• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
8 Haziran 2012 Cuma

4 Avcı hamlesi

1- Duran toplardan gol yeme hastalığından nihayet kurtuluyoruz
2- Hızlı hücum, toplu hücum felsefesi giderek takıma yerleşiyor
3- Top tutamamak, 2 pas üst üste yapamamak devri tarih oldu
4- Futbolcular, hocaları için 'Adam gibi adam' diyorsa söz biter

Abullah Avcı döneminin milli takımı ilk turnuvasından başarılı döndü... Sonuçlar iyi... Övgüler de var, eleştiriler  de... Hatta iyi sonuçların yerine, kötü sonuçlar da olabilirdi... Bunların hepsi normal... Ama sonuçları bir tarafa  bırakıp oyun içindeki gerçeklere bakmak lazım. Beni mutlu eden, sonuçlardan daha çok yıllardır dert yandığımız kronik yanlışlarımızın hızla terk ediliyor olması. Yıllardır yapamadıklarımızı yapmaya başlamamız. İşte bu turnuvadaki dört önemli gelişme:

HAVA TOPU VERMEDİK
1 GELMİŞ geçmiş bütün milli takım hocalarının dertlenmelerini hatırlıyorum. Avrupa kupalarında oynayan takımlarımızın hocalarının isyanlarını halen işitir gibiyim. 'Yan toplara, duran toplara bu kadar çalıştık, gene gol yedik.' Avcı dönemindeki milli takımda gördük ki, bu illet hastalıktan hızla uzaklaşıyoruz.
PORTEKİZ maçının ikinci yarısında iyi oynamadık. Sadece ikinci yarıda rakip en az 10 korner kullandı. En az 7-8 yan top kullandı. Yani duran top. Yani yıllardır şikayet ettiğimiz vuruşlar. Tekine bile vurdurmadık. Tek hava topu vermedik. Duran toptan gol yemedik. Bana göre bunu yapmamız, Portekiz karşısında aldığımız 3-1 'lik galibiyetten belki de daha önemli. Zaten yapamasak, bu sonucu da alamazdık.

KALABALIK VE HIZLI
2 MİLLİ takımın en parlak dönemlerini, bizi kendimizden geçiren günlerini de hatırlıyorum. Hiç bu kadar hızlı hücum edemezdik. Hücumda hiç bu kadar çoğalamazdık... Ama baktım, Avcı milli takımının ciddi bir hücum kalabalığı var, hızlı hücum etme isteği var. Portekiz maçında Burak ile Umut Bulut'u birlikte oynatabildik.
UKRAYNA maçına baktım, ikinci gol öncesi sağdan hızlı hücuma kalkarken, Mustafa Pektemek topla buluşup ikinci golü yaptığında ceza alanı içinde Mustafa'nın dışında iki oyuncumuz daha vardı. Kalabalık ve hızlı. Alıştığımız bir durum değil bu...

TOP AYAĞIMIZDA KALDI
3 YILLARDIR dertlenmelerimizden biri de 'hiç top tutamadık, iki pas yapamadık' dertlenmesi değil miydi? Ukrayna maçında dikkatimi çekti; ikinci yarıda tam iki dakika, rakibin presine rağmen top tam iki dakika ayağımızda kaldı. Futbolda tam iki dakika topun kendi takımında kalması son derece önemli. Üstelik 'al gülüm-ver gülüm' değil... Teknik kapasitesi yüksek, görsel yanı  fazla paslarla... Avcı'nın milli takımı bu işi de becermeye başladı gibi bir görüntü verdi...

ADAM GİBİ ADAM
4 MİLLİ maç sonrası canlı yayına çıkan oyuncular, teknikten, taktikten, attıkları gollerden, oynadıkları oyundan önce hocaları Abdullah Avcı'nın 'Adam' lığından söz ettiler. Bu da çok önemli. Eğer oyuncularınıza  'Adamlığınızı' sahici biçimde hissettirirseniz, başarı için ilk ve en önemli adımı atabiliyorsunuz...

TOY İKEN YOLU KESİLMİŞTİ
SONUÇ ŞU:
Elbette özel maçlarla puan maçları çok farklı. Elbette her şey çok yeni... Ama yeni milli takımda, yeni  şeyler görmek, hepsinden çok daha önemli. Daha toy zamanında 17 yaş milli takımını Avrupa şampiyonu yapan, ama daha sonra yolu kesilen Abdullah Avcı umarım bu defa rahat çalışma olanakları ile, köstek yerine arkasında ciddi ve samimi bir destek bulur.

AVCI: Her şey beş beşlik değil
Avusturya'da yapılan 9 günlük kampı değerlendiren A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı, '5 maçta 4 galibiyet güzel, ama eksikliklerimiz var. Her şey beş beşlik değil. Eksik olan taraflarımızın üzerinde çalışmamız gerekiyor' dedi. Antalya'da düzenlenen UEFA Pro Lisans kursunun ilk etabına katılan Avcı, futbolculara övgüler yağdırarak, 'Her maçı sanki resmi bir müsabakadaymış gibi oynamaları, onların ne kadar iş ahlakı, iş sorumluluğu içinde olduklarını gösterdi' diye konuştu.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''