• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
07 Nisan 2011 Perşembe

Levant

Serdar Akinan
Serdar Akinan
YAZARIN SAYFASI

Akdeniz'e yüzünü dönüp sırtını dünyanın en güzel coğrafyalarından birine dayayan bu topraklara bir zamanlar Levant denirdi.
Kudüs, siyasetinin kutsal kutbuysa Beyrut meydan muharebesinin kalbidir. Levant'ta yaşayan tüm dinler, mezhepler ve etnik kimlikler, kadim Beyrut'tan hayata meydan okur. Buradan kendine bir yer açar...
İnsanlığın bu yüzyıldaki en büyük ve kanlı hesaplarının görüldüğü muazzam bir mutabakat ve çatışma coğrafyası aslında Beyrut'ta saklıdır.
Beyrut, Ortadoğu'nun tüm sancılarını yüzünde saklayan duvarlara sahip. Delik deşik ve çizik çizik... Zamanın ruhu rüzgarıyla ortalığı savururken geçici sıvalar bir kez daha yavaş yavaş dökülüyor. Tabelaların altından eski hesapların delik deşik izleri bir bir çıkmaya başlıyor. 30 yıl öncesinin Teksas'ı şimdilerde gene Paris... İnat edercesine.
Bitkisel siyasal hayatını krizlerle yaşatmaya direnen Lübnan, buraya nereden ve nasıl geldi kısaca hatırlayalım.

 18 ODALI KONAK
Fenikelilerin yuvası Lübnan toprakları, Arap-İsrail savaşıyla istikrarsızlaştı. 1975'te patlayan iç savaş 1991 yılına kadar devam etti. Hizbullah bugün ülkenin her anlamda en kudretli gücü.
Lübnan en yakın krizini bir 14 Şubat sabahı yaşadı... Altı yıl önce Refik Hariri bir bombalı saldırı sonucu öldürüldü.
Batı, Suriye'yi suçladı... Yani Hizbullah ve İran'ı... Ülke karıştı. Suriye ordusu ise Lübnan'dan çekildi.
O günden bu yana Lübnan siyaseti bitkisel hayatta... Birlik hükümeti dağıldı. Lübnan uzun zamandır hükümetsiz bir devlet.
Lübnan, tam 18 odalı bir Beyrut konağı aslında... Bu coğrafyayla ilgili tüm aktörlerin dört milyon insanı barındıran bu 18 odalı ev üzerinde bir hesabı ve bağlantısı var. Bu hesap ve bağlantı yumağı da ister istemez muazzam bir çalkantı yaratıyor. Zira Ortadoğu çalkalanıyor.
Tunus'ta başlayan salgın Mısır, Libya, Bahreyn, Yemen'den sonra şimdi de Suriye ile yayılıyor.
Bu salgın hastalığa belki de en dirençli ülke Lübnan. Bu nedenle bölgeyi kasıp kavuran gerilimlerden eser yok. Henüz...

HESAP LÜTFEN!..
Bölge halkları her ne sebeple ve saikle olursa olsun palamarları çözüyor. Bildiğimiz haliyle tasarımı iki Batılı (Sykes Picot) tarafından yapılan Ortadoğu coğrafyasının artık değişeceği aşikar. Bu değişimin bir maliyeti olacak.
Zira milyonların ayağını bastığı bu toprağın altında ve üstünde büyük kıymetler var. Ve bu milyonlar 'öteki'yle meselesi olan farklı kimliklerde bireylerden oluşuyor. Uzlaşıyla mı çözülecek yoksa çatışmayla mı?
Meçhul yanıt Fairuz'un 'Kudüs' nağmelerinde saklı olabilir mi?
Akdeniz'e bakıyor ve bu muazzam sesi dinlerken Levant'ı düşünüyorum.
'Ey namaz şehir senin için ibadet ediyorum. Senin için en görkemli mesken.. Şehirlerin çiçeği Ey Kudüs Ey Kudüs... Senin için dua ediyorum... Gözlerimiz her gün sana doğru yola çıkıyor... İbadethanelerin sokaklarında dolaşır. Eski kiliselere sarılır ve camilerin üstündeki hüznü siler... Ey İsra gecesi... Ey göğe yükselenlerin yolu. Gözlerimiz her gün sana doğru yola çıkıyor ve ben de dua ediyorum.'

<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı