• $32,4807
  • €34,9084
  • 2405.01
  • 10391.9
4 Mart 2023 Cumartesi

6'lı Masa'da deprem

6'lı Masa'nın son toplantısında duyurulan ortak adaylığa ilişkin vurgu, adayın kim olduğunu ya da kimin olacağına dair netlik taşımıyordu.

Ancak yine de 6'lı Masa'nın ortak adayının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun olacağının sanıldığı bir fazda işin esası ortaya çıkmış oldu.

Başından beri; ne zaman Kılıçdaroğlu'nun adaylıkta adı anılsa "kazanamayacak aday" dercesine "kazanacak aday olmalı" vurgusunun bizzat Meral Akşener tarafından tekrarlanması ve bunun yanı sıra İYİ Parti üst düzey temsilcilerinin Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı tutumlarının sıkça ortaya konması, 6'lı Masa'nın son toplantısında masaya net olarak yansımış oldu.

Meral Akşener, partisiyle yaptığı son değerlendirme toplantı sonrası yaptığı açıklamalar net olarak ortaya koyuyor ki, 6'lı Masa dağılmıştır.

Akşener son açıklamalarındaki şu ifadeler 6'lı Masa'yı ve masadan birlik beklentisi olanlar için deprem etkisi yapmıştır.

Akşener diyor ki; "En sonda söyleyeceklerimizi başta söyleyeyim; İYİ Parti bir dayatmaya mecbur bırakılmış, ölüm ile sıtma arasında tercihe zorlanmıştır. Buna boyun eğmeyecektir. Kişisel ikbal hesapları için üretilmiş siyasetin hınk deyicisi olmayacaktır.

Dün 5 siyasi parti ortak aday olarak Kemal Kılıçdaroğlu'nun adını söylediler.

Biz de İYİ Parti olarak; 3 yılı aşkın bir süredir; sokaklarda, dükkânlarda ve meydanlarda, sıklıkla duyduğumuz; milletimizin, yoğun bir teveccüh gösterdiğine, hemen her yerde, şahit olduğumuz; ve yapılan tüm kamuoyu araştırmalarında da, uzun süredir; Sayın Erdoğan'a karşı, açık ara kazandığını gördüğümüz, iki ismin, adaylığı konusunda, görüşümüzü beyan ettik.

Bu iki isim; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız, Sayın Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız, Sayın Ekrem İmamoğlu'ydu.

Ayrıca aday belirleme sürecinin, sağlıklı yönetilmesi için; her bir siyasi partinin, ayrı ayrı belirleyeceği, araştırma şirketlerinin, yapacakları çalışmalar ışığında, ortak cumhurbaşkanı adayının, veriye dayalı, rasyonel ve objektif bir usul ile belirlenmesini de önerdik. Ancak maalesef ve maalesef; bu görüş ve önerilerimiz, masadaki paydaşlar tarafından, kesin bir biçimde reddedildi. Yani milletimizin haklı beklentilerini, Masa'nın kararlarına, yansıtma çabamız reddedildi. Ve 6'lı Masa'nın, son toplantısında, bir "anlayışa" varıldı.

"Bu vesileyle, anlamış olduk ki; şahsi hırslar, Türkiye'ye tercih edilmiştir. Anlamış olduk ki; kişisel ajandalar uğruna, mubah sayılan, kuyruklu yalanlar; milletin kazandığı, bir büyük hakikate, tercih edilmiştir. Anlamış olduk ki; yenilgi yenilgi büyüyen, küçük hesaplar, 85 milyonun kazandığı, kutlu bir zafere tercih edilmiştir.

Üzülerek söylüyorum ki; geldiğimiz son noktada, dün itibarıyla, 6'lı Masa, artık, millet iradesini, kararlarına yansıtma kabiliyetini, kaybetmiştir.

Bu masa artık potansiyel adayların tartışabildiği ortak akıl platformu olmaktan çıktı. Ne bir kumar masasında ne bir noter masasında olmayacağız"

Bu sözlerin devamında da Akşener, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na aday olmaları için çağrıda bulundu. Akşener 6'lı Masa'da depreme yol açıp, belediye başkanları üzerinden de CHP içine iki fay hattını yerleştirmiş oldu.

Kısacası, 6'lı Masa dağılmıştır. Hep söylüyorduk ki; 6'lı Masa'nın ortak aday belirleme meselesi en zor konudur. Bunu başaramayıp, çoklu adaya yönelirseler, masa dağılmış olur.

Bugün gelinen nokta da budur...

<p>Erbil - Guyer yolu üzerindeki yakıt dağıtım işletmesi ve zift deposunun da yer aldığı rafineride

Erbil'de petrol rafinerisinde patlama! Alevler geceyi aydınlattı

4 bin 299 hakim ve savcının görev yeri değişti | Sıralı tam liste

Ve beklenen transfer açıklandı! Dünya yıldızı sonunda imzayı attı

Yaprak Dökümü ile ünlenen oyuncu ters kelepçeyle gözaltına alındı