• $ 8,3465
  • € 9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Tütün yakan gelecek söndürür!

Bu haftaki köşe yazımı Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) “Dünyanın en hızlı yayılan ve en uzun süren salgını” olarak tanımladığı melanet bir virüse ayırdım.

Elden ele, raftan rafa, babadan oğula, arkadaştan arkadaşa, sokaktan eve hızla ve süreklilikle bulaşan bir virüs.

Bir Çinlinin Corona’dan kaçtığı gibi kaçılacak, bir AIDS’linin muzdaripliği kadar dikkate alınacak bir salgından bahsedeceğim. Onu dikkate almadığımız her saniye biraz daha avucuna düştüğümüz bir salgın!

Bu salgının adı tütün kullanmak!

Dünyada her yıl 6 milyondan fazla kişinin, ülkemizde de 100.000’den fazla kişinin katili: sağlığımıza, ekonomimize, çevremize, diğer canlılara velhasıl dünyamıza verdiği zararları anlatmakta, yazmakta zorlandığım bir salgın.

Bunca zararına rağmen ulaşılması en kolay, taşıması legal, ikramı basit pratik bir salgın!...

“Salgın” eksik bir ifade aslında. Kapitalizm dersek en modern örneği, sömürü dersek en alâsı! Çağımızın, mağdurlarının para ödeyerek ayakta tuttuğu bir katliam imparatorluğu. Hangi maktul, katilini eliyle besler? Sorarım sizlere!

Sevgili okurlarım; bugün “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü”!...

Sürekli ifade ettiğim bir gerçeği burada da dile getirmek istiyorum. İçinde ihtiva ettiği binlerce zehirle hayat damarlarımızı esir alan bu salgından kurtulmanın en kestirme yolu, hiç başlamamak, eğer başlanmışsa; hiç vakit kaybetmeden ilişki keserek, hayata tutunmaktır!

İnsanı insan yapan iradesidir ve bu irade ki, insanı kâmil olanın kendinden başlayarak ailesini, sevdiklerini, milletini ve dünyasını kuşatır. Kendi bedenine ihanet etmeyen yaşadığı çevreye de sadıktır. Abartmıyoruz, sadece derdimiz ve derdi ele alış şeklimiz alışılmışın dışında. Yoksa biz de biliriz sevimli cümlelerle geçiştirmesini bu konuyu; lâkin, bizim lügatimizdeki sevimli kelimeler, insana ve doğaya düşman olanlarla aynı cümleye sığmaz! Sigara ki, sağlık ve içtimai huzurdan dünya sağlığına kadar her mecrada top koşturan hain ama legal bir aktördür. Biz istiyoruz ki, insan sağlığı üzerinden cüzdan kabartan baronlar bizim topraklarımızdan evet en azından bizim topraklarımızdan elleri boş dönsünler.

Sayın Cumhurbaşkanımız gibi sigara başta olmak üzere insan ve insanlık düşmanı her türlü argüman ve oluşumun karşısında dimdik ve kararlılıkla duran bir dünya liderinin ardında bize düşen de bu mücadelenin yılmaz birer neferi olmak değil midir?

Her sigara ölüm, her ödenen para zulüm, bu uğurda mücadele ile atılan her adım rahmet bilinirse yarınlarımız dumansız, geleceğimiz aydın ve berrak olur Evelallah!

Dilimize pelesenk olmuş hali ile, “o seni bırakmadan sen onu bırak” diyoruz... Diyoruz da önce bir niyet etmek lazım. Kanunlarla sigaraya karşı tavrını koyan devletimizin ne kadar yanındayız bir bakmak lazım. Evimizde, arabamızda, bina ve işyerlerimizde bu mücadelenin bir parçası olmalı, sigarayı bıraktıramıyorsak da çevremize en azından içilemez alanların hatırlatıcısı olmalıyız.

Unutmayalım ki kanunlar, uygulayıcıları ile ve uygulanabildiği müddetçe kaim olur!

Merak Ediyorum:

Hangi kanser türünde sigaranın etkisi yoktur? Kanser olmaktan korkan, sigaradan neden KORKMAZ?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

Berde'yi hedef alan Smerç roketatar sistemi imha edildi

Berde'yi hedef alan Smerç roketatar sistemi imha edildi

İstanbul'da toplu taşıma araçlarında koronavirüs denetimi

İstanbul'da toplu taşıma araçlarında koronavirüs denetimi

Mesut Yılmaz hayatını kaybetti! İşte Mesut Yılmaz'ı

Mesut Yılmaz hayatını kaybetti! İşte Mesut Yılmaz'ı siyaset hayatından önemli anlar

İzmir'in Bayraklı ilçesinde yıkılan binanın enkazın

İzmir'in Bayraklı ilçesinde yıkılan binanın enkazından yaralılar çıkarıldı