• $13,8065
  • €15,652
  • 789.071
  • 2046.24
27 Eylül 2020 Pazar

Türkçe sadece bir dil değil aynı zamanda bir duruştur!

Vizyon, kişi ve kurumların hedef odağında yapmayı planladıkları işlevsel bütünlüğün ifadesi ve yarınların inşasının tezahür zeminidir. Kendi hayat ikamesi için ya da kurumsal yarınları için vizyon sahibi olması beklenen insan, hele bir de ülkesinin istikbali ve istiklali için yola çıkmışsa nasıl ve ne denli büyük bir vizyonla yola çıkmalı varın siz düşünün!

Bugünkü yazım, bir vizyonun hayal bile edilemez şekilde nasıl vuku bulduğunun ifadesi üzerine olacaktır.

Yıllar önce Sayın Cumhurbaşkanımız, merhum Mehmet Ali Birand’ın halen Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane külliyesinde organize ettiği bir buluşmada öğrencilerin sorularını cevaplarken bir Türk öğrencinin İngilizce sorduğu ‘Merak ediyorum Başbakan olunca siz diğer ülkelerin başbakanlarıyla hangi dilde konuşacaksınız?’ sorusuna ‘Türkçe konuşacağım’ cevabını verince salon alkıştan yıkılmıştı.”

Yerli ve milli bir gelecek inşasını daha o zamandan haber veren Sayın Cumhurbaşkanımız, kendisine muzip ve iğneleyici bir şekilde bu soruyu yönelten gencimize çok anlamlı ve vizyoner bir cevapla mukabelede bulunmuş ve fethettiği gönüllerdeki yerini daha da sağlamlaştırmıştı. Siz doğru işler yaptıkça yardımcınız Allah olur. Vicdan merkezli, adil bir millet adamı olduğunuzda ise barınağınız sine-i millet! Hangi dili konuştuğunuz değil o dil ile neyi ve kimi yücelttiğinizdir asıl mesele. Geldiğimiz noktaya baktığımızda görüyoruz ki, Sayın Cumhurbaşkanımız Türkçe konuşmakla kalmamış, Türkçeyi dünyaya öğretme kabiliyetini de dost-düşman herkese ispat etmiştir.

Henüz geçtiğimiz hafta cereyan eden ve kamuoyuna yansıyan şu habere de gelin birlikte göz atalım:

“Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaşadığı krizde yaptığı sert açıklamalarla sık sık tansiyonu yükselten Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yine ses getirecek bir çıkışta bulundu.

Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Macron, mesajı hem Fransızca hem de Türkçe olarak paylaştı.

Macron Türkçe mesajında, ‘Ajaccio’da, Türkiye’ye net bir mesaj gönderdik: İyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu’nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim’ ifadelerini kullandı.”

Oysa ki aynı Macron, “Avrupalılar olarak Erdoğan’a karşı sert ve güçlü olmalıyız” demişti. Sertlikle mertlik olmayacağını anlayan Macron’u tebrik ederken (!), Dünyaya Türkçe seslenen ve Türkçe cevap alan bir liderin arkasında yürümekten onur ve gurur duyulmasını da ayrıca ifade etmek isterim.

Akdeniz’de ve dünyanın sair bölgelerinde hem kendi hem de mazlum halkların hakkını arayan Türkiye’ye balans çekmek isteyenlerin hakikate kör duruşlarının akamete uğradığını görmek ne güzel!

Emperyalizmin beşiğinde sallanmayı nimet, siyonizme hizmeti şeref addeden ve tarafı mazlumdan değil zalimden yana olanların olduğu bir zeminde haysiyet ve izzet denildi mi akla elbette ki Türkiye ve Türkçe gelecek. İpini İsrail ve ABD’ye kaptırmış boyunların sahipleri değil!

Türkçe, dilimiz olmanın yanı sıra mazlum ve geri bıraktırılmış tüm milletlerin ortak dili olarak da kıymetlidir. Tüm feryatlar, ezgin ve acı gözyaşları hep bu dil ile duyurulmuyor mu dünyaya? Davos’ta, BM’de, AP’de, kıta ve zemin ve dahi zaman gözetmeksizin tüm mazlumların dili zalime karşı bizatihi Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında Türkçe olarak ulaşmıyor mu?

Türkçe ile çıkılan bir yol, milli ve yerli adımlarla dünya yürüyüşünü ispatı vücut etmiştir. Diline yabancılaşan coğrafyasına da yabancılaşır. Dil bilmek ve uluslararası arenada var olmayı yok saymaktan bahsetmiyoruz elbette. Biz donanımlarımızı güçlendirdikçe ve dünyayı beşten ibaret görenlere karşı milli duruşumuzu sergiledikçe daha da büyürüz diyoruz sadece. Konuşan icraattır, dil ise bu icraatlar manzumesinin duyum eşliğidir. Sesimizi öz dilimizle Dünyaya duyuran ve dilimizle bize hitap edilmesini sağlayan liderimiz var olsun, aziz ve kadim ülkemiz payidar olsun inşallah!

<a href='https://www.aksam.com.tr/aksam-tv/kisaca/iklim-degisikligindeki-komplo-teorileri-nereden-ci

Küresel ekonomik krizin asıl nedeni

Sünnet Gölü'nde yüzlerce ölü balık kıyıya vurdu

Severek tükettiğiniz besinlerin az bilinen zararları

Samsun'da kaybolan 130 küçükbaş hayvanı drone ile bulunan çiftçinin sevinci