• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
27 Haziran 2012 Çarşamba

Muhatap Suriye değil

Serdar Akinan
Serdar Akinan
YAZARIN SAYFASI

Başbakan Erdogan'ın son derece sert açıklaması yanıltıcı olmasın.  
Batılı sistem son bir yıldır Türkiye'yi düpedüz Suriye ile savaşa itekliyordu.
Dünkü konuşmanın tonuna bakarak Ankara'nın bu gaza geldiğini söylemek yanıltıcı olur. Özellikle dünkü konuşmadan sonra Ak Parti iktidarının bölgesel bir çatışmaya dönecek bir savaşa kalkışmayacağını daha da net gördüm. Nedeni ise şu:
Ortaya çıkan tablonun hiç hesaba katılmayan üç ayağı var. İlki Rusya, ikincisi İran ve üçüncüsü Kürt meselesi. Türkiye'nin, Özgür Suriye Ordusu'na ve Suriye Ulusal Meclisi'ne ev sahipliği yapıyor olması, muhaliflere silah dağıtımına lojistik destek vermesi  ve sınıra yığınak yapması ayrı şey. Şavaş ilanı ayrı.
Başbakan'ın konuşmasındaki mesajları, ''Bunun bir adım sonrası savaş ilanıdır'' şeklinde yorumlayanlar neyi kastettiklerini bilmiyorlar. Küresel sistem coğrafyamızda bir büyük soğuk savaş yürütüyor. Taraflar belli. Bu soğuk savaş şayet sıcak çatışmaya dönerse bölgedeki sınırlar değişir.
Bazı analistler bu yeni dengede ''uçak krizi''ni Amerikan merkezli tek kutuplu dünya sisteminin sona erişinin ilanı olduğunu iddia ediyor.
Yanıldıklarını iddia edemeyeceğim.
Kürt meselesi üzerinden cemaat ve Erdoğan arasındaki itişmenin nedenlerini ''Büyük resim'' yazımda anlatmaya çalışmıştım.
Erdoğan'ın mesajı direnmek oldu. Son Dağlıca baskını nasıl bir mesaj ise uçağımızın düşürülmesi de benzer kalibrede bir mesajdır.
Başbakan'ın esip gürlemesi bir yana ben hala onun ısrarla bu ülkeyi giderek büyüyen etnik ve mezhepsel bir catışmadan uzak tutmak için manevralar yaptığı kanaatindeyim.
O nedenle hem Kürt meselesinde hem Suriye'de daha büyük provokasyonlardan korkmuyor değilim. Coğrafyamızın şu andaki fotoğrafı giderek vahim bir hal alıyor. Türkiye bölgesel tüm denklemlerde tahterevallinin bir kefesinde. Ve o kefedeki tüm dengelerde maalesef kendi içinde bir tahterevallide salınıyor. Türk Kürt, Laik Muhafazakar, Alevi Sünni...

<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı