• $7,5663
  • €9,0715
  • 412.32
  • 1538.04
14 Ocak 2012 Cumartesi

Akıl tutulması

Serdar Akinan
Serdar Akinan
YAZARIN SAYFASI

Türk basın fotoğrafçıları arasında son derece saygın bir yere sahip Kadir Can'ın 12 Eylül darbesinin o dehşet günlerini belgelediği kitabı gördünüz mü? Fotoğraf ağırlıklı bu kıymetli eserin adı: 'Akıl tutulması' ...
O karelerdeki duvarlar, asfaltlar, bazı binalar duruyor. İnsanların kıyafetleri farklı... Yüzleri farklı... Ya ruh hali? Bugün, her sabah bir başka gözaltı dalgasıyla uyanmak? Bunun adı da pekala bir akıl tutulması değil mi?
Dün sabah bir kez daha birçok şehirde eşzamanlı gerçekleştirilen polis baskınıyla güne başladık...
Yüzlerce insan gözaltında... Yüzlerce tutuklu... Hatırlar mısınız bu furya nasıl başladı?
Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçen 24 adet el bombasıyla...
Şemdinli'de Umut Kitabevi bombaladı. Hrant Dink öldürüldü, Danıştay basıldı, onlarca kazı yapıldı, sayısız silah, patlayıcı bulundu. Yüzlerce insan dalga dalga gelen operasyonlarla tutuklandı. Siyasetçi, akademisyen, yazar, çizer, bürokrat, vekil Silivri'de oluşturulan bir kampa tıkıldı.
Bu insanlar yıllardır tutuklu... O operasyonlardan birinde tutuklanan gazeteci Vedat Yenerer'in kitabını alıp okuyun. Medya bombardımanında 'terörist' olarak yaftalanan Vedat tam bir yıl pisi pisine yatıp çıktıktan sonra başından geçenleri yazdı.   O kitapta bile bu operasyonu yapanların nasıl bir kapsamlı kurguyla operasyon yaptıkları ortada.
Telefonlara 'sehven' yüklenen numaralar, virüsü postalarla yüklenen imzasız belgeler, valizlerle muh(a)birlere verilen 'plan'lar...
MGK kararıyla askerine 'irticayla mücadele et' diye talimat veren bir devlet idaresi...
Sonra Genelkurmay Başkanı'nı terörist ilan eden bir kafa!
Bu arada elbette KCK operasyonlarını da unutmayalım. Şu ana kadar yüzlerce insan bu cadı avında gözaltına alındı ve tutuklandı.
Bu ülke 'ileri demokrasi' diye diye, olabilecek en anti demokratik rejimlerden biri haline getirildi.
Milyonlarca insan artık o veya bu sebepten ötürü ülkesinde huzursuzluk içinde yaşıyor.
Cemaat, azımsanmayacak sayıda vatandaşın zihninde ve Batılı referans odakları nezdinde bu sürecin gizli başaktörü olarak artık açık açık işaret ediliyor. AKP iktidarı her ne kadar bu süreçte faturayı üzerine alsa da algı kısmen farklı. Kaldı ki ben bu yargıya da tam olarak katılmıyorum. Cemaati topyekun bu sürecin müsebbibi yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Emniyet ve Yargı'da cemaat zırhı içinde bu süreci orkestre eden bir yapı olduğu inancındayım. Hanefi Avcı'nın, 'Haliç'te yaşayan Simonlar' kitabı neyi işaret ediyordu? Ahmet ve Nedim neden tutuklandı? Hatırlayın.
Bugün bu operasyonlar ve tutukluluk süreleri iktidarın başını fena halde ağrıtıyor ve cemaatle su yüzüne çıkan ayrışmanın nedenlerinden biri belki de ilki bu kontrolsüz süreç.
Referandumda 'Yetmez ama Evet'çi saflara HSYK'yı işaret ederken bugün haklılığımız ortada ama nafile...
Bugün 'Akıl tutulması' olarak yaşadıklarımız bir an önce engellenmez, yapılacak bir düzenlemeyle tutukluluk süreleri birilerinin cezalandırma ve baskı enstrümanı olarak ellerinden alınmazsa bizi çok sorunlu günler bekliyor.
Hissiyatım o ki Başbakan bunun farkında ve AKP bu süreci tersine çevirecek bir hamlenin eşiğinde.
Tek engel Kürt meselesi gibi gözüküyor ama tahmin ediyorum bu eşiği aşacak bir şok hamle kapıda...
Öcalan ile ilgili bir düzenleme yapacaklarını düşünüyorum. Şayet yapmazlarsa sorun derinleşerek içinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

<p>Bomba arama köpekleri 'Ban' ve 'Tim', Barış Pınarı bölgesindeki sivil halka yönelik büyük bir sal

Barış Pınarı bölgesinde 'Ban' ve 'Tim' büyük saldırıyı önledi

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi