• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
24 Haziran 2012 Pazar

Kim neden tırmandırıyor?

En sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim: Türk dış politikası Suriye meselesinde sınıfta kalmıştır.
Düşürülen uçağımızla ilgili alttan alan açıklamaları The New York Times'ta çıkan haberle birlikte okumak gerektiği inancındayım.
Gelin önce haberi okuyalım:
'Suriyeli muhaliflere yönelik silah sevkiyatı, Türkiye'nin güney illerinde faaliyet yürüten CIA ajanları tarafından finanse ediliyor.''
Gazete, üst düzey ABD'li yetkililer ve Arap istihbarat subaylarına dayandırdığı haberinde, söz konusu faaliyetlerin mali kaynağının Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye olduğu belirtilirken, silahların sınırdan Müslüman Kardeşler'in de aralarında bulunduğu gizli bir şebeke kullanılarak geçirildiği bildirdi.
Irak işgali öncesinde bombardıman başlamadan önce de Zalmay Halilzad'ı koruma bahanesiyle Habur'dan giren CIA operatifleri Dohuk tepelerinden Musul'da kritik yerleri lazerle işaretlemişti.
İşaretlenen hedefler bombardıman başladığında nokta atışlarla F-16'larla vurulmuştu. Bu uçak meselesini CIA'in Hatay'daki operasyonlarından bağımsız düşünemiyorum.
Olaydan sonra patlak veren krizde Ankara'nın 8 saatlik suskunluğu ve akabindeki mahçup tavrını bu haberdeki detaylarla birlikte okursak fotoğraf netleşiyor.
Uçağın vurulduğu nokta Suriye'nin açıklamasına göre Lazkiye sahiline 1 km mesafede. 200 km uzaktan kalkan bir keşif uçağının Suriye'de çatışmaların en yoğun yaşandığı noktada alçaktan uçmasının izahı nedir?
Daha önce de İsrail hava kuvvetlerine ait uçaklar Suriye'nin hava sahasını ihlal etmişti. Telsizle uyarıldıklarında derhal geri çekilmişlerdi.
Savaş uçaklarımızdaki gelişmiş sistemler hava sahasından çıkan uçakların pilotunu otomatik olarak uyarıyor.
O uçak hem bağlı olduğu üsle irtibat halinde hem de açık kanallardan  hava sahasını ihlal ettiği ülke tarafından açık ve net bir şekilde iletişim halinde olması gerekiyor.
Yani şayet bir arızası yoksa uçak uyarıldı ve ihlale devam ettiği için düşürüldü. Bu nedenle telsiz kayıtları büyük önem arzediyor.
Suriye açıklamasında ''Vurulduktan sonra Türkiye'ye ait olduğunu tespit ettik'' açıklaması ayrıca önemli.
Ve son olarak Suriye, resmi sitesine koyduğu açıklamada bir harita yer alıyor.
Haritada biri 21 km, yani 13 mil, diğeri ise 10 km yani 6.2 millik iki çizgi bulunuyor ve Türk uçağı 6 millik çizginin içinde vurulmuş gösteriliyor. Bilindiği gibi Türkiye Suriye'nin karasuları olarak 6 mili kabul ediyor. Suriye ise 12 milde ısrar ediyor. Yani ''O uçak KKTC'nin uluslararası tanınmayan hava sahasındaydı'' açıklaması da açığa düşecek.
Suriye'nin bu kadar net ve kendinden emin açıklamaları, Ankara'nın mahçup tavrı benim kanaatimi pekiştiriyor.
En iyimser yorumla büyük bir beceriksizlikle karşı karşıyayız.
Belli medya kuruluşlarının Nihat Doğan üsluplu savaş tamtamlarını ise anlamak mümkün değil.
Bir tarafında Rusya, Çin ve İran'ın durduğu bu kavgada Türkiye'nin bu kadar beceriksizce yaptığı kabadayılıklar itibarımızı çok ciddi zedeliyor.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''

Sosyal medyada merak konusu oldu! Sudaki kırmızı rengin nedeni belli oldu