• $16,7328
  • €17,4323
  • 973.573
  • 2401.96
11 Temmuz 2012 Çarşamba

Çalmayacaksın!

14 haziran gecesi...
Saat 23.00, Yer Cihangir...
Bir marketin alarmı çalmaya başlar. Polis olay yerine gelir. Marketin camları taşla kırılmıştır. Görgü şahitlerinden bir eşgal alır. Verilen eşgaldeki şahsı yakınlarda bir parkta yakalarlar. Çaldıklarını yemektedir. İki adet poğaça ve meyve suyu. İşyeri sahibi kasaların boşaltılmadığını ve bu gencin sadece açlıktan ötürü camı kırdığını görünce şikayetçi olmaz.
Fakat mahkeme 12.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açar.
Bu haberi okuyunca aylar önce bu köşeye gelen misafirimle yaptığım ''Çalmayacaksın'' sohbeti aklıma geldi.
Ona, 'Hırsızlık edenin elini kesin' hükmünü sormuştum.
O ise suçların en hafiften en ağıra kadar nasıl çeşitlilik gösterdiğini daha mühimi adalet ilkesinin de aynı çeşitliliği göstermesi gerektiğini mükemmel bir örnekle anlatmıştı.
''Mesela biri bir insanın evine girdi ve mücevherlerini çaldı.
Bir diğeri de internete girdi ve birinin makalesinden bir yeri çaldı.
Her ikisi de bedelini ödemedi veya izin almadı. İkisi de hırsızlık değil mi? Ne yapacağız şimdi? İkisine de uygulanacak ceza somut olarak ellerinin kesilmesi midir? Şüphesiz bu iki türden fiil de hırsızlık olsa bile cezaları aynı şekilde ve somut olarak el kesme olamaz. Buna hukukun temel ilkesi olan adalet manidir. Sirkat (hırsızlık) işleyenin eli, çalmanın nevine göre en somutundan bizatihi el; en soyutundan yukarıdaki örnekte olduğu gibi fikri intihal olabilir. Onun için Kur'an, hırsızlığa tüm bu çeşitliliği kuşatıcı olarak ifade etsin diye 'sirkat' dedi. Cezasını da çalmaya olan tüm bireysel ve toplumsal meyilleri kuşatıcı olarak karşılayan 'elin kesilmesi' kavramını kullanarak ifade etti. Cezanın konusuna açıklık getirirken de bireyi toplumdan soyutlamadan ele alarak; sırasıyla sağ elin,  sol ayağın, sol elin ve sağ ayağın kesilmesi şeklinde, suça iten sebeplerin gözetilmesi hükmünü getirdi. 'Önce sağ elini kat' edin, sonra (yani fiilde ısrar ve yaygınlık görüldükçe) el ve ayaklarını, hilaflarına (yani çaprazlama) kesin' derken, onu o suça iten şahsi ve toplumsal sebepleri bulup cezasını adalet ilkesi gereği tespit etme kaidesini de getirdi. 'Böylece, sadece kişiyi cezalandırmakla iktifa edin ve tekrarına toplumu sürekli maruz bırakmayın. Bireysel ve toplumsal hırsızlık motivasyonlarını da tespit ederek onları da ceza uygulamasında adalete katın.'  Bu incelemeyi yaparken 'önce sağ elini kesin' diyor. Sağ el nedir? Onun çalmak fiilini işlemesine neden olan şahsi iradesidir. Bu noktada kişinin hangi şahsi gerekçe ile o fiili işlediğini anlamak ve önleyici cezayı da buna göre tespit etmek gerekir. 'Ama orada durmayın, gerekirse sol ayağı da kesin' diyor. Sol ayak neyi temsil eder? Kişinin o fiili işlemesine sebep olan hayat tarzını ve içinde bulunduğu şartları temsil eder. 'Bunlar fiilin işlenmesine te'sir ediyorsa cezanın uygulanması noktasında da göz önünde bulundurulmalıdırlar. Peki, o fiili tek başına mı yoksa bir takım kimselerin teşvik veya zorlaması ile mi işlemiştir? Buna da bakmak gerekir. İşte bu da sol eldir. İşin içinde sol elin de tesiri varsa onu da suçun tahlilinde ve cezanın adaletle uygulamasında gözetin. Peki, sağ ayak nedir? Toplumsal düzen ve toplumsal düzenin bireysel hayatlar üzerindeki etkisidir. O halde hırsızlığın tüm gerekçe ve motivasyonları ile tespitini bireysel olandan toplumsal olana kadar tüm süreciyle götürmek zaruridir. Durum böyle olunca adalet ilkesi gereği cezanın tespiti ve uygulamasında da aynı sürecin takip edilmesi kendiliğinden zaruri olur. Burada kesilmesi söylenen azalar kişiyi o suça iten şahsi ve toplumsal sebeplerdir. Bireysel suçların, bireyleri suça iten toplumsal motivasyonlarla ilişkisi kesilmeden ortadan kaldırılması mümkün değildir. Açlıktan yiyecek çalan yüzlerce el kesilirken, sürekli açlık üreten soysal düzenlerin hırsız ellerini kim kesecek?'
Açlıktan poğaça çalana 12.5 yıl hapis...
O çocuğu açlığa mahkum eden düzenin hırsızlarına kudret ve şeref bahşet.
Türkiye bu haliyle adalet ve hakkaniyetle yönetilen hukuk devleti midir?
Hadi canım sizde...

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...