• $8,558
  • €10,108
  • 495.065
  • 1361.96
14 Nisan 2019 Pazar

Yüreğinize sağlık

Prof. Dr. Cevdet Erdöl
Prof. Dr. Cevdet Erdöl
YAZARIN SAYFASI

Ülkemizde büyük can ve ağır ekonomik kayıplara sebep olan kalp ve damar hastalıkları ile mücadelenin en etkili yolunun, halkı bu hastalığa karşı uyarmaktan, bilinçlendirmekten geçtiği düşüncesiyle her yıl nisan ayının ikinci haftası “Kalp Sağlığı Haftası” olarak kabul edilmiştir.

Bir kardiyolog olarak bu haftaki yazımı bizim için her gün bıkmadan usanmadan atan kalbimize ayırdım.

Bizler en çok sevdiğimize ve en çok değer verdiğimize “kalbimizsin” diye hitap eder, unutulmayacak sevgileri ve değerleri “ilelebet kalbimizdesin” diye nakşeder, en güzel duyguları, en içten hisleri “kalbi” olarak şeklederiz.

Kalp, medeniyetimiz için vücudumuzun temel bir azası olmaktan öte fevkalade bir manaya sahiptir.

Ruh halimiz ne kadar sağlıklıysa kalbimizde o kadar sağlıkla ve mutlulukla atarken, ruh halimiz ne kadar çalkantılıysa kalbimizde o kadar çarparak atar.

Dünya genelinde yılda yaklaşık 17 milyonu aşkın insanın hayatını kalp ve damar rahatsızlığı şikâyeti nedeniyle kaybettiği gerçeğinden hareketle “kalbimiz” için duraksayıp düşünelim ama durmayalım, harekete geçelim!

Tüm faaliyetlerimizin neredeyse tamamının teknolojik unsurlar vasıtasıyla yapıldığını düşündüğümüzde kalp sağlığımız için geriye yalnızca günlük hayatın stres ve yoğunluğu kalıyor. Ama kalbimiz bundan çok daha fazlasını hak ediyor…

Kalbimiz için harekete geçelim…

Düzenli egzersiz yapamıyorsak en azından düzenli olarak yürüyelim; işe giderken, eve dönerken…

Zaman zaman asansörlerin dur tuşuna basıp kendimizi harekete geçirelim…

İnsanın en iyi dinlendiği ve kendini dinlediği süreçler hep bu yürüyüş anları olmuştur. Bizde yürürken kendimizi dinlendirip, kalbimizi dinleyelim ve yanımıza kalbimiz kadar sevdiğimiz diğer kalpleri de alalım…

Emin olun bu yürüyüşün size mutlaka kalbi mesajları olacaktır.

İleride ihtimal dahilinde vuracak olan kriz dalgalarına bugünden meydan okuyalım…

Özellikle kalbimiz kadar sevdiğimiz çocuklarımızı, ileride yaşamaları muhtemel kalp ve damar hastalıklarına karşı güvende olabilmeleri için sağlıklı besleyelim, sağlıcakla büyütelim…

Bugünün dünyasında her anlamda örnek olan yeni Türkiye’yi hep birlikte inşa ediyoruz ve geleceğimizi de birlikte ihya edeceğiz.

Bu kapsamda Türkiye tütünle mücadele veren ve bu mücadelesinde başarılı olan lider ve örnek bir ülke olmuştur. Tütüne karşı bu anlamlı mücadelenin verildiği yıllar sonrasında yapılan bir araştırma acil servislere müracaat eden kalp krizi ve akciğer hastalıklarında yüzde 20-25 azalma olduğunu göstermiştir.

Tütün kullanımı ve tütün dumanına maruz kalma kalp ve damar sağlığımızı fevkalade olumsuz etkilemektedir. Bugün her yıl dünyada 7 milyon, ülkemizde 100 binden fazla insan, sigara kullanımına bağlı hastalıklar yüzünden hayatını kaybetmekte ve bu rakamlar dünyada sürekli artarken, ülkemizde ise bu etkin mücadele neticesinde şükürler olsun ki azalmaktadır ve daha da azalacaktır.

Diğer yandan doymuş ve trans yağlar, şeker ve tuzun fazla alımı, hareketsiz yaşam, obezite, stres gibi faktörler kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini çok ciddi oranlarda arttırmaktadır. Kalp sağlığı için son derece zararlı olan bu alışkanlık ve davranışlardan uzak duralım.

Kalbimizin vücudumuza oksijen ve temiz kan pompaladığı gibi bizler de çevremize sağlıklı, yüksek bir enerji pompalayabilir; hayatı içimizden geldiği gibi gülümseyerek ve gülümseterek daha yaşanılır bir hale getirebiliriz.

Bunun için geç kalmadık. Bugünden itibaren hayatımızın geri kalan kısmında yapacağımız küçük değişikliklerle her sabah daha sağlıklı başlamak elimizde. Yeter ki harekete geçelim!

Bu vesile ile en kalbi duygularımla tüm vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir ömür diliyorum.

Merak Ediyorum;

Ankara Batıkent’te 13 köpek zehirli tavuk eti verilerek öldürüldü. Bu caniler kalp yerine ne taşıyor acaba?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p>Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Türk halkını görmezden gelen, gerçeklerden kopuk ve sadece Rum tarafı

AB'ye Maraş kınaması

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor

Güvenlik güçlerini seramik zırh koruyacak