• $16,7317
  • €17,7118
  • 988.757
  • 2529.81
25 Temmuz 2012 Çarşamba

4 soru, 4 cevap

1. Türkiye'nin güney sınırını Kürtler mi kontrol ediyor?
Son 24 saattir Türkiye Suriye ve Irak Suriye sınırındayım. Amacım Kürtlerin kontrol ettiği bölgelere girmekti. Ancak son birkaç gündür medyaya yansıyan fotoğrafın gerçeği tam olarak yansıtmadığını söylemem gerek. PYD Lideri Salih Müslüm ile birkaç kez telefonda görüştüm. Öncelikle PYD liderliğindeki Kürt grupların sadece belli ilçe merkezlerini kontrol ettiklerini ancak bu yerleşim yerleri arasında kontrolün tamamen Suriye güvenlik güçlerinde olduğunu belirteyim.
Sınır boyunda sadece Kürt yerleşim yerleri yok. Arap ve Ermeni köyleri de var.

2. Önümüzdeki günlerde bu dengede nasıl bir gelişme bekleniyor?
Kamışlı bölgenin en kritik noktalarından biri. Kürt nüfus burada ağırlıkta. Yapılan pazarlıklara göre Suriye güçleri ve hükümet yetkilileri, 72 saat sonra Kamışlı'yı PYD'ye devredecekti. Ancak pazarlıklar sürüyor. Kamışlı'nın kuzeyindeki yani Türkiye'deki insanlar da son gelişmelerden heyecan duydular. Bundan sonra her ne olursa olsun Suriye'nin kuzeyi artık literatürlerine Batı Kürdistan olarak girecek. 90'larda Kuzey Irak'ta ne nasıl yaşandıysa Suriye'de benzeş bir geçiş olacağı kanaati hakim.

 3. PKK'nın etkisi ne oranda hissediliyor?
 Yönetimi ele geçirilen kasaba ve köyler büyük ölçüde PKK sempatizanı. Sanılanın aksine Barzani'nin etkisi PKK kadar yüksek değil. Bunun iki nedeni var. Yıllardır Baas rejiminin kültür ve eğitim politikalarıyla şekillenen Suriye Kürtleri, Barzani'yi daha feodal buluyor. PKK'nın Kandil ve Türkiye'deki kadrolarında Suriye'nin bu bölgelerinden çok sayıda militan var. Ancak PYD doğrudan PKK kontrolünde bir örgüt demek doğru olmaz. Ancak bugün devrede olan halk savunma güçlerindeki birçok silahlı unsur örgüte bağlı.

 4. KÜRTLER ÖZERKLİK İLAN EDERLER Mİ?
 Kürtler Suriye nüfusunun yüzde 15'ini oluşturuyor. Başkent Şam'da 500 bin, 600 bin kadarı Halep'te olmak üzere 3,5 milyon civarında Kürt nüfusu var Suriye'nin ve kuzey bölgeler de kalan nüfusu barındırıyor.
Özerklik temel talep... Ancak bölge enerji havzaları açısından o denli kritik bir kuşakta ki çok fazla oyuncunun hesabı var. Özgür Suriye Ordusu, El Kaide, Selefiler, Nusayriler, diğer azınlıklar, Barzani, Kandil ve diğer Kürt gruplar... Esad hala sanılandan daha güçlü.
Kürtler adına söz söyleyen PYD de zaten son derece dengeli bir dil kullanıyor.
Yani Türkiye'nin okumaları şu aşamada oldukça yanlış...
Genel olarak Suriye'deki bu kaotik geçiş sürecinde Ankara'nın ateşli açıklamaları dışında somut ve etkili bir tavır görmek pek mümkün değil.

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Karahantepe geçici çatıyla korunma altına alınacak

Her gün iki tane yumurta tüketirseniz... İşte vücudunuza etkileri

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi