• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
10 Ekim 2021 Pazar

Süslü pusu: Elektronik sigara!

Tütün kullanımı dünyanın ve ülkemizin en önemli "önlenebilir" ölüm nedeni olup bu salgınının yayılmasının ana sebebi tütün endüstrisidir.

Bu nedenle tütün bağımlılığı ile mücadele, sigara içenler ile mücadele değil, tütün endüstrisi ile mücadeledir diyebiliriz.

Tütün endüstrisi, dünyanın en öldürücü, en acımasız, en kârlı ve "en kanlı" endüstrisidir. 2020 verilerine göre yaklaşık 700 milyar dolar perakende satış gelirine ulaşmış olan endüstri her yıl reklam, promosyon ve sponsorluk faaliyetlerine 9 milyar dolar (günde 23 milyon dolar) harcamaktadır.

Ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde yürütülen tütün karşıtı çalışmalarla pazar kaybeden tütün endüstrisi yeni çıkış noktaları yakalama, yeni pazarlama stratejileri geliştirme ve bunun için yeni yeni ürünleri piyasaya sürmeye çalışmaktadırlar. E-sigara, IQOS'lar ve benzer ürünler bu stratejinin bir sonucudur. Bu maddelerin asıl kötü tarafı insanlara sigaranın verdiği zararları vermesinin yanı sıra sigaraya bulaştırmanın, sigarayı bırakmayı önlemenin bir metodu olmalarıdır. Endüstri tarafından oluşturulmaya çalışılan "sigarayı bıraktırıyor, kanser yapmıyor; güvenli, sağlığı tehdit etmiyor..." algısıyla sigarada oluşacak pazar payındaki muhtemel düşüşün önüne geçilmesi amaçlanmakta ve gelecekte bu alternatiflerin sigaranın yerini alması kurgulanmaktadır ki, pek çok ülkede de bu amaçlarına maalesef ulaşmışlardır.

Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ve Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından Eylül ayında yayınlanan bir araştırmaya göre, ABD'de elektronik sigara kullanan gençlerin sayısı 2 milyona ulaşmıştır.

Bu gerçeğin farkında olan aralarında ülkemizin de olduğu 33 ülke elektronik sigara satışını yasaklamış, 72 ülke de kullanımı ile alakalı yasal düzenleme yapmıştır.

Her ücrada konuşlanmış, her taşın altını mesken tutmuş tütün endüstrisi elektronik sigarayı ülkemize sokarak geleceğimizi karartmak için yoğun olarak lobi faaliyetleri organize etmekte ve de yürütmektedir.

Özellikle tütün endüstrisi tarafından (gerçek bir ironi timsali olacak şekilde) kurulan ve finanse edilen, Dumansız Dünya Vakfı birkaç yıldır ülkemizde farklı şekillerde fonlama ve etki ajanlığı çalışmaları yürütmektedir.

TAPDK Kanununda değişiklik yapılarak bu ürünlerin ülkemizde üretimine, ithalatına, ihracatına ve satışına yönelik "kanun değişikliği" teklifi verilmesi; elektronik ve ısıtılmış sigaraların ülkemiz bilim insanlarına ve kamuoyuna tanıtılması için 3 Temmuz 2019 İstanbul toplantısı girişimi ve son olarak da Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) kullanılarak açıklanan bilimsellikten uzak ve manipülasyon ürünü olan rapor... Bu fonlama ve etki ajanlığının yansımasıdır!

Her sinsi planı devreye sokabilecek bu odaklara karşı kesin ve net önlemler alınması, sürekli teyakkuzda bulunulması elzemdir.

Çok şükür ki, bugüne kadar milletine nefes olan Sn. Cumhurbaşkanımızın onurlu duruşu, "dumansız hava sahası" gönüllülerinin kararlı direnişi sayesinde yürütülen kirli fonlama ve etki ajanlığı girişimleri başarılı olamamış ve engellenmiştir.

Acil bir eylem planı ile yediden yetmişe hepimizi hedef tahtasına koyan bu kirli kapana karşı harekete geçerek "ciğerlerimize nüfuz etmeden" önlem almak zorundayız.

Türkiye zehir tacirlerinin cirit attığı değil, sağlıklı dimağlar tarafından "Büyük Türkiye" hayalinin tesis edildiği bereketli topraklar olmalıdır. Allah'ın izni ile olacaktır da!

Sevgili okurlarım, tehdit ortada ve ayan beyan göz önündedir. Bazen kuzu postuna bürünse de vahşi sürülerinin tabiatı hep aynıdır. Vakit, çocuklarımızı ve kendimizi tütün ve tütüne özendirici tüm materyallerden uzak tutarak bu mücadelenin birer neferi olma vaktidir. Böylelikle yarınlara daha güvenle bakabilir ve bizden sonraki nesillere berrak bir dünya bırakabiliriz. Vakit, insani ve vicdani tüm sorumluluğumuzu harekete geçirme zamanıdır. Gün bugündür. Bir sağlıklı nefesin ne demek olduğunu anladığımız pandemi (salgın) döneminden çıkardığımız dersle tütün endüstrisinin nefesimizi kesmesine müsaade etmeyelim. Çocuklarımızın ve gençlerimizin, hasılı geleceğimizin boynuna dolanmak istenen kemendi kesmek için kolları sıvayalım inşallah. Zehir tacirlerinin yaldızlanmış, süslü püslü pusularına düşmeyelim!...

Sağlıkla kalınız.

<p>Denizli'deki suç örgütü operasyonunda yakalanan 21 şüpheliden 17'si tutuklandı. </p><p>İl Emniyet

Suç örgütüne yönelik operasyon: 17 kişi tutuklandı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi