• $13,4411
  • €15,366
  • 785.885
  • 2085.76
7 Ocak 2011 Cuma

Özgener'i dinlerken

TSYD'nin Antalya seminerini Lig Tv ekranlarından dikkatle izliyorum. Seminerde 'Sporda şiddet' başlıklı panel de naklen yayınlandı ve Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'in söyledikleri açıkçası fazlaca ilgimi çekti.
Bugüne kadar statlara yerleştirilen kameralara ve bu kameralardan elde edilen görüntülere hiç inanmıyordum. Sonuçta bu kameraların kontrolü bugüne kadar kulüplerin elindeydi. Yani işine gelen görüntüyü ortaya çıkar, işine gelmeyeni kaybet. Hatta, düzmece bir görüntüyü sergileyip başkalarını suçla, eleştir, itham et. Bugüne kadar bunlara çok tanık olduk.
Şimdi yeni şiddet yasası ile bütün statlar kameralarla donatılacak. Gene fazla bir şey değişeceğini düşünmüyordum. Ama Mahmut Özgener'in paneldeki açıklamasını dinleyince yüreğime soğuk su serpildi. Özgener, kamera sistemlerini Futbol Federasyonu'nun kuracağını, kontrolün de tamamen federasyonun elinde olacağını ve on-line sistemle görüntülerin anında Futbol Federasyonu merkezinde kayıt altına alınacağını söyledi. Helal olsun Özgener'e... 

KORİDORLARA DA KAMERA
Yasa çıkana kadar bunu değiştirmeye, yumuşatmaya uğraşanlar çok olacaktır. Sayın Özgener, bu konuda lütfen taviz vermeyin. Hatta şunu da yapmalısınız. Statların soyunma odalarından saha çıkışına kadar olan bölümlerine, hakem odalarına giden koridorlara da bu kamera sistemini yerleştirmelisiniz. Böylece kimsenin görüntüyü karartma, yaptığını inkar etme şansı kalmaz.
Federasyon Başkanı Mahmut Özgener'in söylediği çok önemli başka şeyler de var. Ne diyor Özgener:
'Başkanlar, yönetimler tribünlerle ilişkilerini kesmeli...'
Bunu futbolun patronu söylüyor. O da biliyor ki, kulüp başkanları ve yöneticileri tribün liderleri ile ciddi bir çıkar ilişkisi içinde. Bedave bilet veriyorlar, bedava bileti alanlar bunların büyük bir bölümünü satıp ciddi rantlar sağlıyorlar.
İstediğini mantığını kaybetmiş kalabalıklara hedef gösteriyor...

ELEKTRONİK BİLET ÖNEMLİ
Başkan Özgener devam etti:
'Kendi seyircisinin çıkardığı olaylara tepki gösteren bir başkan, bir yönetim, bir kulüp gördünüz mü?'
Doğru, görmedik. Olayların çoğunu çıkarttıranlar zaten yönetim anlayışları olduğuna göre, niye tepki göstersinler ki?
En önemlisi elektronik bilet... Hepsi numaralı... Nüfus cüzdanı ya da benzeri bir belge karşılığında alınmış ve stada girerken o belgeyi de göstereceğiniz bir uygulama.
İki yıl önceydi. Avrupa'da Şampiyonlar Ligi'nde bir maça gidiyorduk. Biletlerimiz cebimizdeydi. Dediler ki 'Yanınıza pasaportunuzu da alın, yoksa giremezsiniz.' Gerçekten de dedikleri çıktı. Stada gittik, kapıda biletimizi verdik, belge de istediler. Maça öyle girebildik.

SAKIN HA TAVİZ VERME
TSYD panelinde Futbol Federasyonu'nun bir araştırması daha beni dehşete düşürdü. Holiganları, stat anarşistlerini en fazla medya tahrik ediyormuş. Oran yüzde 35. Korkunç, medya için utanç verici. Sansasyon yaratma çabalarına bu kadar prim tanınırsa olacağı budur.
Mahmut Başkan, şu şiddet yasasını taviz vermeden çıkarttırabilirsen, Türk futboluna en büyük yararın bu olur. Biliyorum, yeterli desteği gördüğün söylenemez. Buna rağmen buralara kadar geldiysen ısrarla devam etmelisin. Hele şu kamera sistemi. Sen, sen ol, sakın ha bu uygulamadan taviz verme.
Haydi başkan, yolun açık olsun...

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi