• $9,5928
  • €11,1412
  • 556.998
  • 1492.93
9 Ağustos 2020 Pazar

Gelecek 'Tercihi'

Hayatımızdaki en kritik dönemlerden biri de yüksek öğretimdeki tercih olarak karşımıza çıkar. İçinde bulunduğumuz tercih dönemi bu açıdan herkesi ilgilendirmekte, çocuklarımızın geleceği açısından ince eleyip sık dokumayı bize görev vermektedir.

Ne olursa olsun okusun, nereye giderse gitsin fark etmez gibi bir anlayış ile ele alamayacağımız bu konu, çocuklarımızın olduğu kadar ülkemizin, belki de dünyanın yarınları adına azami önem arz etmektedir.

Acizane, hadimiyeti ile kıvanç ve onur duyduğum, ülkemizin sağlık temalı ilk devlet üniversitesi olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi, sağlık eğitimi anlamında tercih ve karar karmaşasına son veren, gelecek tesis etme noktasında gönülleri ferahlatan bir kurum olarak son yıllara damgasını vurmuş ve yükselen bir değer olarak eğitim sisteminde hak ettiği yeri almaya ve bu yolda emin adımlarla ilerlemeye devam etmektedir.

“Neden Sağlık Bilimleri Üniversitesi?” Sorusu gelebilir akıllara. Bu konuda şahsi ve ilmi tecrübelerimi sizinle paylaşmak isterim:

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, II. Mahmut döneminde başlayan teorik tıp eğitiminin Sultan II. Abdülhamid Han döneminde daha da gelişerek ve yer değiştirerek vücut bulduğu Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane’nin devamı olarak 2015 yılında kurulmuş ülkemizin sağlık temalı ilk DEVLET üniversitesidir.

Yani öncelikle, evlatlarınızın bir ecdat mirasına aidiyetinin ötesinde, eğitimin kadim bir neferi olan kurumumuzun sizleri de kucakladığını bilmenizde fayda var.

Esas olarak İstanbul ve Ankara’da bulunan eğitim müesseselerimizde her türlü ulaşım ve erişim imkanına açık bir noktada konumlanan temiz ve nezih atmosferini eğitimdeki berraklık, liyakat; ilmi, millî ve manevi değerlere aidiyeti ile bezemiş olarak sizlerin tercihlerine en doğru adres olacaktır.

İstanbul Hamidiye Külliyemizin (Haydarpaşa’da) yakın çevresinde çok sayıda kamu ve özel yurt imkanları bulunmaktadır. Gülhane Külliyemizin (Etlik-Ankara) içerisinde ise yaklaşık 1000 kişilik kapasiteye sahip kız, 750 kişiye yakın kapasitede erkek öğrenci yurdu mevcuttur.

2500’ü aşkın öğretim üyesi, araştırma görevlisi ve konuk eğitmenden oluşan güçlü akademik kadromuzla gerek üniversite hayatı boyunca ve gerekse mezun olduktan sonra da öğrencilerimize destek vermekteyiz.

Üniversitemiz, Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından yapılan “Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA)” 2020 yılı sonuçlarına göre, en yüksek memnuniyet grubu olarak ifade edilen A PLUS grubunda yer almıştır.

Geçmişte bir öğrenci olmanın, veli ve yüzlerce öğrenci yetiştirmiş olmanın tecrübesi ile diyebilirim ki bir öğrenci evvela tercih ettiği bölümün iş olanaklarını ve yarınlara korkmadan yürüyebileceği bir sıfatın hayalini ve endişesini taşır.

TÜİK verilerine göre sağlık sektörü işsizliğin en az olduğu sektörler arasında yer almaktadır.

Üniversitemiz; lisans, ön lisans ve lisansüstü programlarını açarken, devlet ve özel sektörde sağlık profesyoneli ihtiyacını gözeterek planlama yapmaktadır. Bu nedenle, mezunlarımızın kamu veya özel sektörde iş bulmayla ilgili sorunları yok denecek kadar azdır.

Üniversitemiz, bilinen eğitim faaliyetlerinin dışında Millî Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın sağlık profesyoneli ihtiyacını da karşılamak amacıyla öğrenci kabul etmektedir. Tercih yaparken ilgili sütunlarda Milli Savunma veya İçişleri Bakanlığı nam ve hesabına yazan fakülte ve bölümleri kazanıp yerleşen öğrencilerimiz askeri öğrenci olarak eğitim alacaklardır. Diğer tüm öğrencilerimiz ( Gülhane’dekiler dahil) sivil olacaklardır. Buna ilaveten,

Üniversitemize bağlı İzmir Tıp Fakültesini tercih eden öğrenciler ilk 3 yıl eğitimlerini Ege Tıp’ta, Bursa’yı kazananlar Uludağ Tıp’ta, Trabzon’u kazananlar KTÜ Tıp’ta, Erzurum’u kazananlar Atatürk Tıp’ta, Adana’yı kazananlar Çukurova Tıp’ta sürdüreceklerdir.

Sevgili gençler ve muhterem veliler!

Öncelikle tercihlerinizin size ve memleketimize hayır getirmesini temenni ederim. Belirtmek isterim ki üniversitemiz kadim ve güçlü geleneklere sahip devletimizin şefkatli bir eli olarak geçmiş ile geleceğe yürüme ve yarınları hep birlikte inşa etme anlayışıyla mensuplarının her daim dimdik arkasında olacaktır. Sadece öğrencimiz değil, bu yürüyüşümüzde bizim için birer yol arkadaşımız olacağını umduğum siz değerli müstakbel meslektaşlarımı beklediğimi bilmenizi isterim.

Unutmayınız ki, yapacağınız bu tercih sizin için “geleceğinizin tercihi” olacaktır. 

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri