• $15,9035
  • €16,793
  • 939.384
  • 2393.61
13 Eylül 2016 Salı

Rakka’ya operasyon…

Geçmişte kendileri için devlet kurma savaşlarını verenler, şimdi başkalarının devletlerini yıkma savaşlarını tezgahlıyorlar. Bu tezgahın en önemli maşaları, aparatları ise terör örgütleri. Bu konuda son dönemin öne çıkan ülkeleri Suriye ve Irak'tır ve her ikisinin kaderi bütünleşmiş durumdadır.

Ne Suriye'yi Irak'tan ne de Irak'ı Suriye'den bağımsız değerlendirmek ve gelecekleri konusunda birbirlerinden bütünüyle ayrı bir stratejik öngörüde bulunmak mümkündür. Bu iki ülke; esasen çökmüş devlet yapılarıyla savaş coğrafyası olarak yeni dönemin küresel ve bölgesel aktörleri tarafından yeni savaş stratejilerinin tüm unsurlarının yaşandığı, denendiği ülkeler durumuna sokulmuştur. Her iki ülkede, terör örgütleri eliyle örtülü veya gizli savaş ekonomisinin işlediği ve yine terör örgütleri eliyle her iki ülkenin birbirleri arasında sınırlarının etkisizleştiği ve her ikisinde de başta terör örgütlerinin alan hakimiyetleri kurması gibi başka ülkelerin ordularının ve onların stratejik aklının yönlendirmesi altına girdikleri açıkça görülmektedir.

Bu iki ülkenin kaderiyle kendi çıkarları doğrultusunda oynamak isteyenler, Türkiye’yi de bu iki ülkenin karanlık ve kaotik geleceğine benzetmeye çalışıyorlar.15 Temmuz gecesi için planlanan Türkiye’ den yeni bir Suriye üretmekti. Böylece Suriye ve Irak için tasarladıkları ufalanma, parçalanma hedeflerine Türkiye’yi de katarak çıkarları doğrultusunda yapılandırmak istedikleri enerji oyununu ve yeni enerji denklemlerini hayata süreceklerdi. Türkiye, önce 15 Temmuz gecesi bu oyunun ilk hamlesini memleket sevdalısı tüm yerli ve milli unsurlarıyla devlet –millet-lider bütünleşmesi zemininde bozdu.

Şimdi de bu hamlenin ikinci evresindeyiz. Bu evrede; FETÖ-PKK/PYD-DAEŞ terör örgütleri konsorsiyumu eliyle devlet yıkma savaşlarından birini daha yapmak isteyen küresel baronların ve aktörlerin Suriye ve Irak üzerinden Türkiye’yi sıkıştırmanın gayreti belirginleşmiş durumda. Bu ikinci hain hamleye karşı ise Türkiye topyekun mücadele anlayışıyla müdafaadan taarruza geçmiş durumda.

Fırat Kalkanı harekatı, bu mücadelenin bugün için önemli bir boyutudur. Terör örgütleri eliyle tıpkı Suriye ve Irak’ın sınır hakimiyetini yitirmeleri gibi Türkiye’yi de aynı duruma sokmak isteyenlere karşı Fırat Kalkanı harekatı tüm haklılığı ve kararlılığıyla hedefine ulaşmak için mücadelesini sürdürüyor.

Bu noktada esas olan Türkiye’nin güvenliği ve Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasıdır. Bu anlamda Suriye sınırının kalıcı olarak güvenliğe kavuşması için mutlaka sınır hattının derinliğinin de terörden ve terör örgütlerinden arındırılması gerekiyor. Bunun için güneyde El-Bab- Menbiç hattı çok önemlidir.

Bunun dışında ABD’nin Rakka’ya operasyon önerisi, Türkiye açısından ancak ABD ve Türkiye’nin kara gücünün ortak icrasıyla yani ABD’nin askeri varlığıyla operasyonun dışında kalarak sözde destek değil bir fiil operasyona askeriyle katılarak yapılırsa anlamlı, gerçekçi olur. Yoksa Türkiye’nin kendi güvenliği adına başlattığı ve Suriye’nin kendi halklarının çıkarlarını da koruyan Fırat Kalkanı harekatı amacından çıkartılmış, PKK/PYD yapısının korunması adına etkisizleştirilmiş bir düzeye dönüştürülür.

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridorunu tamamen ortadan kaldırarak, hem Rakka’yı hem Musul’u terör örgütlerinin elinden kurtararak ve hem Suriye’nin hem de Irak’ın terör örgütlerinin elinde oyuncak olmasına son verilerek gerçekten hakkın, adaletin ve hukukun gereği yapılmış olur ve gerçekten teröre karşı sahici ve samimi mücadele verilmiş olur.

Bunun dışında söylenen her söz atılan her adım sahtedir, aldatıcıdır ve bu toprakların mazlum halklarına düşmanlıktır…

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister