• $16,9924
  • €17,422
  • 965.02
  • 2371.25
14 Haziran 2020 Pazar

İkinci dalgaya gelmeyelim(!)

10 Mart’tan itibaren Covid-19 salgınına karşı tüm kamu ve özel kurumlarımızla devlet-millet dayanışmasının ender örneklerinden birini sergileyerek küresel bir başarı hikayesine imza attık.

Vatan müdafaasının yalnızca cephede olmadığını kahramanlıklarıyla ve özverileriyle bugün bir kez daha gösteren sağlık çalışanları başta olmak üzere, güvenlik güçlerimize, ekonomi yönetimimize, kurallara harfiyen uyan halkımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Ortaya koyulan özverinin sonucu olarak Sayın Cumhurbaşkanımız 1 Haziran’dan itibaren kontrollü normalleşme sürecine geçildiğini ilan etti.

Ancak Covid-19 salgınının kontrol altına alınmasıyla kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması kesinlikle virüsün etkisini kaybettiği şeklinde yorumlanmamalıdır.

Virüsün alınan tedbirler sayesinde gerilediği doğrudur ama etkin bir aşı bulunana veya virüs mutasyona uğrayıp etkisini kaybedene kadar insanlık için büyük bir tehdit olmaya devam edeceği bilinmelidir.

Her tedbir, tevekkülü güçlendiren ve sonuca ulaşma yolunda üzerimize düşeni yapmayı kapsayan bir kalkandır. Ancakiçinden geçtiğimiz ve zafer ilan etmeye yakın olduğumuz bu salgın süreci tüm dünyada ağır kayıp tabloları ile karşımıza çıkan, tedirginliğimizi artıran bir tehdit olmuştur. Dünya geneline nazaran ülkemizdeki özverili çalışmalar, milletçe farkındalık şuuru ile bilinçli bir sosyal dayanışma içerisinde oluşumuz bu manzarayı şekillendiren yegâne sebepler olmuştur.

Taktir edersiniz ki komutanların aldığı dahiyane kararlar, orduların sahip çıkması ile anlam kazanır. Çünkü savaşlar ordularla kazanılır! Evet bu bir savaş. Hem de öyle bir savaş ki göz kırpmaya ve rehavete meydan bırakmayan keskin bir savaş. Bu cengi kazanmak için uyanık olmamız ve teyakkuz halini terk etmememiz icap eder.

“Yeni normal” ifadesi ile çok da güzel özetlenen süreçte hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, biliyoruz; lâkin, eskisinden daha bilinçli ve tedbirli olarak, eskisinden daha konforlu bir sosyal hayat tesis edebileceğimiz gerçeği de alenen bizim irademize teslim edilmiş bir emanet olarak ortada durmaktadır.

Bu emaneti istismar etmek aziz milletimizin yüksek karakteri ile asla örtüşecek bir tablo değildir. Geçen sıkıntılı ve kısıtlamalı süreçler insan bünyesinde olumsuz etkilere sahiptir. Bu sebeple oluşan reflekslerin doğuracağı sonuçları da gözden kaçırmamamız gerektiği kanaatindeyim. Nice zorlukları omuz omuza aşmış fedakâr milletimiz, elbette bu imtihandan da muzaffer olarak çıkacaktır. Bu da ancak tedbirlere sıkı sıkıya bağlanmak ve ikinci dalga riskini “dalgaya” almamakla mümkün olacaktır.

Sevgili okurlarım;

Son vaka tedavi edilene, pozitif vakalar sıfırlanana, bilim kurulu ve bilim insanlarından müjdeli haber gelinceye kadar tedbirler en iyi dostumuz olmaya devam etmelidir.

Unutulmamalıdır ki büyük fedakarlıklarla elde ettiğimiz kazanımları korumanın sorumluluğu artık milletimizin omuzlarındadır.

Bu sorumluluk esasında altın değerinde üç basittedbirden geçmektedir. MASKE, MESAFE, TEMİZLİK

Merak Ediyorum:

Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdikten sonra “Müslüman bir babanın oğlu(!)” Barack “HUSSEİN” Obama’yı Amerika Başkanı yapan, geçtiğimiz günlerde göz göre göre öldürülen Geoge Floyd’dan sonra da tarihinin ilk siyahi kuvvet komutanını atayan ABD her cürmünü bu tür makyajlarla kapatma gayretine daha ne kadar devam edecektir?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız. 

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı