• $32,2155
  • €35,0406
  • 2450.22
  • 10916.1
22 Mart 2020 Pazar

ilaçta bağımsızlık tedavide millilik!

Ulusların sağlığı, zenginliklerinden çok daha kıymetlidir. Ancak sağlıklı insanların oluşturduğu bir toplum, bağımsız olabilir. Şeyh Edebali’nin, Osman Gazi’ye 14. yüzyılda ettiği “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın!” nasihatindeki derin hikmetlerinden birisi de esasen budur.

Peki sağlığımızda sorun olduğu dönemlerde kullandığımız ilaçlardan medikal malzemelere, sağlık yazılımlarından görüntü-leme cihazlarına, tanı kitlerinden aşıya dışa bağımlıysak ülke olarak sağlıklıyız, bağımsızız diyebilir miyiz?

Yanıtı çok uzaklarda aramaya gerek yok.

Çin dışında Koronavirüs enfeksiyonunun en yaygın olduğu ülkelerden biri olan İran’ı örnek gösterebilirim.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani salgınla alakalı yaptığı açıklamada, “Koronavirüs neredeyse bütün şehirlere yayıldı” ifadelerini kullandı ve ABD’nin ambargosu sebebi ile İran sağlık sisteminin çöktüğünü ve ilaç ithalinin de durmuş olduğunu itiraf etti.

Peki komşumuz İran bu sorunlarla boğuşurken ülkemizdeki durum nedir?

2002 öncesi döneme hiç değinmek bile istemiyorum.

40-50’li yaşlarda olan okurlarım o dönemi çok iyi hatırlarlar. O dönemde akciğerleri görüntüleyecek röntgen filminin bile olmadığını söylemek yeterli olsa gerek.

2002 sonrası her alanda olduğu gibi yerli ilaç ve tıbbi cihaz alanlarında da ülkemizde büyük bir hamle başlatıldı ve artık bu-gün meyvelerini de toplanmaya başladık.

O hamlelerin sonucunda neredeyse %100 dışarıya bağımlı olduğumuz tıbbi cihaz ithalatında yüzde 14 azalma, ihracatında ise yüzde 21 artış yakaladık.

Sayın Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın da ifade ettiği üzere ilaç ihracatımız son bir yılda yüzde 32 artarak 1.17 milyar do-lara çıktı. İhraç ettiğimiz ilaçlarda yerli üretim içerikli ilaçların oranı ise yüzde 48.5. Geri ödeme kapsamındaki cihazlardaki yerli ürün kullanım oranı yüzde 34’e çıktı. Son bir yılda 223 milyon dolarlık tıbbi sarf malzemesi ihracatı yaptık. 59 milyon dolar ihracat geliriyle ortopedik implantlarda dünyada birinciyiz. Cihazda ise 566 milyon dolarlık ihracat yaptık.

Yüzyıl önce “Hasta adam” yakıştırması ile kadim medeniyetimizi yatağa çivileyenlere, bugün 500 bin “Koronavirüs tanı ki-ti” satabilecek duruma geldik çok şükür.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak biz de ülkemizin yerli ilaç ve tıbbi malzeme, yerli sağlık yazılımları ihtiyacını dert edine-rek ortaklarımızla ülkemizin yegâne sağlık teknokentini kurduk ve bu alanda önemli mesafeler aldık. Tabii ki, daha aşılacak çok yol yapılacak çok işimiz var. Ama şükür ki vizyon sahibi bir liderimiz var.

İnanıyorum ki İbni Sinaları, Farabileri, El Zehravileri… yetiştiren medeniyetimiz Savunma Sanayiinde, Otomotiv sektörün-de olduğu gibi “Yerli İlaç-Tıbbı Cihaz” alanlarında da destanlar yazmaya devam edecektir.

***

Değerli okurlarım; hepinizin bildiği üzere ülkemiz ve dünyamız çok kritik bir sınavdan geçiyor.

Devletimiz büyük devlet olmanın sorumluğunu yerine getirerek tüm kurumlarıyla insanlığı esareti altına alan Korona Virüs ile mücadelesini amasız sürdürmekte.

İçişleri Bakanlığımız korona ile ilgili önlemler kapsamında bulaşıcı hastalık yönüyle, özellikle viral hastalıklar açısından çok ciddi bir bulaş kaynağı olan kahvehane, kıraathane ve nargile kafeleri geçici süreyle kapattı ve kararın uygulanmasını titizlikle takip etmektedir.

Toplum sağlığı açısından bu önemli kararın yanısıra virüsün bulaşma riskinin yüksek olduğu berber ve kuaförlere dair yeni düzenlemelere gidilmeli ve kullanılan cihazların dezenfektasyonu ve maske kullanımı dahil ciddi önemler alınmalıdır.

Bizlerde vatandaşlar olarak el hijyenine dikkate ederek yüz, ağız ve burun temizliğine daha fazla özen göstermeliyiz. Müm-kün olduğunca “evde kal, güvende kal” bilinci ile hareket etmeli, bulunmak zorunda olduğumuz ortamlarda ise “sosyal mesa-feyi” korumalıyız. Riskli grupta yer alan 65 yaş üzeri veya kronik hastalığı olan komşularımızın ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olarak yaşlı nüfusunu ölüme terk eden sözde medeniyetlere de insanlık dersi vermeliyiz.

Son söz olarak, bizlerin sağlığı için ailelerini geride bırakarak gece gündüz demeden hizmet eden, vatan müdafaasının sade-ce cephede olmadığını kahramanlıklarıyla ve özverileriyle bugün daha fazla gösteren tüm sağlık personellerimize de teşekkür ediyor ve yürekten alkışlıyorum.

Sağlık ve afiyet içinde kalınız. 

<p>Bu hastalığı ilk kez Meryem Uzerli'yle duyduk, öyle bir hastalıktı ki başrolü olduğu diziyi dahi

Tükenmişlik sendromu ve belirtileri nedir?

Valilikten Ankara'ya uyarı: Sel, fırtına ve doluya dikkat

Dünyanın en güçlü hava kuvvetine sahip ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri