• $28,9504
  • €31,2482
  • 1890
  • 7978.82
10 Mart 2019 Pazar

Yeşeren bir geleceğin mimarı: Yeşilay

Yeşilay,1920 yılından günümüze, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerler ışığında, bilimsel metotlar kullanarak; tütün, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar vb. bağımlılıklarla mücadele eden, önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten güzide bir kuruluşumuzdur.

Prof. Dr. Mazhar Osman’dan Eşref Edib’e, Şeyhülislam İbrahim Haydari Efendi’den Prof. Dr. Ayhan Songar’a, yakın zamanda vefat eden Mustafa Necati Özfatura başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm hizmetkarlarını rahmetle, yaşayanları da hayırla yad ediyorum.

1920’li yıllarda alkol ve tütünün yasaklanması için kanun teklifi vermiş Kırklareli mebusu Fuat Umay’ı, özellikle istikbalimiz olan gençlerimizi alkol ve onun türevlerine karşı korumak için gövdesini siper ederek mücadele veren ve Men’i Müskirat Kanunu’nun yasalaşmasını sağlayan Trabzon Meb’usu Şehid-i Muazzez Ali Şükrü Bey’i, tarihe not düşülmesi adına rahmetle, minnetle anıyorum.

Yeşilay “Kıyamet’in koptuğunu görseniz dahi elinizde bir fidan varsa onu dikin” Hadis-i Şeriflerine mazhar olma adına, âdeta kendi kıyametinde bile vakıflaşmayı ve kurumsallaşmayı ihmal etmeyen Osmanlı’nın Sultan Vahdettin Han eli ile dikilmiş ve genç dimağların hayata kazandırılması için her daim yeşeren 101 yıllık koca bir çınardır.

Yeşilay gerek bir kurum olarak gerekse tarihimizden aldığı düstur ile geleceğimizi inşa noktasında bir ecdat mührü olarak varlığını “bağımlılıkların” kararlı bir şekilde üzerinde hissettirmektedir.

Yeşilay’ın başarısının ardında “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” anlayışının tesis edildiği tarihsel bir misyon ve yönetim felsefesi vardır.

Hukuki düzenlemelerle toplumu zararlı alışkanlıklardan korumaya çalışmak gayet tabii ki olması gereken elzem bir husustur. Bu yönde Anayasamızın 58. maddesinin gereği olarak gençliğin korunmasına yönelik hükümleri de açıktır. Ancak topluma sirayet etmemiş, gönlüne nüfuz etmemiş bir hususu sadece yalın yasalarla ve yalnız yasaklarla önlemeye çalışmak yetersiz kalacaktır. Bu başarıyı yakalamanın en kestirme ve pratik yolu doğru tepkilerin toplum nezdinde içselleştirilerek davranışa dönüştürülmesi ve adeta bir eylem planı hükmünde uygulanılmasıdır. Yeşilay’ın durduğu yer ve misyon da tam olarak burasıdır.

Bu vesile ile toplumumuzun ve gençliğimizin bedenen ve ahlaken çökmesine neden olan her türlü zararlı alışkanlık ve bağımlılıkla mücadele etmeyi, değerlerine ve kültürüne bağlı sağlıklı nesiller yetiştirmeyi hedefleyen Yeşilay Cemiyetimizin kuruluşunun yıldönümü vesilesiyle tüm halkımızın Yeşilay haftasını kutluyorum. Değişen dünyada, klasikleşmiş bağımlılık türleri yanında giderek daha etkin ve zararlı olma eğilimi gösteren yeni ve güncel bağımlılık alanlarının da tehdidi altında olan gençlerimizin bu vicdan hareketine katkı sağlayarak kendi geleceklerine sahip çıkmalarını temenni ediyorum.

Bir Yeşilay Gönüllüsü olarak toplumumuzun ve gençliğimizin bedenen ve ahlaken çökmesine neden olan, milli servet ve milli değerler düşmanı her türlü bağımlılığı lanetliyor, sesim çıktığınca, gücüm yettiğince bu mücadelenin bir neferi olacağımı gururla ifade etmek istiyorum.

Merak Ediyorum;

Sadece ekmek israfının önlenmesiyle oluşturulacak merkezler aracılığıyla kaç bağımlı tedavi edilebilirdi?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p>Kentin bazı noktalarda etkili olan sis, öğle saatlerinde İzmit Körfezi'nde yoğunluğunu artırdı. İ

Sis bastırdı, Osmangazi Köprüsü adeta görünmez oldu

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…

HADO sporu, ilgi odağı haline geldi! Artırılmış gerçeklik oyunu

Samsun'da UMKE bölge tatbikatı yapıldı! Film sahnelerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı