• $28,9768
  • €31,2605
  • 1891.17
  • 7969.19
5 Mart 2019 Salı

Beka mücadelesini yok sayanlar

Yerel seçim sürecinde beka tartışması eksilmeden sürüyor. Türkiye’nin beka meselesinin taşıdığı anlamı, yaşamsal değeri yok saymak isteyenlerin dilinde beka kavramı, önemsizleştirme çabasına uğruyor.

Yerel seçim sürecinden beka kavramını uzak tutmak isteyenlerin çeşitli hesapları var. Bu hesapların neler olduğunu anlamak için beka kavramına yüklenilen gerçek anlamı saptamak gerekir. Her şeyden önce beka kavramı; varolmak, varlığını korumak ve sürdürmektir. Bu mücadelede karşılaşılan her türlü güçlüğü, kötülüğü aşmaktır, ber taraf edebilmektir.

Buna göre “beka sorunu” demek yerine esasen “beka mücadelesi” vurgusu daha isabetli. Zira içinde bulunduğumuz gerçeklik; ülke olarak, millet olarak varlığımızı korumak ve ilerilere taşımak adına topyekun beka mücadelesidir. Yereli, geneli hiç bir seçim sürecinden de bağımsız değildir.

Zira hiçbir seçim süreci, ülkenin iç ve dış siyasi gelişmelerinin içiçeliğinden soyutlanamaz. Her seçim sonucu yeni siyasi gelişmelere yönelik sonuçlar üretir ve bu sonuçlar bazen ülkenin geleceğinde yeni durumlara yol açar. 31 Mart’ın yerel seçim olması bu gerçeği değiştirmez.İster yerel seçim, ister genel seçim olsun her seçim sonucu yeni siyasi iklimin hazırlayıcısı, tetikleyici de olabilir, mevcut sürecinin pekiştiricisi de.

Bu gerçeğin ışığında, Türkiye’nin beka mücadelesini yok saymak, önemsizleştirmek, bu konuda zihin karıştırıcı bir tutum sergilemek, en masum tabiriyle bu ülkenin geleceğine ipotek koymak isteyenleri cesaretlendirmektir. Zira Türkiye’nin beka mücadelesi, istiklal mücadelesidir. Bu mücadele, Türkiye’nin istiklal yürüyüşünün kararlılığı,inancı ve direnişidir. Bu mücadele, 15 Temmuz’da tazelenen Çanakkale ruhuyla yeniden ayağa kalkmıştır.

Yerel seçimde yaşanılan şehirlerin, beldelerin sorunlarını konuşmak, çözümleri beklemek, adayların kalibrelerini irdelemek, beka mücadelesini unutturmayı, yok saymayı, önemsizleştirmeyi gerektirmeyeceği gibi beka mücadelesinin duyarlılığını diri, canlı tutmak, yerel seçimin kendi dinamiklerini irdelemeyi de engellemez.

Temel gayesi; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sistem dışına itebilmek adına Cumhur ittifakına kaybettirmeye odaklananların; neleri, nasıl yönetecekleri, Türkiye’nin istiklal ve istikbal mücadelesinin gerçeklerine nasıl yaklaştıkları enine boyuna bilinmeden, düşünceleri ve varsa mücadele biçimleri anlaşılmadan bu aktörlerin, fikri benzemezliğin bir aradalığının güven eşiği aşılamaz.

Türkiye’nin beka mücadelesini yok sayanlara bir kez daha hatırlatılmalıdır ki;
Türkiye’nin son yıllarda verdiği istiklal ve istikbal mücadelesi, beka mücadelesidir.

Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü eliyle koridor oluşturma çabasını, iki askeri harekatla sekteye uğratmak beka mücadelesidir.

Fetö’ye karşı iç ve dış tüm kılcallarına yönelik kurumsal bir mücadeleyi yerleşik kılmak beka mücadelesidir.

Doğu Akdeniz’de doğal kaynaklar üzerindeki sinsi paylaşım mücadelesinde haklarımızı sonuna kadar korumak,beka mücadelesidir.

Milli savunma sanayinde yol alan yerli ve milli üretim hamlesinin daha da kapsamlı hale gelmesini ve sanayinin diğer alanlarına da yaygınlaştırılmasını tüm engellemelere rağmen kararlılıkla sürdürmek beka mücadelesidir.

Ekonominin her alanında, küresel şer odaklarının istismarına karşı toplu iğne başı kadar zaaflar bırakmamak,beka mücadelesidir.

Türkiye’nin koyduğu hedefe ulaşımında en temel altyapıyı sağlayacak olan en doğru eğitim sistemini yerleşik kılmak, beka mücadelesidir.

Bulunduğumuz coğrafyanın emsalsizliğinin bilincini taşıyarak, bu coğrafya da güçlü olmanın kaçınılmaz bir kader olduğunun sorumluluğuyla davranmak,uğraş vermek beka mücadelesidir.

Türkiye’nin emperyalizme ve maşalarına karşı onurla, inançla,dirençle karşı verdiği mücadele, beka mücadelesidir.

Ve Türkiye’yi Türkiye’den yönetme kararlılığı, beka mücadelesidir.

<p>Kaçak/sahte alkollü içki ticaretinin engellenmesi yönelik 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen 'Ç

Bakan Yerlikaya duyurdu! 81 ilde eş zamanlı 'Çengel-4' operasyonu

Havada taklalar atarak yere düştü! Yaya geçidinde kan donduran kaza

Uludağ'ın “Uyuyamayan” ayı ailesi! Yemek yerken görüntülendiler

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…