• $13,4258
  • €15,1745
  • 791.435
  • 1927.66
9 Mayıs 2012 Çarşamba

Eyaramaz

Önceki gün Bilgi Üniversitesi'nin Santral İstanbul yerleşkesinde bir panele katıldım.
Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı'nın moderatörlüğü üstlendiği panelde çok önemli simalar konuşmacıydı.
Akademisyen Zeynep Tüfekçi (Technosociology.org), Bobiler.org'un kurucusu Ozan Tüzün, Yaratıcı Fikirler Enstitüsü kurucusu Engin Önder (@140journos) ve Ekşi Sözlük kurucusu Sedat Kapanoğlu...
Arap Baharı'ndan internet yasaklarına, vatandaş gazeteciliğinden filtreleme sorununa geniş ve mühim bir yelpazede lafladık.
Benim açımdan son derece besleyici ve ufuk açıcı bu panelde aldığım bazı notları paylaşmak istiyorum.
Özellikle Sedat Kapanoğlu'nun ekşi sözlük deneyimini anlatırken 2 editör karşılığında üç avukatla çalışıyor olmaları, ayda (tıpkı benim gibi) ortalama 2-3 kez savcılığa ifadeye gitmesi ve anonimlik adına paylaştıkları başlıbaşına önemli ve ilginç detaylardı.
Gizlilik ve özgürlük arasındaki o ince çizgide nasıl farklı bakış açıları olduğunu görebildim. Enformasyon, dezenformasyon ve mizenformasyon karşısında sosyal medya kullanıcılarının sorumluluğundan bahsettik.
North Carolina Üniversitesi'nden yardımcı profesör Zeynep Tüfekçi'nin bazı saptamaları çok çarpıcıydı.
İnsanlık tarihinde ilk 'oyun bozan teknoloji'nin yazı olduğundan hareketle şöyle bir saptama yaptı, ''Yazıdan sonra sırasıyla telgraf, radyo, TV ve internet.'' Nasıl ki matbaa katolik iktidarı yıktı ama ortadan kaldırmadıysa her oyun bozan teknolojinin ardından mutlaka oyun kuran bir teknoloji gelmiştir.
İnternet iktidarların kontrol altına almak için uğraştıkları bir teknoloji. Çin rejiminin internet yasakları üzerine yaklaşık 300 bin kişi istihdam ettiği düşünülüyor. İran, Türkiye gibi ülkeler interneti yerelleştirelim diyorlar. Yani TCP IP altyapısını kapatıp bir nevi intranet kurma çabası içindeler.
Bugün müstehcenlikle ilgili uygulanagelen filtreler aslında çok başka bir şeyi yapıyor. Sizi gözlüyor. Teknik süreçlerin siyasi sonuçları oluyor.
PGP kodlama bilinen en sofistike şifreleme metodu ve çocuk pornocuları bunu kullanıyor zira teknik olarak en donanımlı onlar.
İran'da başarılı olamadı belki ama Tunus, Mısır ve Libya'da şimdi Suriye'de sosyal medyanın otokratik rejimleri üzerinde nasıl bir etki yarattığını görmemiz gerekiyor.
Engin Önder'in Cem Aydoğdu ile twitter'da 140journos adıyla başlattığı anonim gazetecilik deneyimi de başlıbaşına önemliydi.
Birkaç ay içinde ireport gibi bir app ile çok önemli bir safhaya geçeceklerini görüp gerçekten heyecanlandım.
Uludere ve Tekel'de twitter üzerinden yaptığım gazeteciliğin nasıl bir eşik olduğunu gerçekten de bu paneldeki konuşmalardan sonra çok daha iyi anladım. Umudum arttı...
Onca vasata, çelişkiye, gerginliğe, anlayışsızlığa rağmen bir avuç insanın zekası, birikimi ve vizyonu çok şey değiştirebilir.
Tüfekçi'nin dediği gibi, ''İnternetin oyunbozanlığı ile oyunkuruculuğu arasındaki yarışta oyunbozanlık henüz önde.''
Yani enseyi karartmayalım. Henüz...
Not: 30 haziran'da Galata Kulesi'nde Social/Ist 2012 etkinliği olacak.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor

Bu besinleri birlikte tüketirken dikkat!! Zararını bir bilseniz....