• $15,579
  • €16,2547
  • 900.784
  • 2422.61
26 Şubat 2011 Cumartesi

Medya savaşları

Bugün bu köşeyi iki konuya ayıracağım. Zira her ikisi de fazlasıyla mühim... Her iki konu için de 'Medya neden savaşta kullanılan bir enstrümandır?'' sorusunu sorabiliriz sanırım...
İlki Cüneyt Özdemir'in dün altına imza attığı haber... Libya'ya gitti ve Seyfülislam Kaddafi ile yüz yüze röportaj yaptı. Deyim yerindeyse dünya medyasını atlattı. Bu satırları yazdığım saate kadar bu konuda yayın yapan başta El Cezire olmak üzere hiçbir küresel medya kuruluşu bu haberi 'görmedi''...
El Cezire ile ilgili Guardian'da yayınlanan WikiLeaks belgeleri 'kanalın diğer ülkelerle özellikle de El Cezire'nin haberleri dolayısıyla bozulan ilişkilerini düzeltmek için kullanıldığına'' işaret etti.
Katar merkezli yayın kuruluşu bu belgeyi yalanlansa da bu, bölgede bir anda patlayan ayaklanmalardaki rolünün sorgulanmasını hafifleten değil, tersine güçlendiren bir argüman oldu. El Cezire'nin günlerdir kesintisiz bir şekilde ele aldığı Libya meselesinde, bu kadar temel bir aktörün kamera karşısına hem de operasyon merkezinden görüntülerle çıkmasını 'atlaması' akıl alır gibi değil.
Umarım bu yazıyı okuduğunuz saatlerde bir gazeteci olarak ben yanılırım.
Gelelim ikinci konuya... Aslında gene kamuoyunun algısını yönetmekle ilgili bir mesele... Bundan beş ay önce Türkiye adlı ülkeye bir gecede demokrasi geliyordu... Türk milleti sandığa gitmiş ve 'Yetmez ama evet...''çilerin de gazıyla anayasanın bazı maddeleri değiştirilmişti.
İşçi sınıfının en önemli silahı ''grev'' üzerindeki anayasal yasaklar kalkacaktı... Memurlara toplu sözleşme hakkı getirilecekti...12 Eylül darbecilerine yargı yolunu bizzat anayasada kapatan geçici 15. madde kaldırılacaktı... El hak kağıt üstünde öyle de oldu.
Mesela Kenan Evren'den hesap soracaklardı değil mi? Maaşına zam yaptılar... Şaka değil.
Grev hakkı veriliyor dediler. Bunun bir makyaj olduğu anlaşıldı.
Anayasa değişikliği grev yasaklarını tamamen kaldırmadı. Referandumda oylanan maddede öyle bir kelime oyunu yapıldı ki genel grev ve siyasi grev hakkı getirilmedi, tersine memurlar için mutlak grev yasağı getirildi.
Ve asıl bomba dün patladı... Maaşlarına 2'şer bin lira zam yapılıp tamamına sıfır kilometre araç verilen -yeni- HSYK üyeleri dün Yargıtay'a 160, Danıştay'a ise 51 üye seçti. Yargıtay'ın yeni üyeleri kim dersiniz?
'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Murat Yönder, Özel Harp Dairesi'ne bağlı 'Seferberlik Bölge Başkanlığı''ndaki aramayı yapan Hakim Kadir Kayan, 'Balyoz' tahliyelerini reddeden, Albay Dursun Çiçek hakkındaki ikinci tutuklama kararını veren İstanbul Hakimi İdris Asan ve Şemdinli davasının görüldüğü Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olan İlhan Kaya...
Medya bu yüzyılın en etkili silahıdır... Şüpheniz olmasın...

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Okul bahçesine inşa ettiler! ''böcek oteliyle'' canlıların yaşamını öğreniyorlar

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz