• $32,2234
  • €35,0776
  • 2452.91
  • 10928.3
22 Ekim 2022 Cumartesi

Muhafazakar devrimci kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere seslendiği bir konuşmasında "Karşımda şu anda muhafazakâr devrimciler var" dedi. Daha sonra da kendisin de muhafazakar devrimci olduğunu ifade etti.

Bunun üzerine bazıları itirazlarda bulundular. Muhafazakarlık ile devrimcilik kavramlarının iki zıt kavram olduğu ve yan yana olamayacağını ifade ettiler. Kimisi de Fransız devrim sürecinin "muhafazakar devrim" kavramına göndermede bulunarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "muhafazakar devrimci " kavramının dayanağının bu olduğunu ileri sürdüler.

Kimisi de hızını alamayarak, "muhafazakar devrimci" kavramının nasyonelsosyalistle yani Hitler faşizmiyle yakınlaşan çizgi olduğunu söyleyebildiler.

Kimi zatlar da gençlere yönelik söylenen "muhafazakar devrimci" nitelemesinin bugünün gencine hitap etmediğini, bu nedenle de içselleştirmeyeceklerini iddia ettiler.

Ağırlıklı olarak bazı sol çevrelerden gelen bu yaklaşımlar; kavramın derinliğine yönelerek, anlama ve anlamlandırma çabasına girişmeden, sadece yüzeysel etiketler düzeyinde ve şablonlarla sınırlı yakıştırmalardır.

Oysa bu iki kavram yan yan duruşu değil, sentezlenerek iç içe geçerek, etiketler olarak değil, sentezlenmiş fikri özü yansıtır.

Buna göre;

Muhafazakar devrimci; yaşadığı topraklara olan tutkusuyla, edindiği kimliklerle, içselleştirdiği değerlerle, inançlarıyla, idealleriyle, içinde doğduğu sosyolojik ve coğrafi özgünlüğüyle, mensubu olduğu aile hasletleriyle, ülke ve millet bağlılığıyla geleceği inşa edendir.

Muhafazakar devrimci; Kulun kula kulluğunu reddeden, manevi değerlerini zedeletmeyen, ülke ve millet bağımsızlığını ferdi hiçbir beklentiye, hesaba kurban etmeyendir.

Muhafazakar devrimci; Kendi özgünlüğünü, benliğini koruyan, taklide asla meyletmeyen, taklidin aslını güçlendirdiğini çok iyi bilen, kendi değerleriyle hemhal olmadan, başkalarına benzemeye çalışarak kıymetlenemeyeceğinin bilincinde olandır.

Muhafazakar devrimci; Adaletsizliğe, sömürüye, emperyalizmin karşısında sağlam iradeyle duran teslim olmayan, mücadeleden yılmayandır.

Muhafazakar devrimci; Emperyalizmin güdümünde ve dayatmalarıyla "neoliberal politikalar", "küreselleşme" gibi maskeli süslü etiketlerle ülkelerde pazar hakimiyeti kuran, yeraltı yerüstü kaynaklarına göz koyan, doymak bilmeyen sömürü düzenine başkaldırandır.

Muhafazakar devrimci; Milli ve manevi değerlerini koruyup kollayarak, özgürlüğünün değerini bilendir.

Muhafazakar devrimci; Başkalarının koşullandırmalarına, rol dağıtımına, senaryolarına, kirli ve karanlık planlarına karşı oyun bozandır. Hak, hukuk, adalet anlayışıyla düzen kurandır.

Muhafazakar devrimci; Küresel adaletsizliğe, küresel terör ve sömürü baronlarının ajandalarının kirli planlarına karşı yılmadan dimdik durandır.

Muhafazakar devrimci; Emperyalizmin tüm maskeli -maskesiz uzantılarını iyi tanıyan düzenlerini bozan, devrimci ruhla insanlığın özünü koruyan, yeryüzüne gerçek adaleti, huzuru, barışı yerleşik kılmanın mücadelesini korkusuzca verendir.

Muhafazakar devrimci; Ülkesini, toprağını, dağını, taşını, kurdunu, kuşunu koruyup kollayan, milletine sımsıkı bağlı, ülkesine sevdalı, insanlık adına adaletin bayraktarıdır.

Muhafazakar devrimci; Ülkesini hiçbir zorluk karşısında terk etmeyen, özgüvenini baskı altında kalsa da asla yitirmeyen, tarihiyle bağını koparmayan, benliğini yitirmeyen, üreten, mutluluğu üretimde arayan, üretimin bağımsızlık olduğunu bilincine kazıyandır.

Muhafazakar devrimci; Enerjiden, ekonomiye tam bağımsız Türkiye davasının neferidir.

<p>Edinilen bilgilere göre kaza öğle saatlerinde Gürün-Pınarbaşı karayolunda meydana geldi. E.K. ida

Arızalanan kamyonetle ilgilenirken canından oldu

Kars'ta ceviz büyüklüğünde dolu yağdı!

Valilikten Ankara'ya uyarı: Sel, fırtına ve doluya dikkat

Dünyanın en güçlü hava kuvvetine sahip ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?