• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
15 Şubat 2012 Çarşamba

İçerisi dışarısı

Henry David Thoreau, Amerika'nın Meksika'ya karşı yürüttüğü savaş sırasında konan vergiyi, 'Ödediği paralar bir insanı öldürmek üzere kullanılmasın' gerekçesiyle vermeyi reddedince bir gece hapiste yatar.
Birçok özgürlükçü düşünceyi kendisiyle paylaşan Ralph Waldo Emerson, arkadaşını görmek üzere onun hücresine girdiğinde aralarında şöyle bir konuşmanın cereyan ettiği anlatılır.
- Henry, neden buradasın?
-Waldo, sen neden burada değilsin?
Ergenekon, Balyoz, OdaTV, şike davası da gitgide dışarıdakilere, 'Waldo, sen ne neden  burada değilsin?'' dedirtiyor.
Aziz Yıldırım dün mahkemeye giderken ne dedi?
''Bu yargılamayı takip ve buna tanıklık eden herkes bilmelidir ki, mücadelemiz zulüm ve zalimledir. Amaç, F.Bahçe'yi ele geçirmekti ve bunun için önce ona hizmet eden, onun başarısı için uğraşan Fenerbahçeliler ele geçirilmeliydi. Öyle de yaptılar. Ancak karşılarında F.Bahçe'nin o büyük taraftarlarını buldular. Sonra bizlerle Başbakanımızın irtibatını koparmaya kalktılar. Gördük ki, bizler, hohlaya hohlaya buz dağlarını eritmişiz. Şimdi ortalık çamurdan geçilmiyor? Bizi, bu mücadelemizde, bir an olsun yalnız bırakmayan büyük F.Bahçe taraftarlarına, şükranlarımı sunuyorum. Onlar olduğu müddetçe, her türlü esarete hazır olduğumu kamuoyunun bilgisine sunarım.''
Dün Fenerbahçe, onca yağmura soğuğa karşın Silivri'ye gitti. Ses verdi.
O ses Türkiye'nin sessizlerinin sesi oldu. 25 milyonluk bir camia ekranlara kilitlendi. Kuruyemişçilerde, bakkallarda, ofislerde, evlerde, Türkiye'nin dört bir yanında milyonlarca ekranda Fenerbahçe taraftarının isyanı vardı. Aziz Yıldırım'ın sözleri vardı.
Ciddi bir kesim vicdanları rahatlatacak hukuki olarak doğru bir karara dair umut taşımıyor. Bunun vahametinin farkında mıyız?
Kolluk kuvvetlerinin ''sehven'' yaptığı hatalar, üretilen deliller, hukuka aykırı dinlemeler, sahte evrak düzenlemeler, üzerinde oynanan CD'ler, medyadaki çantacılara sızdırılan bavul bavul sahte belgeler, cezalandırmaya dönen tutukluluk süreleri... Bu ülkede çok ciddi bir kesim artık ne polise ne de yargıya itimat ediyor.
MİT olayında jüritokrasi fotoğrafı veren bu halin düzelmesi nasıl mümkün olacak?
Bu son derece vahim bir tablodur.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...

Simpsonlar'ın kehanetleri şok etkisi yarattı! Koronanın bitiş tarihini verdi