• $32,5258
  • €35,0319
  • 2433.83
  • 10471.3
14 Mart 2023 Salı

6'lı masanın adayı ve HDP

6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP ile görüşüp, adaylığında mutabık kalıp kalamayacağına dair beklenti sürüyor.

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi; HDP'nin Kılıçdaroğlu'nun adaylığına ilişkin yaklaşımda temel belirleyici unsur, CHP'nin TBMM'de Mehmetçiğin teröre karşı sınır ötesi operasyonları için istediği tezkereye "hayır" oyu vermesidir. O zaman HDP sözcüleri demiştiler ki; "birlikte yol yürüyeceksek, bunun ilk sınavı tezkereye hayır oyu vermektir."

HDP'nin sınavını geçmiş olmanın, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına destekle sonuçlanacağına ilişkin ihtimal çok yüksek. Ancak yine de bazı pazarlıkların yapılacağı çok açık. Zira HDP yöneticilerinin daha önce hazırladıkları 11 maddelik tutum belgesinde yazılanların hayata geçirilmesine yönelik taleplerinin olacağını ifade ediyorlar. Kılıçdaroğlu-HDP görüşmesi bu zemin üzerinde yapılsa dahi hangi maddeler üzerinde mutabık kalınacağı merak konusu. Bu merak, ancak karşılıklı görüşmenin sonuçları net olarak açıklanırsa giderilmiş olacak.

Bir kez daha hatırlatmak gerekir ki; PKK terör örgütünün siyasi kolu olarak HDP'nin terör elebaşlarının sığınağı Kandil'den bağımsız adım atması asla mümkün değildir. Zira hatırlatmak gerekir ki; benzerlerinden farklı olarak önce PKK terör örgütü kurulmuş sonra partisi oluşturulmuştur. Her zaman olduğu gibi son sözü Kandil söyleyecektir. Hatta hepsinin üstündeki irade olan ABD'nin tavrı belirleyici olacaktır. Son günlerde önce ABD Genelkurmay Başkanı'nın sonra da ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı'nın PKK/PYD-YPG terör örgütünün Suriye'deki terör yuvalarına gelmesi, yeni dönemde terör örgütüyle neleri yapmak isteyecekleri sorusunu ortaya koymaktadır.

Emperyalizmin 2023 seçimini dünyanın en önemli seçimi sayması boşuna söylenmemiştir. Emperyalist kuşatmayla geleceğine ipotek konulmaya çalışılan Türkiye'nin, emperyalizmin şimdi de seçimle sonuç alma hevesleri bir sır değildir. Terör örgütü PKK'nın, KCK sözde devlet yapılanmasının siyasi ayağı HDP'nin bu seçimde nasıl bir rolle pozisyon alacağını emperyalist heves belirleyecektir.

HDP merkezli demokrasi maskesiyle bugüne değin sürdürülen maskeli balonun gerçek çehresinde; teröre karşı mücadelenin durdurulması beklentisi yer alıyor. Tezkere oylamasında CHP yönetiminin HDP ile aynı çizgide yer alması, bu beklentiyi yeni zemine taşımış oldu. Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığına karşın HDP'nin aday çıkarmayıp, Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı bu yeni zeminin ürününün olup olmayacağı yakında anlaşılacak.

Bu noktada Meral Akşener'in, HDP ile aynı masada olmayız vurgusunun artık fazlaca bağlayıcılığı olamaz. Zira masanın ortak adayı Kılıçdaroğlu'dur ve HDP ile görüşmeye 6'lı masanın adayı olarak gidecektir. Diğer bir deyişle HDP 6'lı masaya gelmese de, 6'lı masa HDP'ye gitmiş olacaktır.

Bu noktada temel bazı sorular, Kılıçdaroğlu-HDP temasının sonuçları açısından son derece önemlidir.

Buna göre; CHP yönetiminin tezkerenin süresi dolduğunda yine HDP ile aynı safta yer alarak, "hayır" demeye devam edecek midir? Tezkereye "hayır" oyu vermesine bağlı olarak, PKK/PYD-YPG terör örgütüne karşı mücadele stratejisi nedir? Bu soruya ek olarak FETÖ'ye karşı mücadelede hangi yol ve yöntemler benimsenecektir? FETÖ ve PKK çevrelerinin seçime yönelik sevinçli ve heyecanlı beklentilerinin hikmeti nedir?

Dileriz ki, bu soruların bizdeki cevapları gerçek olmaz. Bekleyip, göreceğiz...

<p>Yer Hakkari'nin Yükseova ilçesine bağlı Kısıklı köyü.</p><p>260 haneli yaklaşık 1500 nüfuslu Kısı

Türkiye'de tek: İmece usulü kurban!

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''

Milliler inanmış bir kere!