• $32,5388
  • €35,0189
  • 2433.84
  • 10471.3
21 Mart 2023 Salı

HDP-Kılıçdaroğlu buluşmasına dair

Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP ile ertelenen buluşması dün gerçekleşti. Yaklaşık 1 saat süren buluşma sonrası, HDP eş başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Kemal Kılıçdaroğlu ortak basın toplantısı düzenlediler.

Basın toplantısında; "Çok önemli bir buluşma gerçekleştirdik. Türkiye'nin bağımsızlığı, kardeşliğimizin sarsılmaz birliği, ülkemizin bölünmez bütünlüğü için, demokrasinin, siyaset alanının, seçmenlerin hukukunu korumak için çok kıymetli ortak fikre ve anlayışa vardık.

Buradan Türkiye'ye ve dünyaya duyuruyoruz ve diyoruz ki; emperyalizmin kirli, kanlı, karanlık oyun planını boşa çıkarıyoruz. PKK/PYD-YPG terör örgütünü, emperyalizmin kirli, kanlı, karanlık planının maşası olarak görüyor ve demokrasimizi, seçmenlerimizi, siyaset alanımızı şiddetle, terörle tehdit etmesine izin vermiyoruz.

Gazi Meclis'in çatısı altında Çanakkale ruhuna sımsıkı sarılarak, ülkemizin ve milletimizin barış içinde yaşaması için Türk-Kürt kardeşliğinin sarsılmaz bütünlüğünü dosta düşmana göstermenin karalılığında buluşuyoruz.

Diyarbakır Anneleri'ni, Cumartesi Anneleri'ni ve Şehit Anneleri'ni ana yürekleriyle buluşturarak, dünyaya manifestomuzu duyurma kararı alıyoruz. Bu manifestoda ana yürekleri haykırarak; Çanakkale ruhunu hedef alan, ülkemizin birliğini hedef alarak yıllardır evlatlarımızı kurban eden, canına kıyan emperyalist kirli, karanlık oyunu bozuyoruz. Emperyalizmin maşası durumunda olan PKK/PYD-YPG terör örgütüne sesleniyoruz; evlatlarımızın üzerinden elinizi çekin.

Bizler de şimdi burada annelerimizin yüreğinden süzülen çağrıya yürekten katılıyor, neferi oluyor ve barış içinde demokrasimizi güçlendirip, emperyalizme karşı omuz omuza vererek, tam bağımsız Türkiye davasına sımsıkı sarılıyoruz" deselerdi ne güzel olurdu değil mi?

Üstelik bunu Gazi Meclis'in çatısı altında dünyaya duyursalardı ne kadar kıymetli olurdu değil mi? Böylesi bir yürekli çıkışa katkı sağlamış Kılıçdaroğlu, demokrasi adına ne büyük iş başarmış olurdu değil mi?

Olmadı. Yapmadılar, yapamadılar ve yine maskeli balo sürdürüldü. Yine bol bol demokrasiden, hukuktan, barıştan söz edip, gerçeklerden hiç söz edilmedi. Terör örgütünün kurduğu bir yapının terör anatomisinden koparak, gerçek bir siyasi partiye dönüşmesi için cesaretli bir adım atılmadı. Fikirleriyle siyaset yaparak, emperyalizmin kirli terör projesinin parçası olmaktan sıyrılmasını cesaretlendirecek bir yaklaşım sergilenmedi.

Kandil'in sözünden çıkmayan, çıkamayan bir yapının maskelerine, diline, yaklaşımlarına teslim olundu. Mehmetçiğin, sınır ötesinde terör örgütlerinin kuluçka merkezlerine yönelik yaptığı mücadelede süresi dolan yetki tezkeresinin uzatılması için Gazi Meclis'ten istediği onayı vermeyen, tezkereye HDP ile "hayır" oyu veren CHP için yeni bir döneme girildi. Daha önce olmayan bir tercihte bulunuldu. HDP'nin; "birlikte yol yürüyeceksek ilk sınavı tezkereye hayır vermektir" çağrısına uyulmuş olundu.

Şimdi bundan alınan cesaretle HDP yönetimi, Kandil'in istediklerinin ne kadarını, nelerini Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak Kılıçdaroğlu'dan isteyecektir. Göreceğiz.

<p>Yer Hakkari'nin Yükseova ilçesine bağlı Kısıklı köyü.</p><p>260 haneli yaklaşık 1500 nüfuslu Kısı

Türkiye'de tek: İmece usulü kurban!

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''

Milliler inanmış bir kere!