• $8,1307
  • €9,7175
  • 456.226
  • 1378.37
23 Mart 2011 Çarşamba

Anayasa için...

Serdar Akinan
Serdar Akinan
YAZARIN SAYFASI

Toplumda derin bir yırtılma var. Bu yırtılmanın kopmaya yol açabilecek bir çatışmaya dönüşmeden nasıl dikileceği temel sorunumuz olmalı.
30 yıl aradan sonra Türkiye nihayet yeni ve demokratik bir anayasa hazırlama yolunda.
Yürürlükteki Milletvekili Seçimi Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu ile bu işin sağlıklı bir şekilde oluşturulamayacağını ısrarla savunanlardanım.
Siyasi katılımı engelleyen kısıtlamalar ve yasaklar çok ciddi boyutta.
Özgürlükçü Anayasa Platformu tam da altına imza atılası bir metin oluşturdu. Bu metinden belli bölümleri dikkatinize sunmak görevdir.
İşte o metinden belli satır başları:
Yeni anayasanın hazırlanmasını sağlayacak ve onay verecek meclisin temsil oranının olağan meclislere göre çok daha kapsayıcı olması gerektiği ortadadır...
Demokrasilerde bulunmayan, Türkiye'ye özgü yüzde onluk seçim barajının kaldırılması, siyasi ve ekonomik istikrar gerekçeleriyle göz ardı edilemeyecek kadar yaşamsal bir zorunluluktur.
Haziran seçimlerinde oluşacak meclisin, Cumhuriyet tarihinin ilk sivil anayasasını yapmak iddiasını, yüzde onluk baraj gibi bir demokrasi ayıbıyla birlikte taşımasına imkan yoktur. Bu durumu ortadan kaldırmak için Milletvekili Seçim Kanunu ivedilikle değiştirilmeli ve bu değişikliğin önümüzdeki seçimlerde uygulanabilmesi için, 2002 ve 2007 seçimlerinde olduğu gibi, anayasaya geçici bir madde eklenmelidir.
Halkoylamasına sunulacak taslak için, Meclis'teki kabul oranı 3/5'ten 3/4'e çıkarılmalıdır.
Anayasada ve Meclis İçtüzüğü'nde gerekli değişiklikler yapılarak Meclis Anayasa Komisyonu'nun üye dağılımı, koltuk sayısına göre değil, alınan oy oranına göre tespit edilmelidir.
Meclis Anayasa Komisyonu, Meclis adına, anayasa hazırlık sürecine sivil toplum katılımını kurumsallaştırmak görevini de üstlenmelidir.
Bu süreçte yer alacak sivil toplum temsilcilerinin komisyon toplantılarında eşit söz hakkına sahip olmaları sağlanmalıdır.
Böyle bir süreç sonunda ortaya çıkacak yeni anayasa, kimsenin etnik kimliği, dili, cinsiyeti, cinsel yönelimi, inancı, siyasi görüşü, yaş, engellilik ya da medeni hali nedeniyle ayrımcılık görmeyeceği, tüm canlıların yaşam hakkına ve dünyaya saygılı, barış içinde demokratik bir yaşamı güvenceye almalıdır.
Herkesin, farklı kimlikleri, inançları/inançsızlıkları, fikirleri ve yaşam tercihiyle, eşit olarak katılabileceği bir toplumda yaşamak istiyoruz.
İnsanların, devletten ve devlet dışı kesimlerden gelecek baskılara maruz kalmadan ve başkalarının hoşgörüsüne muhtaç olmadan, özgürce yaşadığı bir ülkenin yurttaşları olmak istiyoruz.
Böyle bir toplumda barış içinde yaşamayı sağlayacak olan medeni, siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel hakların yeni anayasa ile hayata geçmesini ve korunmasını talep ediyoruz.
Yeni anayasanın evrensel hak standartlarına ve demokrasi ilkelerine göre, gerçekten demokratik bir süreçle hazırlanması için tüm demokratik kuruluşları ve toplumun her kesiminden yurttaşlarımızı bu talepleri güçlü bir şekilde, hep birlikte dile getirmeye çağırıyoruz.
Metnin tamamı ve ötesi için  www.anayasa.org

<p>Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe konuk ettiği Gaziantep FK'yi 3-1 mağlup ederek şampiyonluk yarı

Fenerbahçe-Gaziantep FK Maç Yorumu

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler