• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
19 Ağustos 2018 Pazar

Geç olsun güç olmasın!

Aziz milletimiz ve İslam âlemi için mukaddes bir bayram olan Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Kurban Bayramı’nı en güzel şekilde karşılamak ve layığı veçhile ifa etmek üzere, heyecanla bekliyoruz. Hem dini vecibelerimizi yerine getirmek ve hem de sıla-i rahim yapmak için adeta tatlı bir telaş içindeyiz. İnsanların bir inanç ve bir amaç doğrultusunda hareket ettiği zamanlar, dikkat edilmesi gereken hassas zamanlardır. Çok basit ve son derece değerli birkaç önlemle Kurban Bayramı’nı huşu ve sevinç içinde geçirebiliriz.

Bu basit öneri ve önlemleri aşağıda sıraladım.

SILA-İ RAHİM

Kurban Bayramı’nın, nispeten uzunca bir tatil olması hasebiyle; pek çok vatandaşımız, memleketinde hasretle bekleyen anne-baba ve akrabalarını ziyaret etmek yerine turistlik beldelerde tatile gitme yolunu seçmektedir. Oysa Kurban Bayramı, büyüklerimizin hatırını sorup gönlünü almak, küçüklerimizi sevindirmek, sıla-i rahim ve barışmak için bir nimet bir vesiledir. Kurban Bayramı’nı vesile ederek, uzaktaki akrabalarımızı, anne-baba ve sevdiklerimizi ziyaret ederek, küçük de olsa hediyelerle gönüllerini imar etmeliyiz. Onların bizim için ne kadar değerli olduğunu hissettirmeliyiz. Gönül ve dolayısıyla dua almaya büyük önem vermeliyiz. Sosyal hayatın zaruri neticesi olarak, muhtelif sebeplerle küs olduğumuz insanlarla, bu mübarek bayramı vesile ederek barışma yoluna gitmeliyiz.

Elbette kestiğimiz kurbanlarda fakirin, yoksulun hakkı olduğunu da unutmamak gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

KURBANLIĞA SAYGI

Alınan tedbirlerle son yıllarda azalmış olsa da her yıl sayısız çarpık örnekle basına ve medyaya yansıyan kaçarak sokaklarda boy gösteren ve zaman zaman ciddi yaralanmalara ve hatta can kayıplarına sebebiyet veren kurbanlık görüntüleri, ehil olmayan kişilerin, kendilerine ve başkalarına verdiği zararlarla hastane acillerinin dolup taşması, acemi kasap diye tabir edilen kişilerin, kurbanlıklara ettiği eziyetler tahammülden uzak manzaralar oluşturmakta ve bayrama gölge düşürmektedir.

Oysa profesyonel bir yaklaşımla ve işi ehline yaptırarak, önceden tahsis edilmiş güvenli alanlarda, çevre temizliğine ve özellikle de hijyen kurallarına büyük itina göstererek bu sorunu kökten çözebiliriz. Esasen dinimizin emir ve tavsiyesi de bu yöndedir.

TIR’ÖR’E DİKKAT

Uzun bayram tatilini fırsat bilen vatandaşlarımız gerek gurbetten sılaya gerekse tatil beldelerine akın etmeye hazırlanıyor. Ortaya çıkan tablo ülkemize adeta bir Kavimler Göçü havası ve yoğunluğu yaşatmaktadır.

Plansız, dikkatsiz ve son derece aceleci bir seyir anlayışı bayramlara ağır ve kara bir gölge düşürmektedir. Yakın tarihimiz bunun çok ağır ve acı hatıralarıyla doludur.

Oysa bu acıları, can ve mal kayıplarımızı çok basit bir şekilde sıfıra indirgeyebiliriz. Yolculuğa çıkmadan önce aracımızın bakımını mütekâmil bir şekilde yaptıralım. Dinlenmiş ve zinde bir şekilde yola çıkalım. Trafik kurallarına, işaret ve işaretçilerine ve en önemlisi hız kurallarına ödün vermeden riayet edelim. Trafik canavarının azı dişleri olan hatalı sollamadan kesinlikle uzak duralım. Bir an önce varmak telaşı yerine, doğru molalarla kendimizi dinlendirip, dikkatimizi tazeleyelim. Hiç unutulmamalıdır ki şoförlük dahil uzun süreli uğraşlar, büyük bir dikkat dağınıklığına sebebiyet verir ve kontrol büyük ölçüde kaybedilir.

Özellikle İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu’dan, yaptıkları akıl almaz kazalar ile gündemimizi meşgul eden kamyon ve tırlara yönelik denetimlere özel bir hassasiyet gösterilmesini rica ediyorum. İki hatta üç şeritli yolların tamamını kullanma hakkını kendilerinde gören ve diğer sürücülere yaşam hakkı tanımayan, benim de daha önceki yazılarımda “tır-ör” diyerek tanımladığım bu araç sürücülerine yönelik denetimler bayram yoğunluğu da dikkate alınarak arttırılmalıdır.

Geç olsun, Güç olmasın, Bayram sevdiklerimiz ile bayram olsun.

Mübarek Kurban Bayramı’nı, en kalbi duygularımla tebrik ediyor; bayramın, ülkemizle birlikte tüm İslam âlemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Aynı zamanda Hac ibadetini ifa etmek için mübarek topraklarda bulunan kardeşlerimizi tebrik ediyor, Haclarının ve kurbanlarının kabul olmasını diliyorum. Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p>Akşam Gazetesi Yazarı Kurtuluş Tayiz, 'Markar'ı çok erken kaybettik. Markar hayat, yaşam doluydu.

'Anıları ve geride bıraktıkları bize ışık tutacak nitelikte'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi