• $31,3738
  • €33,9949
  • 2061.41
  • 9193.69
12 Aralık 2023 Salı

“Soykırım durmasın” diyen o el

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi; 5'i daimi 10'u da geçici üye olmak üzere 15 üyeden oluşuyor. Kararlarda 5 daimi üyenin veto yetkisi var ve onlardan birinin onay vermediği hiçbir karar alınamıyor.

Filistin için acil ateşkes olsun diye talep edilen karar tasarısı, ABD'nin vetosuyla reddedildi. BM de temsil edilen yüzlerce ülkeye rağmen kalkan bir el; ateş durmasın, katliamlar sürsün, soykırım aksamasın, bebekler, çocuklar katledilmeye devam edilsin diye havaya kalktı.

Bir tek o el Filistin'de soykırım durmasın diyor. O el; ABD emperyalizminin kullandığı el. Bir siyahın eli. Zalimliğin, zulmün ne olduğunu, kimler tarafından yapıldığını, insan haklarının ne anlama geldiğini en iyi bilmesi gerekenin eli. Köklerinin, atalarının tarihte uğradığı zulmü, bugün de kökü kazınamayan ırkçılığı unutmayıp; " benim elimi, siyah elimi kullanamazsınız, o el sizin vahşetinize alet olmayacak. Çocukların kanı onurlu siyah elime bulaşamayacak" diyerek, istifa edebilme cesaretini gösterebilseydi, tarihe "soykırım durmasın" diyerek kalkan elin fotoğrafıyla işlenmeyecekti.

Dün de bir başka siyah, dönemin ABD Genelkurmay Başkanı Colin Powell Irak'ta yapacakları katliamlar için yine aynı yerde yani BM Güvenlik Konseyi'nde sahte kanıtlar sunmanın çırpınışındaydı. Yıllar sonra, yani Irak'ta bir milyonun üstünde insanı katlettikten sonra Colin Powell günah çıkardı, kitap yayınladı. "Hepsi yalandı" dedi. "Ne El Kaide ile Saddam'ın bağını kurabilmiştik, ne de Irak'ta kimyasal, biyolojik silah olduğunu ispatlayabilmiştik" dedi.

ABD emperyalizmi, İsrail'in katliamlarının, soykırımının senaryo yazıcısıdır. ABD, İsrail'dir. Yeri geldiğinde iyi polis, kötü polis rolünü oynayabilir. Ancak bu İsrail'e verdiği koşulsuz desteği perdeleyemez. Sadece para, silah değil aynı zamanda siyasi ve toplumsal alanda da gözü kapalı İsrail'in arkasındadır. Öylesine ki, Kongresi'nden sapkın ideoloji Siyonizm'i kutsayacak kanunlar çıkaracak kadar ileri gitmiş ve daha vahimi en önemli üniversitelerinin rektörlerine psikolojik, siyasi baskı uygulayacak noktaya gelmiştir. Kongresi rektörleri; neden İsrail yanlısı olmadıkları, neden Filistin'deki soykırıma sessiz kalmadıkları için sorgulamaya cüret etmiştir.

Nitekim Pensilvanya Üniversitesi Rektörü Liz Magill baskılara dayanamayarak istifa etmiştir. Şimdi de Harvard Üniversitesi rektörü Claudine Gay ve MIT rektörü Sally Kornbluth sorgulanmaktadır.

Kendi üniversitelerinin rektörlerini sırf Filistin'de ki vahşete sessiz kalmadıkları için baskı altına alan bir devletin demokrasiden, insan haklarından, fikir özgürlüğünden söz etmesi sahteliğin en katmerlisidir.

ABD soykırımın finansörüdür. ABD İsrail terörünü cesaretlendireni, hedef belirleyeni, silahını vereni, katliamın, soykırımın ortağıdır. Filistinli bebeklerin, çocukların kanı üzerlerindedir. BM'de kalkan el, bebeklerin, çocukların kanıyla kapalıdır. Tarih bunu not etmiştir. Tarih çakılı bilgi yığını değil, bilinç işidir. Bilginin bilince kazınmasıdır esas olan.

İnsanlık onuru, insanlığın varlığına, geleceğine sahip çıkmalıdır. Yeryüzün her yerinde ayağa kalkan vicdanlılar birleşmelidir.

İnsanlık adına mutlaka adil bir düzen kurulmalıdır. BM yerine geçecek yeni bir küresel çatı mutlaka örülmeldir.

İnsanlığa musallat olan soykırımcı, sömürgeci emperyalizmin kökü kazınmadan insanlık gün yüzü göremeyecektir.

Bu noktada kabul edilmelidir ki, ABD'nin emperyalist damarı körelmediği sürece, insanlık adına referans kaynağı olması mümkün değildir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dediği gibi; " Adil bir dünya mümkün ama Amerika'yla değil."

<p>Kaza, sabah saatlerinde Eyüpsultan Edirnekapı Rami Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgi

Eyüpsultan'da 2 İETT otobüsü kazaya karıştı! Kaza sonrası her iki otobüste maddi hasar meydana geldi

Eskişehir'de binanın garajı yandı! 30 kişi dumandan etkilendi

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Bu arabalar 150.000 TL ile 350.000 TL arası…

Pandalar 17 yıl sonra Çin'e gönderildi