• $32,5123
  • €34,8805
  • 2484.77
  • 9530.47
4 Nisan 2023 Salı

Siyasetin erdemsizleri

Türkiye'de son yıllarda bir kitle ortaya çıktı. Yalanın en kuyruklusuna bile kolayca inanan ve inanmak isteyen bir kitle.

Yalanın; karalamaya, aşağılamaya, iftiraya varan dozunu da hiç önemsemeyen bir kitle.

Bir söz vardır; iftiranın yakışanından korkunuz. Bu kitle için iftiranın yakışmasının da bir önemi yoktur. Yeter ki o iftira; nefretini, düşmanlığını, hasetliğini beslesin.

Bu kitleyi besleyenlerse; fikir fukarası, hakikat celladı siyasetin erdemsizleridir.

Siyasetin erdemsizleri; Fikirleriyle değil, kolay yakıştırmalarla, basit hesaplarla, fitne çıkarmayı marifet bilerek, yalanın alıcısı, taşıyıcısı kitleyi sürekli besleyenlerdir.

Siyasetin erdemsizleri; olmayanı varmış gibi, var olanı yokmuş gibi göstermeyi çok iyi bilendir.

Bununla sonuç almanın daha hızlı ve daha yaygın olmasını öncelikli sayandır.

Siyasetin erdemsizleri; özellikle sosyal medyada yalanın hızla yaygınlaşabilme imkanına önem verendir. Onlar için; "gerçek çizmesini giymeden, yalan dünyayı iki kez dolaşırmış" sözü kıymetlidir.

Siyasetin erdemsizleri için, ülke-millet çıkarı değil, kişisel bağlılıkları ve onun çıkarları önceliklidir. Değerlerin kucaklayıcılığına uzaktır. İnanca yabancıdır. Kolay yoldan sonuç almaya çalışır. O yüzden hakikatin zahmetli ama çok kıymetli ağırlığından kaçar. Hakikat hiç haz etmediğidir. Ülkesinin karşılaştığı sorunun esasını anlamaya çalışmaz. Sorunun sebebini, arzu ettiğinde istediğine ciro etmekte çok mahirdir. Küresel salgın olur, küresel gıda, enflasyon, enerji krizi yaşanır, onun için sebebi bir kişinin varlığıdır. Darbe girişimi olur, deprem olur yine sebebi o bir kişinin varlığıdır.

Dün söylediğini kolay unutur. Bir yerde söylediğinin tersini bir başka yerde kolayca söyler. Karşıtlık üzerinden çıkar devşirmeye bayılır. Rakibinin iyi olan hiçbir şeyini, doğru yapılmış hiç bir icraatını benimsemez. Aksine iyi olanları bile etkisiz kılmak için özel bir gayret sarf eder.

Siyasetin erdemsizleri, her söylediğine kolayca inanan kitlesi var oldukça, koltuklarını korumayı başarır. Bunun için seçim kaybetmenin, başarısız olmanın önemi yoktur.

Oysa siyaset erdemdir, erdemlilere yakışır...

<p>Bakan Tekin: (Öğretmen atamaları) 'Değerlendirme yapacağız. Belli bir sayı yok'</p><p>(Sözleşmeli

Bakan Tekin'den öğretmen atamalarına ilişkin açıklama

İzmir'de iki fabrikada yangın: Kontrol altına alındı

Geri sayım başladı! Türkiye Mars yolculuğu simülatörünü devreye aldı

İspanyol Donanması'nın amfibi uçak gemisi ESPS Juan Carlos I! İstanbul'dan ayrıldı