateş açacakları bilgisini paylaştıkları açıklandı.
-  Yetkililer yakalanan çok sayıda ajan olduğunu söylüyor. Botlarla denizden giren silahlı ajanların Suriye topraklarındaki diğer birimlerin de adını vermesi için şu an için tutulduklarını ancak çok yakında teşhir edileceklerini açıkladılar.
- Radyolarda ise, cuma namazından sonra provokatörlerin halka ateş açabileceği uyarısı yapıldı.
- Dünya medyasının saygın haber kuruluşlarının yaptığı kasıtlı yalan haberler büyük tepki yaratmış.
- Yabancı basının son derece sorumsuz bir şekilde geçtiği haberler nedeniyle genel olarak medyaya yönelik büyük tepki var.
- Yabancı basın mensuplarının Suriye'ye dair haberlerinin provokatif ve yanlı olduğunu düşünen yetkililer sınır kapılarında veya bir başka noktada belirlediği gazetecileri derhal sınırdışı ediyor.
-  Esad'ın önceki gün yaptığı konuşmada refom vurgusu yapmaması hayal kırıklığı yaratmasına karşın bir dizi reform açıklandı.
- Esad'ın medya ve politikadan sorumlu danışmanı Dr.Buseyna Şaban bir dizi reform kararı açıkladı. Bu kararların bir kısmı Esad'ın konuşmasına kadar hayata geçirildi. Esad'ın konuşmasından sonra da devam edildi. Ancak yığınlar bizzat Esad'ın bu reformlara vurgu yapmasını bekliyordu.
- Bu kararlar kısa başlıklarla şöyle:
- Olağanüstü Hal Yasası yerine Ulusal Güvenlik Yasası, Kürtlerle ilgili 1962'den bu yana uygulamada olan ve haklarını düzenleyen yasayla ilgili çalışmalar yapılacak (Kimliği olmayan Kürtlere kimlik verilecek... Temel vatandaşlık hakları sağlanacak.
- Dara olaylarıyla ilgili Yüksek Yargı Konseyi'nden bir heyet oluşturuldu. Bu heyet bizzat Beşşar Esad tarafından süper yetkilerle donatıldı.
- Tüm bu çalışmalar 25 Nisan'a kadar bitirilerek meclise teslim edilecek. Ardından karara bağlanarak Esad'ın onayına sunulacak.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?