• $17,2494
  • €17,5462
  • 960.052
  • 2408.15
26 Mayıs 2019 Pazar

Kurallar Bizim için

Yasalar, yönetmelikler, kurallar dünya düzeninin her safhasında, her mecrada nizamı sağlayan, huzur ve sükûnu tesis eden, sağlıklı işleyen sistemlerin temel taşlarıdır.

Her alanda olduğu gibi, trafik celladının kol gezdiği ülkemizde de trafik kuralları işletilmekte, ülkemiz ve vatandaşımız için her geçen gün daha da işlevsel ve faydalı hale getirilmektedir.

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanımız adıyla telefonlarımıza gelen SMS bu düzenlemelerin bir sonucu olarak, kuralların gerekliliğine bir kez daha kanaat getirmemize ve buruk bir sevinç yaşamamıza vesile oldu.

“Trafikte alınan önlemler ve sizlerin duyarlılığıyla 2019’un ilk 4 ayında trafik kazalarında ölümler, %41 azaldı. Unutmayın bu yolda hep birlikteyiz.” Süleyman Soylu İçişleri Bakanı

Yukarıda olduğu gibi paylaştığım mesaj ile “kuralların” insan hayatı için ne denli önem arz ettiğini bir kez daha istatistiki olarak hep birlikte müşahede ettik.

Bu vesile ile kuralların uygulanması ve dikkate alınılması hususunda ciddi ve kararlı adımlar atan Sayın Bakanımız Süleyman Soylu başta olmak üzere tüm İçişleri Bakanlığı personelimize minnet ve teşekkürlerimi sunarım.

Başka bir açıdan bakıldığında uyulan kurallar böylesine tarifsiz mutluluklara sebep olurken, uyulmayan kurallar, uygulanmayan kanunlar da bir o kadar canımızı yakmaktadır.

Özellikle tütün ve tütün mamulleri konusunda bu tablo açıkça gözümüze çarpmakta ve işlevsellik hususunda bizlere uyarı vermektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, naçizane katkı sağladığım “Dumansız Hava Sahası” yasasının çıkmasıyla yıllar içinde düşme trendine giren tütün kullanımı maalesef son yıllarda tekrar artışa geçmiş bulunmaktadır.

TÜİK’in son verilerine göre 2010’da 15 yaş ve üzeri yaş grubunda yüzde 29,5 olan ‘her gün ve ara sıra tütün ve tütün mamulü kullanım oranı’ 2018 yılında yüzde 32,5’e yükselmiştir.

Bu veriler ve bizzat gözlemlerim “Dumansız Hava Sahası” yasasının uygulanmasında gevşeklik olduğunu çok net göstermekte ve bu durum ülkemin sağlıklı yarınları adına beni ciddi manada üzüntüye sevk etmektedir.

Görüyoruz ki uygulanmayan ve benimsenmeyen kurallar ölüme, uygulanan ve özümsenen kurallar ise hayata götürüyor!

Sevgili okurlarım, kurallara uymak, kanunları uygulamak bir zafiyetin, acziyetin değil bilakis çağdaş ve sorumlu insan duruşunun şerefli bir tezahürüdür.

Emniyet kemerini takmayan, trafik lambalarını ihlal bir sürücünün kendi ve çevresi adına oluşturduğu tehdit ne ise; sigara kullanımının yasak olduğu bir yerde etrafına zarar veren ve bu zararı görmezden gelen insanda odur. Üstelik bu zarar sadece insana ve doğaya karşı değil, kurallar manzumesi ile vatanı ve vatandaşı korumaya gayret gösteren devlet otoritesine de saygısızlık ve hatta mübalağa etmiyorum ihanettir!

Farkında olmak kurallara uymayı, uygulamayı ve kurallara uyma konusunda çevremizi harekete geçirmeyi gerektirir. Bu duygularla trafik terörüne, kurallar ve kanunların işleyişi ile dur diyen İçişleri Bakanlığımıza ve kurallara uyarak kanunların amacına uygun hizmet etmesini sağlayan bilinçli vatandaşlarımıza bir kez daha canı gönülden teşekkür ediyor, insan hayatını anlamlı ve saygın kılanın yine insanın bizzat kendisi olduğunun altını çizmek istiyorum!

Merak Ediyorum:

Trafikte, kural ihlaliyle kazaya sebep olanlar ile ortak yaşam alanlarımızda ciğerlerimize zehir (duman) üfleyenlerin kusur ve sorumsuzluk bakımından ne farkı vardır?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız...

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı