• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
5 Mayıs 2019 Pazar

Her şey 'yolunda' güzel

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından trafik ihlallerini önlemeye yönelik devrim niteliğinde bir karara imza atıldı.

Bakanlık tarafından, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğe “Risk değerlendirmesinde esas alınabilecek trafik kuralı ihlalleri sonucu sürücülere uygulanan ceza puanları ile sürücü belgelerine el konulma süresi ve nedenleri sigorta priminin tespitinde kullanılabilir.” ibaresi eklendi.

Ek madde ile;

- Sürücülerin trafik kuralları ihlali sonucu aldığı ceza puanları sigorta primi belirlenirken dikkate alınacak.

- Ehliyete el konulma haline bunun süresi ve nedenleri de sigorta priminin tespitinde dikkate alınacak.

Böylece trafik kurallarını ihlal eden, ceza puanı uygulanan sürücüler daha fazla trafik sigortası ödeyecek.

Trafik ihlallerini dolayısıyla trafik kazalarını önlemeye yönelik bu duyarlı hamle ile kanayan bir yaramıza merhem olmayı amaçlayan, cezai müeyyideler ile toplum bilinci ve huzurunu tesis etmeyi ilke edinen Hazine ve Maliye Bakanlığımızı canı gönülden tebrik ediyorum.

Her güne bugün nerede kaza oldu acaba diye düşünerek başladığımız, kazasız bir haber bültenine hasret kaldığımız, bayram gidiş ve dönüşlerinde hüzne boğulduğumuz ruh hallerinin, izahı mümkün olmayan acıların yansımalarını milletçe hissetmekteyiz.

Evine dönemeyen bir babanın, pencerede babasını bekleyen bir yavrunun, akşam yemeğini hazırlarken hayatının geriye kalan tüm akşam yemeklerini zehredecek bir haberle irkilen eşin veballerini kim sırtlayabilir?

Vahim hayat hikayelerinin “yolunu kesmek” adına atılmış bu yasal adımı, para cezası ile sembolleştiren ama; esasen trafikteki kural ihlallerini önlemeyi hedefleyen kıymetli devlet büyüklerimizin emeklerinin karşılık bulmasını umuyorum.

Aşırı hız, kırmızı ışık ihlalleri, emniyet kemeri kullanmamak, seyir halinde iken telefon ve sigara kullanmak... Tüm bu ihlaller ve ihmaller beraberinde nasıl bir infiale sebep olmakta hep birlikte görüyoruz.

Akan trafikte, adını bilmediği, yüzünü görmediği ve belki de ömrü boyunca tanımayacağı bir insanın ölümüne sebep olarak o adı, o yüzü ve onunla yıkılan onca hayatı hafızasına kazımayı kim ister ki?

Gelin bu trafik sigortası poliçesi üzerinden bize hatırlatılan trafik kurallarına uyma zorunluluğumuzu bir yaşam felsefesi haline getirelim ve asıl sigortanın insanın insana saygısı olduğunu görerek ve göstererek bugünden tezi yok bu düstur ile “yola çıkalım!”

Sonuç olarak;

Sevenleri ve sevilenleri kavuşturan yolculuklar ayrılığa vesile olmasın…

Adına türküler söylenen yollar yakılan ağıtlarla inlemesin…

Kimse yolda kalmasın ve Rabbim kimsenin canını da yolda almasın…

Sona ermesine dair çıkılan yolda vuslat ahirete kalmasın…

Gözyaşları sel olup arkanızdan akmasın ve kimsenin ciğeri yanmasın!...

Merak ediyorum:

Trafik kuralları ihlal edilerek gidilen bir yol bizi hangi başarı ve mutluluğa götürebilir?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p> </p>

Kritik zirvede neler konuşuldu?

Köpek saldırısından kurtardı! Şimdi de yalnız kalmasın diye yanında işe götürüyor

Antik kentteki kazılarda bulundu! 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor

Son anları kameraya yakalandı! Ölmeden saniyeler önce çekilen fotoğraflar ve hikayeleri