• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
23 Aralık 2023 Cumartesi

Yürekleriyle Gazze'de olanlar

Gazze'de insanlık direnişi sürüyor. Gazze, insanlığa ders vermeye devam ediyor. Gazze'de Filistinli çocuklar tarih yazıyor. Gazze, insanlık tarihine insanlık dışılığın odaklarını işliyor. Gazze, insanlığa musallat olan soykırımcı, sömürgeci emperyalizmin insanlık düşmanlığına karşı insanlık onurunu canı pahasına koruyor.

Gazze, yeryüzünün vicdanlıları hareketini başlatıyor. Gazze, için dalga dalga insanlık bayrağı Filistin bayrağıyla bütünleşiyor. Yeryüzünün yürekli insanları; daha önce hiç bilmediği Filistin'i, Gazze'yi, Filistinli çocukları tanıyor. Tanıdıkça, insan onurunun değerini anlıyor, 75 yıllık gecikmenin mahcubiyetini duyuyor. Gazze; medeniyetin, medeni insanın,insan olmanın, insanlığın tarifini yapıyor. İnsanlığın katledilmesine, barbarlığa, vahşete, soykırıma sessiz kalanları, destek olanları, yürekleri çoraklaşanları ,zihni kelepçelenleri, korkakları, kayıtsız kalanları kayıt altına alıyor. Gazze, insanlık utancına ortak olanları tarihe kazıyor. Gazze, işgalcinin her adımının gayri meşru olduğunu, işgalcinin meşru müdafaa hakkının asla olmadığını herkese hatırlatıyor.

Gazze, mazlum Filistin halkının gerçek dostlarını da kayda geçiyor. Kimin gerçek, kimin sahte olduğunu da bilinç düzeyine kazıyor. Gazze, hiç birşeyin eskisi gibi olamayacağını da duyuruyor. Kukla yönetimleri, emperyalizmin, siyonizmin maşalarını, iktidarlarını, koltuklarını kaybetme korkusuyla soykırıma karşı yüreklice tavır koyamayanları da bir kez daha hafızasına yerleştiriyor.

Gazze, yüreğiyle ile zihni arasında bağı olanların, kalp gözleri açık olanların Filistin'in özgürlüğünün savunucusu olmalarını da yüreğine ve zihnine işliyor.

Gazze gerçek duyarlılığı, gerçek vicdanlıları da çok iyi tespit ediyor. Gerçek sanatçının yüreği ile zihni arasında bağı kopmayanlar olduğunu biliyor ve onlarla kucaklaşıyor.

O gerçek sanatçılar ki, 20 Aralık Çarşamba akşamı İstanbul AKM'de bir araya geldiler, bizlerde onlarla buluştuk.

Sanat Hayattır Derneği Kurucusu kıymetli sanatçımız,değerli dostum Yavuz Bingöl'ün düzenlediği, öncülüğünü yaptığı gecenin adı;" Gazze için ben de ordaydım".

Yavuz Bingöl bu kıymetli buluşmaya yönelik yaptığı çağrıda, insanlık onuru adına cevaplanması gereken sorular yöneltiyor...

Diyor ki;

"Yeryüzünde Çocukların ölümünden daha yüksek burkan bir şey var mıdır? Bir can dünyaya getiren bir ananein ölümünden daha yürek burkan bir şey varmıdır?

Gazzeli ölen çocuklaraın ve ananlerin yanında olmak için Gazazeli olmaya gerek varmıdır? Sadece insan olmak yeterli değil midir? Yaşanan bunca ölümü , acıyı, gözyaşını görmezden gelmek , insanlık tarihinin bütün değerlerinin inkarı analamına gelmez mi? Nerye inanaıyorsanız inanaın, dört kitaotada bu zulüm günah değil midir?"

Ve sonra da diyor ki, Yavuz Bingöl; "Yaser Arafat "Benim gömülecek toprağım yoktur" demişti Bugün Gazze'de ölen çocukların ve annelerin toprağı olması düşüyle...."

Gazeteci Fulya Öztürk'ün sunumuyla gerçekleşen bu kıymetli buluşmada yüreği Gazze'de olan sanatçılar vardı.Kimler mi?

Emel Mathlouthi, Alim Kasimov, Azerin, Fahir Atakoğlu, Sinan Akçıl, Okan Bayülgen, Mehmet Akif Ersoy, Murat Kekilli, Ercan Satçi, Özhan Eren , Ahmet Koç, Elif Buse Doğan, Orhan Hakalmaz, Ali Mahsuni, Yiğit Mahsuni, Oktay Üst, Aykut Aslan,İbrahim Sadri, Berk Can Aslan, Audrey Wozniak ve Antakya Medeniyetler Korosu;"Gazze için ben de ordaydım ... Biz sanatçılar tepkimizi göstermek için oradayız. Siz de gelin yaralaırını birlikte saralım" çağrısında bulundular.

Başta geceyi düzenleyen Yavuz Bingöl'e ve onun gibi gecenin yürekli gerçek sanatçılarımıza selam olsun..

Ya bu yaşanan vahşete, soykırıma suskun kalanlar? Boylarından büyük yürekleriyle Gazzeli, Filistinli çocuklar onlara diyorki; "acı duyabiliyorsan canlısın, başkasının acısını duyabiliyorsan İNSANSIN"

<p>ABD'nin California eyaletine bağlı Sierra Nevada bölgesini kar fırtınası vurdu. Sabah saatlerine

California'da kar fırtınası

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi

Park halindeki araçta ceset bulundu! İstanbul Bahçelievler'de dehşet