• $13,6072
  • €15,2939
  • 794.001
  • 1951.17
19 Aralık 2021 Pazar

Yasaları değil sigarayı caydırmak!

Bir "bağımsızlık" hikayesinde daha yine birlikteyiz. Aziz milletimize en çok yakıştığına inandığım bir ifadedir bağımsızlık. Yedi düvele nam salarak, kök söktürerek kazandığımız bir onurdur bu. Ama, sadece savaş meydanlarına mal edemeyiz bu zaferi. Bir zafer, bazen eli silahlı düşmana, bazen de sağlığımızı tehdit edenlere, mesela sigaraya karşı kazanılabilir pekalâ.

Bu açıdan bakıldığında, Efendimiz'in bir savaş dönüşünde "küçük cihat bitti, büyük cihat başladı." diye ifade buyurarak işaret ettiği "nefis" mücadelesi ne kadar da manidardır. İnsan en kolay "kendine" yeniliyor değil mi sevgili okurlarım. İnsan en zor kendini aşabiliyor...

Asrın vebası tütün ve mamulleri, dolayısıyla "sigara" bu çağın üzerinde durulması gereken bir savaş aktörüdür, hatta asrın "kitle imha silahıdır" diye düşünüyorum. Kanunlar çerçevesinde caydırıcılığı olan müeyyideler ile özendirilmesi, satılması ve hatta ima edilmesi dahi engellenmelidir. Bu husus başlıbaşına bir bağımsızlık mücadelesidir. Konunun bu çerçevede ele alınması çok büyük önem arz etmektedir.

Hamdolsun kendimi sigara düşmanı olarak tanımlanan bir akademisyen, baba, vatandaş ve nihayetinde bilinçli bir insan olarak görüyorum. Defaatle ifade ettiğim dumansız hava sahası konusunun kanunlaşma sürecinin aktörlerinden biri olarak o günden bugüne tütün ve mamullerine ciddi bir disiplin getirdik desek yeridir. Lâkin, yasalar tek başına yeterli değildir. Uygulayıcıların da bu konuda ellerini taşın altına koymaları gerekmektedir. Beklentimiz, haklı olarak budur. Sadece özel reklamlarla ya da tütün konusuna odaklı programlarla desteklemek yetmez. Bu konu her mecra ve her aktivitenin ortak derdi olmalı. Lâkin sigara satışlarının örtük bir reklam sistemi ile hala zindeliğini koruduğunu görmekteyiz. İlkokul çağındaki çocuğunu-yasalara rağmen- markete sigara almaya gönderen ebeveynler varsa, ülkemiz için çok da uç noktada çarpıcı örneklere ihtiyaç duyulmaz diye düşünüyorum. Devlet düzeyindeki yaptırımların ne denli önemli olduğunu Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dumansız hava sahası devriminde yakinen görme fırsatı bulduk. Kanunlarımızın yeterli olduğunu zaten biliyoruz. Tekraren ifade etmeliyim ki, uygulayıcılar ve uyucular arası bir problemdir yaşadığımız. Bu hassas konuda daha ne yapılabilir ki? Diye düşünürken bakın karşıma ne çıktı...

"Ülkede sigara kullanımını tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen Yeni Zelanda, gelecek kuşakları bu zararlı alışkanlıktan korumak için gençlerin sigara satın almasını yasaklamaya hazırlanıyor.

Gelecek yıl yürürlüğe girmesi beklenen yeni sağlık yasası uyarınca 2008'den sonra doğanlar, ömür boyu sigara ya da tütün ürünleri satın alamayacak.

Yeni Zelanda Sağlık Bakanlığı, sigara satışına getirilecek kısıtlamaların yanı sıra, tütüne erişimi ve sigaralardaki nikotin oranını azaltacak başka önlemler de alacak." Başlamazsan bırakmak zorunda da kalmazsın dedim yıllarca. Ekranları, dergileri, fırsatını yakaladığımda her an ve zemini bu mücadelenin sahası yaptım. Bu toprakların her karışını, her ferdini bu kutlu yolculuğa çağırdım. "Sigarayı bırakmanın en kolay yolunun hiç başlamamak" olduğunu söyledim durdum. Ve nihayet çağrım çok uzaklardan bir yanıt buldu. Yapılabilirliğini görme anlamında bize çok şey vadediyor Yeni Zelanda modeli. Biz ve herkes bunu neden yapmasın, yapamasın ki!

Tütün baronlarının suyunu kestiğimizde dünyanın nefes alacağını unutmayalım. Kesin ve kararlı adımlar atmadığımız her an bir fidan, bir can bize küsüyor. Farkında ve duyarlı olmadığımız her saniye tütünden bir duvar daha hayatla aramıza giriyor. Ne zaman? Sorusunun cevabı "şimdi", kim yapacak? Sorusunun cevabı ise hepimiz için "ben" olmalıdır!

ÖNEMLİ NOT: Ankara'da bir çocuk parkına ağzında sigarası olan bir çocuk doktoru heykeli dikmek çocukları ve çocuk dostlarını üzer. Sigara kartellerini sevindiren bu hata umarım en kısa zamanda düzeltilir.

Sağlıkla ve tütünsüz kalınız.

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!