• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
11 Şubat 2017 Cumartesi

Referandum sürecinin kafa karıştırıcıları

Anayasa değişiklik paketi artık milletine iradesine teslim. O karar verecek. Onun hakemliği belirleyici olacak. Referandumda kabul edilirse bundan böyle doğrudan hep onun hakemliği esas olacak. Millet iradesi kurumsallaşacak.

Referandum sonucunu ölüm kalım meselesi olarak gören Türkiye düşmanları ve şer odakları, son bir çırpınışla ellerinde ne tür imkan varsa seferber etmenin çabasındalar. Türkiye düşmanları kendilerine yakışanı ve bekleneni yapmalarında şüphesiz şaşılacak bir durum yok. Ancak referandum tercihini hayırdan yana kollanacağını söyleyen bazı muhalefet partilerinin ve sözcülerinin anayasa değişikliğini ele alış biçimleri çok yadırgatıcı. Zira meseleye şeklen ve sloganlarla etiketleyerek öze, esasa girmeden yanıltıcı bir dili benimsiyorlar. Bu noktada kafa karışıklığı yöntemi esas alınıyor. Paketin içerdiklerini ya çarpıtarak yorumlama yolunu tercih ediyorlar ya da içerikten tamamen uzak değerlendirmelerle gri propaganda tekniklerini devreye sokuyorlar. Adeta 33. ABD Başkanı Harry S. Truman’ın; “ Eğer insanları ikna edemiyorsan kafalarını karıştır” sözünün gereğini uyguluyorlar. Kamuoyu karşına geçerek; “yeni düzenlemeyle parlamentonun ortadan kalkacağını”, “tek adam rejiminin ülkeyi karanlığa götüreceği” ve “ yargı dâhil tüm devlet organlarının varlığının bir öneminin kalmayacağı” şeklinde ifadelerle meselenin özüne hem girmeyerek hem de bütünüyle çarpıtarak zemin tutmaya çalışıyorlar. Yapılan yeni düzenlemeyle yasamanın yürütmeyi; kanun yapma yoluyla, yürütmenin bütçe tasarısını kabul edip etmeme yoluyla ve vatana ihanet dışında hiçbir şekilde suçlanamayan ve yargılanamayan bugünkü cumhurbaşkanından Meclis tarafından soruşturulabilen, araştırılabilen, yargılamaya sevk edilebilen bir cumhurbaşkanı yolunun açılması eliyle denetim altında tutacağı gerçeği yok sayılıyor.

Yeni yapılacak seçim kanunu ve siyasi partiler kanunuyla Meclis doğrudan milletin vekillerine dönüşecek ve kanun tasarısı hazırlama yetkisi sadece kendilerinde olacak. Diğer yandan HSYK (hakimler ve savcılar yüksek kurulu) ile ilgili düzenleme; sadece isminden yüksek ifadesinin çıkarılmasıyla, üye seçimi yönteminin değişmesi ve daire sayısının ikiye indirilmesiyle sınırlı. Referandumdan geçtiği takdirde HSK kanunun hazırlanması da gerekecek. Nitekim referandumdan evet çıkması durumunda mevcut Meclis 6 ay içinde yeni sisteme ilişkin bir dizi kanuni yeni düzenlemeler yapacak. Anayasa değişikliği böylece çok daha fazla ete kemiğe bürünecek. Bu da uzlaşmayla gerçekleşecek.

Ortada anayasa değişikliğine ilişkin daha birçok doğru varken, bunların içeriğine girerek teknik ve öze dair bir tartışma yapmak yerine, etiketlerle, ezberlerle, ideolojik saplantılarla ve yakıştırmalarla, kafa karışıklığından medet umuluyor. Bu noktada “Erdoğan düşmanlığı” hastalığının izleri de dikkat çekiyor.

Ülkenin kutuplaştığını, karpuz gibi ikiye bölündüğünü de söylemeyi her fırsatta ihmal etmeyerek, referandum sürecine gölge düşürmenin peşindeler.

Öte yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi de yıpratmanın da gayretindeler. MHP seçmeninde kafa karşılığı oluşturabilmenin çabasındalar. Oysa Bahçeli, Yenikapı ruhuna sımsıkı sarılarak, bu milletinin direnişten yeniden diriliş sürecine yönelişine katkı sunarak yerli ve milli bir görev üstlenmiştir.

Görmektedir ki; 15 Temmuz’dan bugüne FETÖ ihanet şebekesinin kökünün kazınması süreciyle birlikte, devletin tüm kurumları yerli ve milli karakterleri kuvvetlendirilerek, sarsılmaz ve ele geçirilemez hale getirilerek ülkenin yeniden inşa sürecine acilen ihtiyaç var.

Bu ihtiyaç zemininde adımlar atılmış ve anayasa değişiklik paketi, şimdi milletin iradesine teslim edilmiştir. Kararı o verecektir. O millet ki; tüm uğraşlarla kutuplaştırılmaya, çatıştırılmaya çalışılan ama bir türlü başarılamayan ferasetiyle bileği bükülemeyen millet son sözü söyleyecek.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı