• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
20 Eylül 2020 Pazar

TerörİZMarit!

Kamuoyunda sigara denildiği zaman, genelde sağlık ve ekonomik boyutları ele alınmakta ve daha farklı bir zeminde tartışılmaktadır. Oysa ki sigara, her yönü ile A’dan Z’ye detaylandırılmalı ve dimağlara derinlemesine işlenmelidir. “On parmağında on zillet” tabirini sonuna kadar hak edende her elini attığı şeyi, ismini yazdığı her yeri zehre bulamaktadır. Bu yazımda içen ve içmeyen herkesi dumanında esarete mahkûm eden bu nitelikli düşmanın izmarit boyutunu siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum.

Tütünün çevre üzerindeki etkisine ilişkin bir rapor yayınlayan Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre sigara izmaritleri dünyadaki en yaygın çöp türü olup içeriğinde kansere neden olduğu bilinen 60’tan fazla toksik madde barındırmaktadır.

Dünya genelinde her yıl tüketilen yaklaşık 6 trilyon adet sigaranın izmaritlerinin üçte ikisi gelişigüzel çevreye atılmakta ve bu izmaritlerin doğada yok olması atıldığı bölgenin koşullarına bağlı olarak 18 aydan 10 yıla kadar değişebilmektedir.

Etrafa atılan bu izmaritler yalnızca kötü bir görüntü oluşturmakla kalmayıp bitkiler, hayvanlar, yer altı suları ve denizler için de çok ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

Bilimsel bir çalışmada, sigara izmaritlerinin içme suları ve denizlerdeki ağır metal kirliliğinin en büyük nedenlerinden biri olduğu, tek bir sigara izmaritinden elde edilen kimyasallara 96 saat boyunca maruz kalan balıkların %50’sini öldürmeye yetecek kadar toksin saldığı gösterilmiştir.

Başka bir çalışmada ise izmaritlerin bitki büyümesini olumsuz etkilediği ispatlanmıştır.

Temiz su rezervlerinin daha büyük bir öneme sahip olduğu günümüzde su kaynaklarımıza kimyasal zehir zerk eden bu basit görünümlü ayrıntı, sular ile haftalarca söndürülemeyen orman ve konut yangınlarının ve bu yangınlarda hayatını kaybeden yaklaşık 17.000 insan ve milyonlarca canlının ve dahi 27 milyar doları aşkın ekonomik kaybında gizli ve hain failidir aynı zamanda.

İzmaritler ayrıca yağmur suyu, atık su ve kanalizasyon tıkanmalarının en önemli nedenlerinden birisidir.

Özellikle Covid-19 imtihanı ile mücadele ettiğimiz bu günlerde Covid-19 pozitif kişilerin çevreye attığı izmaritlerin insanları, hayvanları tehdit eden önemli bir bulaş kaynağı olabileceğini de düşünüyorum. Covid hastası tarafında etrafa atılan izmaritlerin özellikle rüzgarlı havalarda daha da fazla alanda bulaştırıcı olabileceği kanaatindeyim.

Bu vesileyle açık alanlarda sigara içilmesini yasaklayan valilerimizi gönülden tebrik etmek istiyorum.

Çevreye verdiği zararların dışında sokaklarda oynayan evlatlarımızın hafızasına işlenen sübliminal bir mesajdır da izmarit.

Tatil beldelerinde, plaj kumlarına dikilmiş zehir bayraklarıdır izmarit.

İzmarit havada, karada, denizde ve nefes alınan her yerde bir tehdit ve tahrip unsurudur. Kitlesel imha silahı, bir başka deyişle bitkisel bomba olan tütünün içilip bittiği ama sağlıkla savaşmayı devam ettirdiği fitilidir izmarit.

Ayağı yere basan, denizde yaşayan, göklerde uçan tüm canlılar, dünyamıza oksijen yetiştirmeye çalışan çiçekler, ormanlar... hepsinin kalbine yerleşmiş sinsi ve hain bir mühimmatıdır izmarit.

İçildiğinde malımıza ve canımıza kasteden bu düşman, içildiği, dumanının ve izmaritinin düştüğü hiçbir yere huzur vermemiştir, vermeyecektir. Bu bitkisel düşman sadece tacirlerinin umursamaz, insanlık ve vicdan tanımaz ceplerini güldürmektedir.

Ufku mavilikler ve yeşilliklere açılan bu coğrafyada ve dahi tüm dünya üzerinde “afakı karatmak için; tek dişi kalmış canavarın” yüzyılımızdaki en büyük oyunu olan tütün ve türevlerine savaş açmış bir bilim insanı ve vicdan sahibi bir kişi olarak, bu zehrin ambalajından kağıdına, reklamından izmaritine kadar tüm fiziksel ve metafiziksel bağlarının keskin bir akıl ve izan bıçağı ile kesilip atılması gerektiğini düşünüyorum. Sonuç olarak rahatlıkla denilebilir ki,

izmarit insana ve çevreye karşı tehlikeli bir terör (Terör-İZM-arit) şeklidir.

Selametle kalın!

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor