• $7,5251
  • €9,0223
  • 410.424
  • 1538.04
02 Haziran 2012 Cumartesi

Gerçekler nasıl örtülür?

Serdar Akinan
Serdar Akinan
YAZARIN SAYFASI

Odatv davasına dayanak teşkil eden 'delilleri' araştıran Amerikalı uzmanlardan biri Joshua Marpet. Marpet geçen hafta ODTÜ'de yapılan bir konferansa katılmak üzere Türkiye'ye gelmiş.
Odatv davasındaki virüslerle ilgili kendisine bir soru sorulmuş.
Marpet'ın verdiği yanıt ne?
''Bu diskin Microsoft ürünleriyle çalışan bir bilgisayardan elde edildiğini söyleyebilirim. Bu bilgisayarda standart Microsoft ofis ve e-posta programlarının mevcut olduğunu da gözleyebiliyorum. Diskte birçok dosya vardı. İncelemelerim sırasında ilginç bir şey buldum: Bu diskte bilgisayarın kullanıcısına gelen iki e-posta vardı. Bu e-postaların içinde virüslü iki adet dosya bulunuyordu. Bu dosyalar kaydı belli olmayan sahte bir adresten gönderilmiş. Kullanıcı bu dosyaları açınca sahte adresteki kötü niyetli kişi bilgisayarı eline geçirerek uzaktan bu bilgisayara virüslü dosyalar göndermiş. Ben araştırmalarım sırasında diskin üst verilerinde tüm bu dijital sahteciliği gözledim ve bilimsel olarak ispatladım. Bu dosyaların o bilgisayarda üretilmediğini açıklıkla tespit edebildim. Bana, daha sonra, sahte adresten gönderilen bu dosyaların suç unsuru içerdiği ve kullanıcının tutuklandığı bilgisi geldi.''
Odatv operasyonun yapıldığı 14 Şubat 2011 gününden bu yana Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ayrı ayrı teknik bilirkişi raporları hazırladı.
Hepsi özetle ne söylüyor?
'Bu word dosyaları virüs yoluyla söz konusu bilgisayarlara yüklendi!'
Peki bu virüslerin özellikleri neler?
'Kullanıcının isteği dışında yabancı adreslere internet bağlantısı kurma, bilgisayarda çalışan diğer uygulamalara karışma, bilgisayardaki dosyalar üzerinde işlem yapma, bilgisayara dosya kopyalama, dosya silme, gibi işlemler yapar!'
Odatv davasının 11. duruşmasında Ahmet Şık, Nedim Şener, Coşkun Musluk ve Sait Çakır Silivri Cezaevi'nden çıktı.
Soner Yalçın, Yalçın Küçük, Hanefi Avcı gibi diğer sekiz tutuklu için karar 18 Haziran'da verilecek.
Vicdanım ve aklım ilk günden bu yana bu insanların suçsuz yere içeride tutulduğunu haykırıyor.
Yukarıdaki bilgiler, raporlar, ifadeler de bilimsel olarak aynı şeyi söylüyor.
O gün gelecek ve çıkacaklar.
Peki adalet yerini bulacak mı?
Hayır!
O virüslü dosyaları üretenler, Odatv bilgisayarına yükleyenler, o soruşturmayı 'sehven' değil bilerek, planlayarak ve kasten yapanlar, azmettiriciler ortaya çıkıncaya, hapse girinceye ve cezalarını çekinceye kadar adalet yerini bulmayacak.
Şüpheniz olmasın.

<p>Ermenistan üzerindeki küresel güç mücadelesinin uzun süreceğini söyleyen Altınbaş Üniversitesi Öğ

Ermenistan'daki durum kimi, nasıl etkileyecek?

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi