• $16,7196
  • €17,711
  • 986.572
  • 2530.5
18 Temmuz 2012 Çarşamba

Doğal kozmetik

Organik kelimesi ve doğal kelimesi üzerinde çok tartışılması gereken bir mevzu. Meseleye daldıkça aslında hayatlarımızın nasıl da merkezinde olduğunu görüp aslında bu sahici (hayati?) konuda nasıl da az tartıştığımızı fark ediyorum.
Hammaddeleri sentetik gübreler, böcek ilaçları ve hormonlar kullanılmaksızın yetiştirilen, sentetik kimyasallar kullanılmaksızın vücuda gelen besin, tekstil, kozmetik vb. ürünlere ülkemizde organik diyorlar.
Küresel tekellerin standartları ve Tarım Bakanlığı'nın sertifikasyonundan ötürü burada da üretim, dağıtım ve pazarlama mimarisinde bir sorun olduğu inancındayım.
Küçük çiftçinin ve hayvancılığın bu sebeple ciddi darbeler yediği artık bilinen bir gerçek.
Bu mesele üzerine kafa yorarken karşıma oldukça ilginç bir kalem daha çıktı: Kozmetik...
Kozmetikler, modern insanın günlük bakım alışkanlıklarında çok önemli bir yer tutuyor. Ve her yıl kozmetiklere son derece ciddi paralar harcıyoruz.
Ortalama bir insan her gün en az birkaç kozmetik ürün kullanıyor...
Düşünsenize diş macunları, saç bakım ürünleri, traş köpükleri parfümler, makyaj malzemeleri, deodoranlar, sabunlar ve elbette kremler.
Market rafları tıpkı gıda ürünlerinde olduğu gibi kozmetiklerde de artık sık sık ''doğal'' veya ''organik'' uyarılarını görüyoruz.
Oysa bu kozmetik ürünlerde kullanılan bazı katkılar doğal olsa dahi (ki bu bile imkansız) sadece raf ömrünü uzatmak için kullanılan sentetik katkı maddeleri insan ve çevre sağlığına ciddi tehdit oluşturuyor.
Örneğin bir makalede şu ifadeler geçiyor:
Şampuan ve sabunlarda zengin köpük, temizlik kokusu ve uzun raf ömrü genellikle yüzey-aktif sentetik kimyasallar tarafından sağlanıyor. Kozmetik ürünlerde kullanılan nemlendiriciler çoğunlukla petrol türevi jelatin benzeri bir madde olan petrolatum gibi kimyasallar içeriyor, aynı kremlerde kullanılan ve cilde kadife gibi bir yumuşaklık veren silikon bazlı dimethicone kullanılıyor.
Bunlar, yağlayıcılar, nemlendiriciler, koruyucular, antioksidanlar, farmasatik ajanlar, polimerler, boya ve koku verici maddeler, karışımı homojenleştirici, koyulaştırıcı özellikleri olan ve yaklaşık % 80 i sentetik bazlı maddeler.
Bu tür sentetik kozmetik katkı maddelerinin bazılarının uzun süreli temas sonrasında astım, alerji, cilt döküntüleri ve cilt, meme, rahim ve yumurtalık kanseri riski oluşturduğu tesbit edildi.(...)
Organik ve doğal kavramları üzerinden yazmaya devam edeceğim. Bir sonraki yazım sertifikasyon süreçleri üzerine olacak.

<h2><span style='font-size: 1.6rem;'>Yonca-Onuk Tersanesi<span style='font-weight: normal;'> ve </sp

ULAQ VE SALVO'NUN ARDINDAN DENİZLERDEKİ YENİ GÜÇ SANCAR!

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi

Bartın'da etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor! caddelerde su taşkınları oldu

Hacı Sabancı - Nazlı Kayı düğününde kıyasıya yarış... Cemiyetin merakla beklediği düğünde şıklık yarışı