• $7,33
  • €8,8037
  • 405.825
  • 1525.48
11 Ocak 2012 Çarşamba

Hrant'ın katili yalnız değilmiş

Serdar Akinan
Serdar Akinan
YAZARIN SAYFASI

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 24. duruşması dün görüldü. Dünkü davada, cinayete ilişkin bir örtü daha kalktı. Gerçeğe, asıl katillere bir adım daha yaklaşıldı.
Dink Ailesi'nin avukatı Fethiye Çetin, 'TİB tarafından gönderilen 6 bin 235 görüşme ve 9 bin 300 numaranın yer aldığı kayıtlarda, mahkemenizde yargılanmakta olan sanıklarla irtibatlı herhangi bir kişinin olmadığı bilgisi doğru değildir. Dosyamız sanıklarından Mustafa Öztürk ve Sahil Hacısalihoğlu ile doğrudan irtibatlı olan ve çok sayıda görüşme yaptığı tespit edilen numaraların olay günü ve saatinde olay yerinde olduğu, olay günü bazı görüşmeler yaptıkları tespit edilmiştir.' dedi. Bunca zamandır TİB kayıtları diye yırtınanların haklılığı kanıtlandı.
Avukat Çetin, 'Olay günü bölgede bulunan 5 kişinin veya numaranın sanıklarla doğrudan irtibatlı olduğu ve olay gününden önce değişik tarihlerde değişik kereler görüşme yaptıkları ortaya çıkmıştır' dedi. Bu davanın seyrine dair bugüne kadar ortaya çıkan en önemli delillerden biri... Ve bu gerçeği ortaya çıkaran avukatlar, çok yalın bir gerçeğin altını çizdiler:
'Bu kayıtlara ulaşmamızın çok zaman aldığı ve zor olduğu gerçeğiyle İstanbul Emniyeti'nin bu kayıtlardan hiçbir veriye ulaşamadığı şeklindeki açıklamasını birlikte değerlendirdiğimizde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün yargı makamlarını yanıltma, delil karartma, maddi gerçeğin ortaya çıkmasını engelleme yönündeki tutumunu ısrarla sürdürdüğünü not etmek gerekir.'
Tarihi diyebileceğimiz dünkü duruşmada asıl çarpıcı olan Yasin Hayal'in söz alıp kendisinin kimler tarafından nasıl kullanıldığını açık seçik anlatması oldu. Ramazan Akyürek'in adını zikreden Hayal, 'Bu devlet beni kullandı şimdi ise öldürmek istiyor' demesi ise o mahkemenin tutanaklarına geçti.
Bu tarihi davada Hrant'ın yakınlarının, dostlarının ve duyarlı kamuoyunun ısrarlı tavırları neticesinde zorla da olsa yol alınabiliyor ve asıl faillere adım adım yaklaşılıyor. Hrant Dink öldürülürken olay mahallinde bulunan diğer kişiler kimdi? Bu isimler son aylarda kimlerle görüştüler? Bu yapının içinde Emniyet'ten, MİT'ten birileri var mıydı?
Trabzon Emniyeti, İstanbul Emniyeti ve ilgili birimler bu cinayeti biliyor ve bekliyor muydu?
Öyle ise neden?
Sonraki duruşmalarda bu kayıtlar gelecek ve gerçekler yavaş yavaş su yüzüne çıkacak.
Unutmayın bugün Ergenekon örgütünden tutuklanan Nedim Şener tam da bu davanın ısrarlı takipçisi olduğu için içeriye alındığını haykırıyor. Nedim'in Hrant Dink cinayetine ilişkin tezlerini karalayan birileri şimdi susmuş, olan biteni izliyor.
Şüphem kalmadı... Hrant'ın asıl katilleri bulunacak. O zaman bugün olanları sanırım çok daha iyi okuyabileceğiz.

<h3>ÇALIŞANLAR İSTİFA METNİ YAZARKEN DİKKAT!</h3><p>'Kısa Çalışma Ödeneği'nin biteceğinin açıklanmas

Kısa çalışma sonrası çalışanlar nelere dikkat etmeli?

Eski telefonunuzu sakın atmayın! İçinden çıkan parçayla bakın ne yaptı

Çorum'da 7 bin 291 litre sahte içki ele geçirildi

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı