• $9,2922
  • €10,84
  • 533.963
  • 1432.87
29 Eylül 2019 Pazar

Milletine nefes olan bir lider: Recep Tayyip Erdoğan

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında gazetecilere açıklama yapan Sayın Cumhurbaşkanımız yeni türden tütün ürünleriyle mücadele konusunda son derece önemli açıklamalarda bulundu.

Sayın Cumhurbaşkanımız yaptıkları açıklamada, “Bir de elektronik sigara hikayesi var. Sanki neymiş dudak alışkanlığı var ya ondan dolayı yoksa zararı yok. Hepsi hikâye. Ve onda bir de gümrükte bazı sıkıntılar var maalesef. İçişleri ve gümrük muhafaza çok daha yoğun bir savaşa girip ülkemize girişini yasaklamayla işi çözeceğiz. Nargileyle mücadele ve nargile konusunda da aynı mücadelemizi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullanarak adeta milletine nefes oldu.

Sayın Cumhurbaşkanımıza tütün başta olmak üzere bağımlılık yapıcı tüm zararlı madde ve materyallere karşı mücadeledeki keskin kararlılığı için milletçe şükran borçluyuz. 2017 yılında tütün tröstleri tarafından sigarayı bıraktırdığı ve sigaranın zararlı etkilerinden koruduğu savıyla parlatılan elektronik sigara hakkında; “Elektronik sigaranın yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde akciğer kanseri ve diğer kanser türleri daha tehlikeli olarak karşımıza çıkmaya başladı. Daha derinde ve tedavisi daha zor tümör ve diğer vakalara sıklıkla tanık olmaya başladığımızı ifade etmek isterim.” ifadelerini kullanmış ve yaklaşan tehlikeye dikkat çekmiştim ki Amerika’dan gelen güncel haberlerle de haklılığım bir kez daha tescillendi.

Son rakamlara göre ABD’de ülke genelinde elektronik sigaraya bağlı ölüm sayısı 9’a ulaştı. Hastanelerde tedavi gören ve durumları ağır olan kişi sayısının da 530 olduğu bildirildi.

Bunun yanı sıra bir tütün çeşidi olan nargilenin de dünyada 150 milyona yakın kişi tarafından kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Melek yüzlü şeytan olarak tanımladığım nargile, başta üniversiteliler olmak üzere özellikle gençler arasında tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılmaktadır.

Nargile tehlikesini de yıllar önce fark ederek “Dumansız Hava Sahası” projesiyle tüm dünyaya örnek olacak şekilde nargileyi tütün ürünü kabul eden ilk hukuki düzenleme 2008 yılında yine Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yapıldı. Bilahare yapılan yasal değişikliklerle nargile şişeleri üzerine tıpkı sigaralarda olduğu gibi uyarı mesajları konulması zorunlu hale getirildi. Her türlü nargile tütün ürünü olarak kabul edildi ve yapılan belki de en önemli değişiklik ile “çocuklara açık havada olsa bile nargile sunumu yapılması yasak” hale getirildi.

Mevcut kanunlarımıza göre açık havada da olsa 18 yaşını doldurmayanlara nargile sunumu yapılması hapis cezasını gerektiren bir suçtur ve hiçbir şekilde kapalı ortamlarda sunulamaz. Her şişenin yüzeyinde sağlık için tehlikeli olduğuna dair uyarıların olması ise mecburidir. Ancak maalesef neredeyse hiçbir şişede hiçbir uyarı bulunmamaktadır.

Tütün ve tütün ürünlerine karşı uzun soluklu mücadele yürüten bir kişi olarak elektronik sigara, nargile ve benzeri ürünleri, tütün tröstlerinin klasik sigaradan kaçanları yakalamak üzere kurdukları bir çeşit kapan olarak değerlendiriyorum.

Acil bir eylem planı ile yediden yetmişe hepimizi hedef tahtasına koyan bu kirli kapana karşı harekete geçerek “ciğerlerimize nüfuz etmeden” önlem almak zorundayız.

Türkiye zehir tacirlerinin cirit attığı değil, sağlıklı dimağlar tarafından “Büyük Türkiye” hayalinin tesis ettiği bereketli topraklar olmalıdır ve Allah’ın izni ile olacaktır da! Elektronik sigara, nargile ve diğer tütün ürünleri altın tas içinde sunulan bir zehirdir. Bu bakış acısıyla tütün ürünlerinden uzak durmalı, kendimiz başta olmak üzere çevremizdekileri ve bilhassa çocuklarımızı azami hassasiyetle korumalıyız.

Merak Ediyorum; Birkaç gün önce yaşadığımız İstanbul depremindeki iletişim kesintisinden yeterli dersi alarak gerekli hazırlıkları yaptık mı? Sağlık ve afiyet içinde kalınız…

<p>Kamyonet sürücüsü hızını alamadı. Direksiyon  hâkimiyetini kaybetti. Bir anda devrilen kamyonetin

Yokuştan aşağı inerken devrildi

Dev platform ''1915 Çanakkale Köprüsü''nün altından geçiriliyor

''Boncuklu Tarla''da 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen tapınak bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Ekim 2021)