• $28,9534
  • €31,2238
  • 1864.19
  • 7913.76
1 Temmuz 2023 Cumartesi

Küresel Vicdan, NATO ve İsveç

Uluslararası ortam hak,hukuk,adalet yoksunluğınun girdabında insanlık adına geleceğini tüketmeye devam ediyor. Küresel vicdanının tükenişi, zalimlere alan açıyor.

Uluslararası kurumların bir çoğu halkların gerçek güncel sorunlarına derman olmak bir yana yeni sorunların kaynağı durumuna dönüşüyor.

Başta Birleşmiş Milletler(BM) dünyanın küresel çatısı olarak ondan bekleneni eksiksiz yerine getirmek bir yana küresel sorunların karmaşıklığına zemin hazırlıyor. Dünya barışını ve güvenliğini sağlamakla yükümlü BM'nin, 5 daimi üyesi dünyada en çok silah üreten ülkeler kimliğiyle barıştan daha çok savaştan, gerilimden çıkar devşirmeye devam ediyor.

Diğer yandan NATO, simetrisi Varşova Paktı ortadan kalktığı halde varlığını sürdürme kararı aldığından bugüne meşruiyet sorununu aşmaya çalışıyor. Düşmansızlık krizini aşabilmek için yoğun çaba sarf ediyor. Rusya ve Çin'i düşman olarak konumlandırma gayretleri, tüm NATO üyeleri için eşit düzeyde ve tam manasıyla yapılandırılamıyor.

Biden'lı ABD, NATO üzerinden Avrupa'yı tekrar kendi güvenlik ve stratejik şemsiyesi altında kenetleme hedefini, Rusya-Ukrayna savaşı eliyle sonuçlandırılmaya çalışıyor.

Ancak yeterince başarılı olunamıyor. Başta Fransa halkının bir türlü durulmayan sokak eylemleri, ABD-NATO başlığını da içeriyor

Öte yandan Almanya'nın Rusya'yla, ingiltere'nin Çin'le özel ilişkileri ABD'nin NATO üzerinden çizdiği ilişki niteliğinin oldukça dışına çıkıyor.

Türkiye'nin NATO'da ki konumu ise örgütün ayakta kalan tek vicdan referansı olarak anlamlı hale geliyor. Teröre karşı verdiği mücadelede sadece yalnız bırakılmakla yetinilmeyerek, Türkiye'ye karşı terör örgütleri desteklenerek, arkadan hançerleniyor.

Ortak karar mekanizmasının yani oybirliğiyle karar verme zorunluluğu, Türkiye'nin NATO'daki varlığını hukuki ve vicdani kararlar adına bir nebze önemli kılıyor.

Bu çerçevede cereyan eden gelişmeler zemininde NATO gündemi İsveç'in üyeliğine odaklanmış durumda.

Rusya korkusu yayarak, Finlandiya'dan sonra İsveç'i de üye yapmak, özellikle ABD'nin ısrarlı tutumuyla NATO gündeminde.

Ancak İsveç'in özellikle PKK/YPG terör örgütüne ev sahipliği yapması, buna FETÖ'nün de eklenmesi , Türkiye'nin haklı vetosuna yol açıyor.

İsveç'in teröre karşı adım atacağına dair yazılı taahhüdüne rağmen yeterli tutumu göstermemiş olması, Türkiye'nin haklı tavrında değişikliğin olmamasına zemin hazırlıyor.

Şimdi de daha önce olduğu gibi İsveç'in yine Kur'an-ı Kerim yakma rezilliğine cevaz vermesi, Türkiye 'nin tepkisini, öfkesini büyütüyor.

Küresel vicdanın tükenişi, nefret suçunun yaygınlaşmasına, İslam düşmanlığının artmasına zemin hazırlıyor.

Öte yandan İsveç'in özellikle PKK/YPG terör örgütüne dair kapsamlı adım atmaması, örgütün bugüne değin kurduğu yapısal ilişkinin derinliğinden kaynaklanıyor. İsveç'in bu ilişkinin kökünü kazımasının zorluğu devam ediyor. Ayrıca ABD'nin ısrarı, İsveç'in NATO üyeliğine çok büyük heves duyduğu anlamına da gelmiyor.

ABD'nin NATO planı ne olursa olsun, nasıl işlerse işlesin açık bir gerçek var ki, Türkiye'ye karşı terör örgütleri korunup, kollanıyor.

Bu ahlak dışı, hukuk dışı, adalet dışı, vicdan dışı, insanlık dışı tutum sonlanmadıkça Türkiye'nin mücadelesi eksilmeyecek.

Bu mücadele sadece Türkiye'nin mücadelesi değil; küresel vicdanın, insanlığın, ezilenlerin, mazlumların, hak, hukuk, adalet arayanların mücadelesidir.

Bu mücadele uluslararası ortamın hukuksuzluk,adaletsizlik girdabında insanlığın tükenişine karşı küresel vicdan mücadelesidir.

İnsanlık adına tarih yazma mücadelesidir.

Türkiye bu mücadelenin öncüsüdür, öncüsü olmaya devam edecektir.

İsveç meselesi işin sadece küçük bir parçasıdır. Mesele çok daha büyüktür. Terörle, terör örgütleriyle içli dışlı olanlar İnsanlığa karşı suç işleyenlerdir. Küresel vicdanı öldürenlerdir. İnsanlığı katledenlerdir.

İnsanlık düşmanlarına karşı Türkiye'nin mücadelesi, tarih yazacaktır, yazmak zorundadır.

<p>Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, Akşam TV Muhabiri Esma Nur Ülker'in sorularını yanıtladı

TürkMedya Ailesi Sultangazi Belediyesi'ne Misafir oldu

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''